Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

04.02.2013

Opodatkowanie cesji książeczki mieszkaniowej

Pytanie podatnika: Matka Wnioskodawczyni dokonała cesji książeczki mieszkaniowej na rzecz Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni zakupiła wraz z mężem, z którym posiada ustawową wspólność majątkową, mieszkanie. Po dokonaniu zakupu Wnioskodawczyni zrealizowała książeczkę w oddziale Banku. Czy fakt otrzymania 36 053,32 zł z tytułu zrealizowania książeczki mieszkaniowej o wartości nominalnej 8,90 zł Wnioskodawczyni powinna zgłosić na formularzu SD-Z2 we właściwym urzędzie skarbowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura - 17 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania umowy cesji książeczki mieszkaniowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2012 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania umowy cesji książeczki mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2011 r. matka Wnioskodawczyni dokonała cesji książeczki mieszkaniowej na rzecz Wnioskodawczyni. Wartość nominalna książeczki na dzień cesji wynosiła 8,90 zł. Przekazanie książeczki odbyło się w drodze cesji i nie posiadało cech darowizny (tzn. nie spisywano aktu notarialnego czy też umowy darowizny).

Również w 2011 r. Wnioskodawczyni zakupiła wraz z mężem, z którym posiada ustawową wspólność majątkową, mieszkanie. Po dokonaniu zakupu Wnioskodawczyni zrealizowała książeczkę w oddziale Banku.

Z ww. książeczki otrzymała kwotę 36.053,32 zł, na którą składa się:

- 8,90 zł - wkład na książeczce mieszkaniowej,
- 35.570,87 zł - premia gwarancyjna,
- 507,05 zł - odsetki,
- 30,00 zł - opłata za likwidację książeczki mieszkaniowej,
- 3,50 zł - prowizja.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy fakt otrzymania 36 053,32 zł z tytułu zrealizowania książeczki mieszkaniowej o wartości nominalnej 8,90 zł Wnioskodawczyni powinna zgłosić na formularzu SD-Z2 we właściwym urzędzie skarbowym?

Zdaniem Wnioskodawczyni, otrzymanie ze zlikwidowanej książeczki mieszkaniowej ww. kwoty ni...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »