Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

03.01.2011

Kiedy sprzedaż firmowego samochodu osobowego podlega zwolnieniu z VAT

Pytanie podatnika: Czy sprzedając samochód przed upływem 6 m-cy od daty wprowadzenia do środków trwałych Zainteresowana może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług i nie płacić podatku należnego od tej transakcji oraz nie rejestrować się jako podatnik VAT na formularzu VAT-R?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 26.05.2010 r. (data wpływu 02.06.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia podmiotowego przewidzianego w art. 113 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.06.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia podmiotowego przewidzianego w art. 113.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od dnia 1 marca 2010 r., wykonuje wyłącznie usługi zwolnione z podatku VAT, usługi stomatologiczne. Zainteresowana nie składała formularza VAT-R i nie rejestrowała się jako podatnik VAT. Z dniem 1 marca 2010 r. wprowadziła do ewidencji środków trwałych samochód osobowy prywatny będący współwłasnością Wnioskodawczyni i Jej męża (nie ma rozdzielności majątkowej), od którego nie został odliczony podatek naliczony. Obecnie Zainteresowana chce sprzedać ten samochód, jednakże nie są spełnione warunki uznania tego samochodu jako towaru używanego w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie był wykorzystywany w działalności przez okres 6 m-cy. Przewidywana wartość sprzedaży samochodu wynosi 25.000 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedając ten samochód przed upływem 6 m-cy od daty wprowadzenia do środków trwałych Zainteresowana może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług i nie płacić podatku należnego od tej transakcji oraz nie rejestrować się jako podatnik VAT na formularzu VAT-R?

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 113 ust. 2 i 9 Zainteresowana nie jest zobligowana do zapłaty podatku należnego ze sprzedaży samochodu - środka trwałego ani do rejestracji jako podatnik VAT na formularzu VAT-R. Zgodnie z art. 113 ust. 9 sprzedaż jest zwolniona od podatku od towarów i usług, jeżeli przewidywana sprzedaż w proporcji do okresu prowadzonej działalności w roku podatkowym nie przekroczy kwoty określonej w ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W przedstawionym przypadku sprzedaż na poziomie 25.000 zł nie przekroczy kwoty obliczonej w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w 2010 r.

Zgodnie natomiast z art. 113 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług do wartości sprzedaży, o której jest mowa w art. 113 ust. 1 nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych. W przedstawionym stanie faktycznym samochód ten został zaliczony do środków trwałych, tak więc sprzedaż ta nie ma wpływu na wysokość kwoty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2009 r.), zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, o czym stanowi art. 113 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 2...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »