Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

14.07.2010

Prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie duplikatu faktury VAT

Pytanie podatnika: W 2009 r. zakupiła Pani wraz z mężem działki rekreacyjne od Agencji Nieruchomości Rolnych. Działki zostały nabyte w celu budowy w przyszłości małego ośrodka rekreacyjnego, celem prowadzenia w nim działalności gospodarczej, opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Nabycie przedmiotowego gruntu zostało udokumentowane aktem notarialnym, w którym jako nabywcę określono małżonków - małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej. Sprzedawca wystawił również fakturę VAT, dokumentującą tę transakcję. Faktury tej nigdy Pani nie otrzymała i nie posiada wiedzy, co się z nią stało. Zakup tego gruntu nie został też zaksięgowany w prowadzonych w związku z działalnością gospodarczą ewidencjach. W związku z zauważonym brakiem złożyła Pani wniosek do sprzedawcy o wystawienie duplikatu przedmiotowej faktury. Czy przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku od towarów i usług na podstawie duplikatu faktury?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2010 r. (data wpływu 16 kwietnia 2010 r.) uzupełnionym w dniu 17 czerwca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie duplikatu faktury VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 17 czerwca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie duplikatu faktury VAT.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 29 grudnia 2009 r. zakupiła Pani wraz z mężem działki rekreacyjne od Agencji Nieruchomości Rolnych. Działki zostały nabyte w celu budowy w przyszłości małego ośrodka rekreacyjnego, celem prowadzenia w nim działalności gospodarczej, opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (prowadzenie pensjonatu, wynajem pokoi). Zakup ten stanowi rozpoczęcie powyższej inwestycji. Nabycie przedmiotowego gruntu zostało udokumentowane aktem notarialnym z dnia 29 grudnia 2009 r., w którym jako nabywcę określono małżonków - małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej. Sprzedawca wystawił również fakturę VAT, dokumentującą tę transakcję na kwotę netto 141.393,44 zł i VAT 31.106,56 zł. Faktury tej nigdy Pani nie otrzymała i nie posiada wiedzy, co się z nią stało. Zakup tego gruntu nie został też zaksięgowany w prowadzonych w związku z działalnością gospodarczą ewidencjach. Dopiero przy sprawdzaniu „rocznej (2009) amortyzacji”, zauważono brak zaksięgowania zakupu gruntu w ewidencji środków trwałych. W związku z zauważonym brakiem w dniu 31 marca 2010 r. złożyła Pani wniosek do sprzedawcy o wystawienie duplikatu przedmiotowej faktury. Duplikat ten został odebrany przez Panią w dniu 31 marca 2010 r., w tym też dniu został podpisany akt notarialny - oświadczenie, iż prawo własności przedmiotowej nieruchomości zostało nabyte na potrzeby prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. W wystawionym duplikacie faktury, jako nabywca został określony: Sławomir K. (małżonek), natomiast jako współkontrahent: Magdalena K,. W związku z zauważonym błędem danych nabywcy i współkontrahenta, na Pani wniosek wystawca faktury wystawił notę korygującą z dnia 31 marca 2010 r., w której skorygowano dane nabywcy i współkontrahenta w następujący sposób:

Treść prawidłowa: Nabywca: K. Magdalena, Współkontrahent: K. Sławomir.

Dla terenu, na którym położone są nabyte działki obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania terenu, wg którego możliwa jest zabudowa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przysługuje pani prawo do odliczenia podatku od towarów i usług na podstawie duplikatu faktury w przedstawionym stanie faktycznym?

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług możliwe jest odliczenie podatku. Nieruchomości dotyczą prowadzonej działalności gospodarczej i są ściśle związane ze sprzedażą opodatkowaną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z generalną zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jaki...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »