Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

14.04.2011

Krótkotrwałe zakwaterowanie nie jest pierwszym zasiedleniem w VAT

Pytanie podatnika: Wnioskodawca w okresie od 2001 r. do 2005 r. budował budynek, który miał służyć działalności gospodarczej opodatkowanej. Od 2006 roku nieruchomość wykorzystywana była do świadczenia usług krótkotrwałego zakwaterowania. Z usług tych korzystali głównie pracownicy Wnioskodawcy, a także osoby z poza firmy w czasie urlopów lub weekendów. Wnioskodawca postanowił budynek sprzedać. Jaką stawką należy opodatkować sprzedaż gruntu wraz z budynkiem. Czy jest to sprzedaż opodatkowana stawką 22%, czy też może korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10? Czy usługi krótkotrwałego zakwaterowania można traktować jako pierwsze zasiedlenie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2010 r. (data wpływu 29 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia gruntu wraz z budynkiem wykorzystywanym w działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zaistniałego stanu faktycznego:

Wnioskodawca w okresie od 2001 r. do 2005 r. budował budynek, który miał służyć działalności gospodarczej opodatkowanej. Częścią składową budynku były fundamenty wniesione do firmy w formie aportu w 2001. Wartość początkowa po wybudowaniu budynku wyniosła 446.646,86 zł. Przy jego budowaniu z faktur zakupowych odliczano cały podatek VAT od podatku należnego. Budynek oddano do używania 31.12.2005 r. Od 2006 roku nieruchomość wykorzystywana była do świadczenia usług krótkotrwałego zakwaterowania. Z usług tych korzystali głównie pracownicy Wnioskodawcy, a także osoby z poza firmy w czasie urlopów lub weekendów. Osoby te wynajmowały dom na dwa, trzy dni, a następnie za pobyt była im wystawiana faktura - w treści świadczenie usług krótkotrwałego zakwaterowania opodatkowane 7% stawką VAT. W 2009 roku na ww. nieruchomości wybudowano studnię, która zwiększyła wartość budynku o kwotę 32.287,18 zł. Ulepszenie nie przekroczyło 30% wartości początkowej omawianego obiektu. W 2010 r. Wnioskodawca postanowił budynek sprzedać, gdyż działalność na ww. nieruchomości nie przyniosła zamierzonych korzyści.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawką należy opodatkować sprzedaż gruntu wraz z budynkiem. Czy jest to sprzedaż opodatkowana stawką 22%, czy też może korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10? Czy usługi krótkotrwałego zakwaterowania można traktować jako pierwsze zasiedlenie?

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż ta będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, a Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy budowie i nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem będzie opodatkowana stawką 22% VAT. Art. 2 pkt 14 mówi - pierwsze zasiedlenie - rozumie się przez to oddanie do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy budynku lub budowli po wybudowaniu lub ulepszeniu. Według Wnioskodawcy oddanie do używania znaczy wydanie rzeczy we władanie w celu uzyskania korzyści (zysku). W sytuacji wykorzystywania nieruchomości...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »