Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

07.07.2011

Wydanie bonów obiadowych pracownikom nie podlega VAT

Pytanie podatnika: Spółka z o.o. nabywa od kontrahenta bony obiadowe. Bony obiadowe są następnie przekazywane pracownikom spółki. Bony uprawniają pracowników do nabycia towarów i usług gastronomicznych od określonych podmiotów. Czy przekazanie przez spółkę bonów obiadowych pracownikom podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2011 r. (data wpływu 14 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania przez Spółkę bonów obiadowych pracownikom - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania przez Spółkę bonów obiadowych pracownikom.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

X Sp. z o.o. (dalej: Spółka) nabywa od Kontrahenta bony obiadowe. Bony obiadowe są następnie przekazywane pracownikom Spółki.

Bony uprawniają pracowników do nabycia towarów i usług gastronomicznych od określonych podmiotów.

Nabycie bonów obiadowych udokumentowane jest notą księgową.

Kontrahent wystawia na rzecz Spółki fakturę VAT z tytułu usług pośrednictwa w dystrybucji bonów obiadowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie przez Spółkę bonów obiadowych pracownikom podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Przekazanie bonów obiadowych pracownikom Spółki nie podlega opodatkowania podatkiem VAT.

Bon obiadowy jako znak legitymacyjny

Bon obiadowy stanowi znak legitymacyjny inkorporujący w sobie określone prawa przysługujące posiadaczowi bonu. Posiadacz bonu jest bowiem uprawniony do nabycia konkretnych towarów i usług do wartości na jaką opiewa bon. W wyniku realizacji bonu obiadowego dochodzi do przeniesienia prawa do dysponowania towarami lub nabycia usług przez posiadacza bonu od podmiotu wskazanego na bonie. Bon obiadowy stanowi więc dokument, którego realizacja wywołuje skutki tożsame z zapłatą za nabyte towary lub usługi za pomocą środków pieniężnych.

Oznacza to, że przekazanie bonu obiadowego pracownikom Spółki stanowi przekazanie dokumentu - środka płatniczego - na podstawie którego pracownicy są uprawnieni do nabycia określonych towarów lub usług.

Wydanie bonu jako czynność poza zakresem ustawy o VAT

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ponadto, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Bon obiadowy jako znak legitymacyjny nie jest towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Jako, iż bon obiadowy nie jest towarem w rozumieniu ustawy o VAT, jego przekazanie pracownikom Spółki nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »