Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

10.06.2016

Nadbudowa budynku jako inwestycja w obcym środku trwałym

Pytanie podatnika: Budynek, w którym prowadzona jest działalność spółki cywilnej jest własnością Wnioskodawczyni, nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych, nie są i nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne. W koszty ujmowane są jedynie bieżące koszty związane z utrzymaniem budynku np. podatek od nieruchomości, opłaty za wodę, ogrzewanie, gospodarowanie odpadami komunalnymi. Spółka cywilna planuje nadbudować budynek o jedno piętro. W rezultacie powstaną pomieszczenia z przeznaczeniem na najem komercyjny. Czy można pomniejszać przychody spółki o odpisy amortyzacyjne związane z inwestycją polegającą na nadbudowie budynku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2016 r. (data wpływu 4 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania za inwestycję w obcym środku trwałym nakładów poniesionych na budynek, będący własnością jednego ze wspólników spółki cywilnej, użytkowany przez tę spółkę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania za inwestycję w obcym środku trwałym nakładów poniesionych na budynek, będący własnością jednego ze wspólników spółki cywilnej, użytkowany przez tę spółkę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem w spółce cywilnej, w której posiada 99% udziałów. Drugim wspólnikiem jest ojciec Wnioskodawczyni z 1% udziałem w spółce (obecnie emeryt). Spółka planuje nadbudowę budynku obecnie przez siebie użytkowanego. Budynek jest własnością tylko Wnioskodawczyni.

Wnioskodawczyni jak i drugi wspólnik w spółce cywilnej należą do pierwszej grupy podatkowej (córka-ojciec). Budynek, w którym prowadzona jest działalność spółki cywilnej nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych, nie są i nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne. W koszty ujmowane są jedynie bieżące koszty związane z utrzymaniem budynku np. podatek od nieruchomości, opłaty za wodę, ogrzewanie, gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Spółka cywilna planuje nadbudować budynek o jedno piętro. W rezultacie powstaną pomieszczenia z przeznaczeniem na najem komercyjny przychody z tytułu najmu byłyby opodatkowane przez spółkę cywilną, a podatek PIT odprowadzany przez każdego ze wspólników w proporcji do posiadanych udziałów (tutaj 99/1).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy można pomniejszać przychody spółki o odpisy amortyzacyjne związane z inwestycją polegającą na nadbudowie budynku?

Zdaniem Wnioskodawczyni, budynek przeznaczony do rozbudowy nie został wniesiony do spółki cywilnej aktem notarialnym ani w momencie zakładania spółki ani w okresie późniejszym. Obecnie jest użytkowany na zasadzie użyczenia przez jednego ze wspólników. Drugim wspólnikiem jest ojciec Wnioskodawczyni. Nie można zatem mówić tutaj o przychodach z nieodpłatnych świadczeń, gdyż świadczenie otrzymane jest od osoby zaliczanej do pierwszej grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Poprzez nadbudowę budynku spółka uzyska dodatkową powierzchnię, którą zamierza przeznaczyć na wynajem komercyjny. Przychody z tytułu najmu opodatkowywane będą przez każdego ze wspólników w proporcji do posiadanych udziałów w spółce cywilnej.

Wnioskodawczyni uważa, że w świetle powyższych ustaleń właściwym będzie zaliczenie rozbudowy do inwestycji w obcy środek trwały. Konsekwencją tego będzie dokonywanie odpisów amortyzacyjnych przez spółkę cywilną jak dla inwestycji w obcy środek trwały według przypisanej stawki amortyzacji (tutaj 10% stawka roczna).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zasady działania spółek cywilnych regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2016 r. poz. 380). Zgodnie ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »