Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Pracownicy: zatrudnianie, urlopy, zasiłki, świadczenia, ekwiwalenty

03.09.2019

Firmowe gadżety z logo pracodawcy nie są przychodem pracownika

Pytanie: Czy przekazanie pracownikom gadżetów z logo i nazwą firmy, których koszt nie przekracza 100 zł należy uznać za przychód stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Chodzi o dobrowolne, nieodpłatne wydanie pracownikom firmy gadżetów z logo i nazwą firmy w postaci np. kubków termicznych, ręczników, toreb wakacyjnych itp. Czy takie zdarzenie należy zaliczyć po stronie pracownika do przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń, czy też może skorzystać ze zwolnienia, gdyż nie można zakładać, że pracownik dokonałby zakupu tych przedmiotów we własnym zakresie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2019 r. (data wpływu 14 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z przekazaniem na rzecz pracowników gadżetów firmowych opatrzonych logo firmy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z przekazaniem na rzecz pracowników gadżetów firmowych opatrzonych logo firmy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zamierza nieodpłatnie i dobrowolnie w ramach promocji wizerunku firmy wydać pracownikom prezenty z logo i nazwą firmy w postaci np. kubków termicznych, ręczników, toreb wakacyjnych itp. Wartość jednostkowa jednego prezentu nie przekroczy kwoty 100 zł.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy przekazanie pracownikom gadżetów z logo i nazwą firmy, których koszt nie przekracza 100 zł należy uznać za przychód stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w świetle art. 12 ust. 1 oraz w odniesieniu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K7/13? Chodzi o dobrowolne, nieodpłatne wydanie pracownikom firmy gadżetów z logo i nazwą firmy w postaci np. kubków termicznych, ręczników, toreb wakacyjnych itp.
  2. Czy takie zdarzenie należy zaliczyć po stronie pracownika do przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też takie zdarzenie może skorzystać ze zwolnienia w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., gdyż nie można zakładać, że pracownik dokonałby zakupu tych przedmiotów we własnym zakresie? Ponadto akcja rozdawania gadżetów firmowych nie jest organizowana w interesie pracownika, lecz w interesie pracodawcy, gdyż wiąże się z promowaniem wizerunku firmy.

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie gadżetów reklamowych nie powinno stanowić przychodu pracownika, gdyż nie można zakładać, że pracownik dokonałby zakupu tych przedmiotów we własnym zakresie, a co za tym idzie nie będzie spełnione kryterium wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego (korzyści). Wnioskodawca zakłada, że gdyby nie akcja mająca na celu promocję wizerunku firmy pracownik nie wydałby pieniędzy celem zakupu gadżetów reklamowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zatem wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione z podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów f...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »