Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Kasy fiskalne

16.03.2021

Kiedy prawnik nie musi mieć kasy fiskalnej

Czy prawnicy, którzy świadczą usługi wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków, mają obowiązek zakupu i ewidencjonowania przychodów przy pomocy kasy fiskalnej? Czy prawnicy, którzy sporadycznie wykonują usługi prawnicze w kancelarii dla osób fizycznych, muszą ewidencjonować przychody za pomocą kasy? Czy prawnicy, którzy są czynnymi podatnikami VAT, muszą zakupić i ewidencjonować przychody za pomocą kasy - w sytuacji, gdy na każdą wykonaną usługę wystawiają fakturę? - pyta poseł Ministra Finansów.

Interpelacja nr 19623 do ministra finansów w sprawie zwolnienia prawników z ewidencjonowania przychodów na kasie fiskalnej

Szanowny Panie Ministrze!

Możliwe jest co do zasady skorzystanie ze zwolnienia z ewidencjonowania przychodów na kasie fiskalnej w sytuacji, gdy usługa świadczona jest na odległość. Wskazuje na to § 4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519), zgodnie z którym zwolnienie z ewidencjonowania przychodów jest możliwe „jeżeli świadczenie tych usług zgodnie z warunkami określonymi w poz. 37 załącznika do rozporządzenia ma miejsce wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków”. Ponadto zwolnienie przysługuje, gdy usługa jest świadczona w formie online lub telefonicznie, a zapłata za świadczoną usługę trafia na konto bankowe, za pośrednictwem poczty lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z dokumentacji jasno wynika, jakich czynności dotyczyła świadczona usługa.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

Czy prawnicy, którzy świadczą usługi wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków, mają obowiązek zakupu i ewidencjonowania przychodów przy pomocy kasy fiskalnej?

Czy prawnicy, którzy sporadycznie wykonują usługi prawnicze w kancelarii dla osób fizycznych, muszą ewidencjonować przychody za pomocą kasy fiskalnej?

Czy prawnicy, którzy są czynnymi podatnikami VAT, muszą zakupić i ewidencjonować przychody za pomocą kasy fiskalnej - w sytuacji, gdy na każdą wykonaną usługę wystawiają fakturę?

Czy Ministerstwo Finansów rozważa zmianę przepisów w ten sposób, aby utrzymać zwolnienie z ewidencjonowania na kasie fiskalnej dla prawników w zakresie dotychczasowym lub szerszym?

Poseł Tomasz Rzymkowski

10 lutego 2021 r.

Odpowiedź na interpelację nr 19623 w sprawie zwolnienia prawników z ewidencjonowania przychodów na kasie fiskalnej

Szanowna Pani Marszałek,

odpowiadając na interpelację nr 19623 z 16 lutego 2021 r., którą złożył Pan Poseł Tomasz Rzymkowski w sprawie z...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »