Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

26.11.2008

Wybór formy opodatkowania przez wspólników spółki cywilnej

Pytania podatnika:
1. Czy wspólnicy spółki cywilnej prowadzący tę samą działalność gospodarczą mogą rozliczać się w różny sposób tzn. jeden na zasadach ogólnych, a drugi zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
2. Jeżeli odpowiedź na powyższe pytanie jest negatywna - to w jaki sposób można sprostować oświadczenie jednego ze wspólników o wyborze formy opodatkowania?
3. Czy istnieje możliwość wyboru sposobu opodatkowania tzn. wszyscy wspólnicy spółki cywilnej będą opodatkowani zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, albo wszyscy wspólnicy spółki cywilnej będą opodatkowani na zasadach ogólnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2008 r. (data wpływu 18 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru przez wspólników spółki cywilnej formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru przez wspólników spółki cywilnej formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 2008 r. spółka cywilna, której wspólnikami są dwie osoby fizyczne, rozpoczęła działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. W wyniku nieporozumienia jeden ze wspólników zadeklarował, iż przychód (dochód) opodatkuje zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne natomiast drugi na zasadach ogólnych. W zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2 Spółka zadeklarowała opodatkowanie na zasadach ogólnych. Przy teoretycznym braku możliwości sprostowania oświadczenia – każdy ze wspólników prowadzi aktualnie odrębne ewidencje i rozliczenia dla celów podatku dochodowego. Ponadto Wnioskodawca wskazuje, iż pierwsze zobowiązanie podatkowe wystąpiło za miesiąc luty.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy wspólnicy spółki cywilnej prowadzący tę samą działalność gospodarczą mogą rozliczać się w różny sposób tzn. jeden na zasadach ogólnych, a drugi zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
2. Jeżeli odpowiedź na powyższe pytanie jest negatywna - to w jaki sposób można sprostować oświadczenie jednego ze wspólników o wyborze formy opodatkowania?
3. Czy istnieje możliwość wyboru sposobu opodatkowania tzn. wszyscy wspólnicy spółki cywilnej będą opodatkowani zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, albo wszyscy wspólnicy spółki cywilnej będą opodatkowani na zasadach ogólnych?

Wnioskodawca uważa, iż wybrany przez wspólników spółki cywilnej sposób opodatkowania nie jest sprzeczny z obowiązującymi przepisami – przy założeniu, że każdy ze wspólników opodatkowuje przypadającą na niego, zgodnie z umową spółki, część przychodów (dochodów).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych nie są spółki niemające osobowości prawnej, lecz są nimi osoby fizyczne będące wspólnikami.

Stosownie do przepisów art. 9a ust.1 ww. ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwem...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »