Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

12.11.2008

Czy można odliczyć VAT przy wydatkach na podwyższenie kapitału zakładowego?

Podatnik ma prawo odliczyć VAT tylko w stosunku do wydatków, które są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych tym podatkiem. Wydatki na podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję akcji, której celem jest zdobycie środków na finansowanie działalności gospodarczej podatnika, pozostają w związku z czynnościami opodatkowanymi. Dlatego też podatnikowi przysługuje prawo odliczenia VAT związanego z powyższymi wydatkami – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

O co toczył się spór?

Podatnik produkuje i sprzedaje sprzęt medyczny; jego działalność jest opodatkowana VAT. Spółka podniosła swój kapitał zakładowy w drodze emisji akcji, której celem było pozyskanie środków na finansowanie działalności gospodarczej. Poniosła w związku z tym szereg wydatków, między innymi na usługi doradcze i wynagrodzenie notariusza. Koszty te pokryła z własnych środków.

Podatnik powziął wątpliwość, czy podatek naliczony przy nabyciu wymienionych usług podlegać będzie odliczeniu od podatku należnego. Aby wyjaśnić te wątpliwości, złożył wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. Jego zdaniem przysługuje mu prawo odliczenia VAT, bowiem poniesione przez niego wydatki mają charakter kosztów ogólnych działalności i dlatego należy uznać je za służące wykonywaniu działalności opodatkowanej.

Dyrektor izby skarbowej uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Jego zdaniem podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji nie jest czynnością opodatkowaną, wymienioną w art. 5 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535, z późn. zm., dalej: ustawa o VAT). Dlatego też podatek naliczony przy zakupach związanych z emisją akcji, jako niezwiązany z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu, nie może być odliczony od podatku należnego w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Według tego...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »