Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

12.06.2017

Nagrody dla pracowników. Kiedy rozliczyć koszty pracodawcy?

Nagrody wypłacane pracownikom są niewątpliwie kosztami pracowniczymi. Mogą zatem być kosztem uzyskania przychodu. Pozostaje tylko pytanie: w którym momencie można je odliczyć, w momencie wypłaty czy może w okresie, za który są należne? 

Kwestia zaliczania do kosztów uzyskania przychodów nagród z zysku wypłacanych pracownikom była przedmiotem interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 czerwca 2017 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.64.2017.1.AW.

Z przedstawionego we wniosku o jej wydanie opisu stanu faktycznego wynikało, że pewna spółka, zgodnie z regulaminem wypłaty nagrody z zysku pracownikom oraz uchwałami zwyczajnego zgromadzenia wspólników w sprawie podziału zysku, kolejno za lata 2011-2014 wypłaciła swoim pracownikom nagrody. Wypłaty nagród spółka dokonywała w roku następującym po roku, za który nagroda przysługiwała, tj. odpowiednio za rok 2011 w 2012 r., za rok 2012 w 2013 r., za rok 2013 w 2014 r. oraz za rok 2014 w 2015 r.

Wątpliwości spółki dotyczyły momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych nagród.

Koszty pracownicze jako koszt podatkowy

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888, z późn. zm., dalej: ustawa o CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił uwagę, że kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze. Wyjaśnił, że koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, prowizje, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kw...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »