Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

07.11.2008

Darowizna w formie cesji praw z umowy przedwstępnej

Pytania podatnika:
Czy w przypadku takiej cesji będzie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania darowizny?
Jeśli tak, to czy musi spełnić jakieś dodatkowe warunki oprócz zgłoszenia w ciągu 30 dni faktu nabycia praw, aby z tego zwolnienia skorzystać?
Czy forma prawna umowy cesji (umowa cywilnoprawna lub akt notarialny) może wpłynąć na kwestię opodatkowania?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10.08.2008 r. (data wpływu 14.08.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia z art. 4a ww. ustawy z tytułu zawarcia umowy darowizny w formie cesji praw wynikających z umowy przedwstępnej oraz wniesionego wkładu pieniężnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.08.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia z art. 4a ww. ustawy z tytułu zawarcia umowy darowizny w formie cesji praw wynikających z umowy przedwstępnej oraz wniesionego wkładu pieniężnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Rodzice Wnioskodawcy, E i J O..... dnia 10 czerwca 2006 r. zawarli z firmą deweloperską M.... S. A. umowę przedwstępną kupna lokalu mieszkalnego we wznoszonym przez tę firmę budynku przy ul. W...... w W....... Do dnia dzisiejszego rodzice wpłacili na konto firmy M.......... S. A., w postaci rat , 95% ceny mieszkania. W najbliższym czasie budowa zostanie zakończona, a zawarcie aktu notarialnego dotyczącego przeniesienia własności lokalu planowane jest na koniec 2008 lub początek 2009 roku. Rodzice zamierzają podarować Wnioskodawcy to mieszkanie i rozważają sporządzenie w tym celu umowy cesji praw wynikających z zawartej przez nich umowy przedwstępnej oraz wniesionego wkładu pieniężnego.

Pismem z dnia 25.09.2008 r. Nr IPPB2/436-321/08-2/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez udzielenie informacji:

- Czy interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn, czy też od czynności cywilnoprawnych. W złożonym wniosku zakreślił Wnioskodawca w części D.2 poz. 41 – Podatek od czynności cywilnoprawnych, w części D.2 poz. 42 – Podatek od spadków i darowizn. Natomiast z treści wniosku wynika, iż chodzi Wnioskodawcy wyłącznie o udzielenie interpretacji z zakresu podatku od spadków i darowizn.
- Jeżeli zatem zakres interpretacji ma dotyczyć podatku od czynności cywilnoprawnych to należy opisać szczegółowo zdarzenie przyszłe, właściwie sprecyzować pytanie oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie informując, iż zwraca się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w przypadku takiej cesji będzie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania darowizny?
Jeśli tak, to czy musi spełnić jakieś dodatkowe warunki oprócz zgłoszenia w ciągu 30 dni faktu nabycia praw, aby z tego zwolnienia skorzystać?
Czy forma prawna umowy cesji (umowa cywilnoprawna lub akt notarialny) może wpłynąć na kwestię opodatkowania?

Zdaniem wnioskodawcy:

Zgłoszenie faktu nabycia praw wynikających z wyżej opisanej umowy przedwstępnej w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy cesji, zawartej w formie umowy cywilnoprawnej, uprawni Wnioskodawcę do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania dla najbliższej rodziny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »