Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

05.12.2017

Odwrócony VAT przy zakupie komputerów nie dla każdej firmy

Pytanie: Czy Spółka powinna sumować wartość netto komputerów przenośnych nabywanych w ramach dostaw dokonywanych przez tego samego dostawcę na podstawie odrębnych zamówień na potrzeby identyfikacji jednolitej gospodarczo transakcji i stosować mechanizm „odwrotnego obciążenia”? Czy w przypadku gdy wartość netto komputerów nabytych na podstawie jednego zamówienia przekroczy 20.000 zł do tych dostaw dokonanych na podstawie tego zamówienia, i tylko do takich dostaw, należy zastosować mechanizm „odwrotnego obciążenia”?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2017 r. (data wpływu 3 października 2017 r.), uzupełnionym w dniu 27 listopada 2017 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zastosowania tzw. odwrotnego obciążenia w związku nabywaniem komputerów przenośnych (PKWiU 26.20.11.0) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2017 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 27 listopada 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zastosowania tzw. odwrotnego obciążenia w związku nabywaniem komputerów przenośnych (PKWiU 26.20.11.0).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Przedsiębiorstwo „…” sp. z o.o. (dalej jako „Spółka”) jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży specjalistycznych wyważarek. Wyważarki są wyposażone w sprzęt komputerowy, drukarki oraz oprogramowanie, które dostarczane jest przez jednego, stałego dostawcę (Spółka nabywa od niego komputery przenośne od grudnia 2014 r.) – również czynnego i zarejestrowanego podatnika VAT.

Dostawy sprzętu komputerowego, części komputerowych i komputerów przenośnych (symbol PKWiU 26.20.11.0), nie są objęte zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT oraz nie są zwolnione na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.

Spółka nie miała i nie ma zawartej z dostawcą stałej umowy ramowej lub innego rodzaju umowy handlowej precyzującej warunki współpracy, na dostawę sprzętu komputerowego, części komputerowych czy komputerów przenośnych, a zakupy dokonywane są na zasadzie zamówień telefonicznych lub „mailowych”.

Zamówienia na części komputerowe (które nie „wchodzą” do załącznika nr 11 do ustawy o VAT), które używane są do bieżącej produkcji wyważarek dokonywane są w miarę potrzeb produkcyjnych i w ramach stałej współpracy w wartościach zdecydowanie przekraczających 20.000 netto na każdej z faktur zakupowych.

Wątpliwości Spółki budzą natomiast zamówienia na urządzenia elektroniczne, wymienione w poz. 28a-28c załącznika nr 11 do ustawy o VAT, takie jak notebooki i laptopy.

Standardowe zamówienie składane jest telefonicznie lub „mailowo” przez podanie kwoty, w której Spółka musi się zmieścić z zakupem komputera przenośnego, podanie parametrów tego urządzenia, wielkości urządzenia, ewentualnie producenta (marki), itp. Standardowe zamówienie składane u stałego dostawcy dotyczy z reguły jednego komputera przenośnego.

Częstotliwość zakupów:

  • grudzień 2015 r. – 6 sztuk na kwotę ogółem … zł netto;
  • wrzesień 2015 r. – 1 sztuka na kwotę …zł netto;
  • marzec 2016 r. – 1 sztuka na kwotę … zł netto;
  • kwiecień 2016 r. – 1 sztuka na kwotę … zł netto;
  • lipiec 2016 r. – 1 sztuka na kwotę … zł netto;
  • sierpień 2016 r. – 1 sztuka na kwotę …zł netto;
  • luty 2017 r. – 4 sztuki na kwotę ogółem …zł netto.

Pojedyncze transakcje dotyczące tego sprzętu nie przekroczą kwoty 20.000 zł netto na jednej fakturze zakupu, lecz po zsumowaniu pojedynczych transakcji wartość ta przekroczy 20.000 zł netto. Każde zamówienie dotyczące zakupu komputera przenośnego jest (będzie) – po jego realizacji – dokonywane na podstawie odrębnej faktury, gdyż jest to dla Spółki środek trwały, który jest zawsze osobno ewidencjonowany.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy w okolicznościach wskazanych we wniosku Spółka powinna sumować wartość netto komputerów przenośnych nabywanych w ramach dostaw dokonywanych przez tego samego dostawcę na podstawie odrębnych zamówień na potrzeby identyfikacji jednolitej gospodarczo transakcji i stosować mechanizm „odwrotnego obciążenia”?
Czy w przypadku gdy wartość netto komputerów nabytych na podstawie jednego zamówienia przekroczy 20.000 zł do tych dostaw dokonanych na podstawie tego zamówienia, i tylko do takich dostaw, należy zastosować mechanizm „odwrotnego obciążenia”?

Zdaniem Spółki:

Każde zamówienie z osobna stanowi jednolitą gospodarczo transakcję i nie należy tego sumować, a zastosowanie mechanizmu „odwrotnego obciążenie” wystąpi wówczas gdy wartość pojedynczego zamówienia przekroczy 20.000 zł netto.

To stanowisko poparł Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 21 czerwca 2016 r. nr ILPP3/4512-1-74/16-4/MR:

„(…) W okolicznościach takich jak zaprezentowane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, należy uznać, że każde zamówienie z osobna stanowi odrębną jednolitą gospodarczo transakcję (dalej również jako: „JGT”), przy czym dotyczy to zarówno zakupów Sprzętu dokonywanych przez Spółkę na potrzeby zawieranych umów leasingu (kiedy to z Dostawcami nie wiążą Spółki żadne umowy ramowe w tym zakresie), jak i na potrzeby własne (kiedy to Dostawcę i Spółkę może wiązać ogólna umowa ramowa), a w konsekwencji art. 17 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 17 ust. 1c Ustawy o VAT, zobowiązujący Spółkę do rozliczenia podatku VAT na zasadzie tzw. mechanizmu „odwrotnego obciążenia”, znajdzie zastosowanie wyłącznie do tych dostaw, dla których wartość Sprzętu elektronicznego w ramach pojedynczego zamówienia przekracza kwotę 20 000 zł netto”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »