Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

19.03.2010

Ulga rehabilitacyjna: Liczy się data powstania ustalonego stopnia niepełnosprawności

Pytanie podatnika: Czy w opisanym stanie faktycznym wnioskodawczyni może odliczyć od dochodu kwotę 2280 zł z tytułu używania samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne składając korekty PIT-37 za lata 2003-2007 r.? Czy niepełnosprawność datuje się od dnia jej istnienia czy też od dnia ustalonego stopnia niepełnosprawności?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 02 listopada 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 03 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej za lata 2003-2007 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 listopada 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej za lata 2003-2007.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W latach 2003-2008 wnioskodawczyni była leczona na schorzenie kręgosłupa (dyskopatia kręgu L4-L5). Z uwagi na to, iż zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne nie przynosiły skutku 16 kwietnia 2008 r. została przeprowadzona operacja. Wnioskodawczyni została skierowana przez lekarza prowadzącego leczenie na Komisję do Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

W dniu 08 września 2008 r. ww. Komisja wydała orzeczenie o następującej treści:

1. zaliczyć do stopnia niepełnosprawności - umiarkowanego,
2. symbol przyczyny niepełnosprawności - 05-R 10-N,
3. orzeczenie wydaje się do 30 września 2009 r.,
4. niepełnosprawność istnieje od 2003 r.,
5. ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 18 czerwca 2008 r.

W 2009 r. wnioskodawczyni ponownie wystąpiła do Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W wydanym orzeczeniu wskazano, iż jest ono ważne od 05 października 2009 r. do 31 października 2012 r.

Z jego treści wynika:

1. zaliczyć do stopnia niepełnosprawności - umiarkowanego,
2. symbol przyczyny niepełnosprawności - 05-R 10-N,
3. orzeczenie wydaje się do 31 października 2012 r.,
4. niepełnosprawność istnieje od 2003 r.,
5. ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 18 czerwca 2008 r.

Wnioskodawczyni nadmieniła również, iż jest współwłaścicielką samochodu osobowego (razem z córkami, z którymi zamieszkuje). Z samochodu korzystała i nadal korzysta na ciągłe i niezbędne dojazdy leczniczo - rehabilitacyjne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w opisanym stanie faktycznym wnioskodawczyni może odliczyć od dochodu kwotę 2280 zł z tytułu używania samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne składając korekty PIT-37 za lata 2003-2007? Czy niepełnosprawność datuje się od dnia jej istnienia czy też od dnia ustalonego stopnia niepełnosprawności?

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż ww. ulga przysługuje jej od momentu uznania za osobę niepełnosprawną, tj. od 2003 r. i może odliczyć ulgę za lata 2003-2007 (za 2008 r. już odliczyła).

Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawczyni przywołała interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 lipca 2009 r. Znak: IPPB4/415-369/09 oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 czerwca 2009 r. Znak: ILPB2/415-342/09, jak również artykuł prasowy.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowią...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »