Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

05.03.2015

Kiedy księgowy i doradca podatkowy muszą mieć kasę fiskalną?

Pytanie podatnika: Czy w świetle powyżej przedstawionego stanu faktycznego, prawidłowym będzie korzystanie przez Wnioskodawcę ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego w danym roku podatkowym nie dłużej niż do 31 grudnia 2016 r. przy zastosowaniu kas rejestrujących?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 26 listopada 2014 r. (data wpływu 1 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 grudnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

1 lipca 2014 r. Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą PHU W. Sp. z o.o. W myśl art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., Wnioskodawca zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług i dokonał rejestracji jako czynny podatnik podatku VAT.

W ramach kompleksowej obsługi firm Wnioskodawca świadczy usługi księgowe dla firm prowadzących działalność gospodarczą, nie udzielając porad prawnych. Biuro rachunkowe świadczy usługi księgowe polegające na: prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ksiąg handlowych, kwalifikowaniu dochodów do ujęcia ich w księgach, sporządzaniu sprawozdań finansowych, prowadzeniu ewidencji dla potrzeb zryczałtowanego podatku dochodowego, prowadzeniu rejestrów dla potrzeb podatku VAT, rozliczaniu zaliczek i sporządzaniu zestawień dla obliczania podatku dochodowego, sporządzaniu list płac oraz ewidencji kadrowo-płacowej, rozliczaniu zaliczek na podatek dochodowy i sporządzaniu deklaracji ZUS wraz z wysyłką drogą elektroniczną do zatrudnionych pracowników przez zleceniodawcę, prowadzeniu ewidencji i wykazu środków trwałych, prowadzeniu innych ewidencji, jeśli obowiązek taki wynika z przepisów prawa podatkowego, składania deklaracji w imieniu przedsiębiorców do Urzędu Skarbowego i ZUS.

Ponadto Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej polegające na sporządzaniu deklaracji podatkowych rocznych, tj. zeznań podatkowych PIT.

Wnioskodawca jako biuro rachunkowe nie udziela porad prawnych i usług o charakterze doradczym. Jeden ze wspólników posiada certyfikat, tj. świadectwo kwalifikacyjne na usługowe prowadzenia ksiąg, lecz nie posiada uprawnień do wykonywania czynności doradztwa podatkowego, tj. nie jest wpisany na listę doradców podatkowych. Planowana wartość przychodu ze sprzedaży usług w Spółce, na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, nie przekroczy kwoty o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r., poz. 1544).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w świetle powyżej przedstawionego stanu faktycznego, prawidłowym będzie korzystanie przez Wnioskodawcę ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego w danym roku podatkowym nie dłużej niż do 31 grudnia 2016 r. przy zastosowaniu kas rejestrujących?

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność gospodarcza w zakresie usług księgowych, których zakres został przedstawiony we wniosku, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących w oparciu o zapis § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r., poz. 1544). Wnioskodawca nie wykonuje usług doradztwa podatkowego ani też nie udziela porad prawnych. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz.U. z 2011 r. Nr 41, poz. 213 ze zm.) doradztwem jest m.in. udzielanie porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych i celnych. Jeśli więc Wnioskodawca nie świadczy takich usług, a tylko czynności stricte księgowe ma prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących w myśl § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r., poz. 1544).

W świetle obowiązującego stanu p...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »