Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

19.02.2014

Materiały i towary handlowe – ujęcie w PKPiR i spisie z natury

Pytanie podatnika: Czy wymienione w opisie stanu faktycznego - kubki papierowe wraz z wieczkiem, przeźroczyste kubki wraz z wieczkiem, Wnioskodawczyni jest zobowiązana wykazywać w spisie z natury zgodnie z § 27 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi oraz ewidencji przez ryczałtowców?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2013 r. (data wpływu 6 listopada 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 stycznia 2014 r. (data wpływu 17 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku ujęcia materiałów w spisie z natury – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 13 stycznia 2014 r., Nr IPTPB1/415-693/13-2/KSU na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 15 stycznia 2014 r., następnie w dniu 17 stycznia 2014 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania 16 stycznia 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni od 15 lutego 2012 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych - kawiarnia (PKD 56.10.A - restauracje i inne placówki gastronomiczne). W podatku dochodowym rozlicza się na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów, metoda uproszczona.

Dla celów prowadzonej działalności Wnioskodawczyni kupuje jednorazowe:

  1. kubki papierowe wraz z wieczkiem, przeźroczyste kubki wraz z wieczkiem, które księguje do kolumny 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów – „zakup towarów, materiałów”;
  2. słomki, serwetki gastronomiczne, sztućce, tacki, pojemniki, folię aluminiową oraz przeźroczystą spożywczą, które księguje do kolumny 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów – „wydatki pozostałe”.

Gdy klient konsumuje posiłek, kawę, herbatę itp. na miejscu, to zamówiony produkt podawany jest w naczyniach wielokrotnego użytku. Natomiast, gdy klient kupuje posiłki, bądź napoje (kawa, herbata, soki, shake) na wynos to pakowane są one w jednorazowe pojemniki, tacki, folie, kubki. Wnioskodawczyni dodatkowo wskazała, że tylko zakupione na wynos napoje (kawa, herbata, soki, shake) w kubkach jednorazowych wraz z wieczkami stanowią część składową zakupionego produktu, gdyż nie da się skonsumować poza lokalem ww. napojów bez ich części składowej, jaką jest kubek wraz z wieczkiem.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie, ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku:

Czy wymienione w opisie stanu faktycznego - kubki papierowe wraz z wieczkiem, przeźroczyste kubki wraz z wieczkiem, Wnioskodawczyni jest zobowiązana wykazywać w spisie z natury zgodnie z § 27 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi oraz ewidencji przez ryczałtowców?

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprecyzowanym w uzupełnieniu wniosku, w spisie z natury należy ująć: jednorazowe kubki papierowe wraz z wieczkiem oraz przeźroczyste kubki wraz z wieczkiem, w których klient kupuje kawę, herbatę, soki, shake na wynos, ponieważ zalicza je do kolumny 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów – „zakup towarów, materiałów”, z uwagi na konieczność odpowiedniego opakowania, gdyż wymienione napoje nie mogą być sprzedane luzem. Tak więc, z uwagi na charakter wymienionych wyżej kubków wraz z wieczkiem, Wnioskodawczyni uważa, że postępuje prawidłowo zaliczając je do kolumny 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów - „zakup towarów materiałów”, stosując się do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi oraz ewidencji przez ryczałtowców § 3 pkt 1 lit. b).

Wnioskodawczyni...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »