Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

14.05.2010

Prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymanych przed wykonaniem usługi

Pytanie podatnika: Czy prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z ww. faktur przysługuje Spółce już w miesiącu otrzymania faktury lub dwóch kolejnych miesiącach, czy dopiero po wykonaniu usługi, tj. w miesiącu kwietniu 2011 r.? Jeżeli prawo do odliczenia, zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje dopiero po wykonaniu usługi to w jaki sposób należy rozliczyć naliczony podatek od towarów i usług, czy w deklaracji za miesiąc kwiecień 2011 r., czy poprzez korektę deklaracji za miesiąc otrzymania faktury, tj. październik i listopad 2009 r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2010 r. (data wpływu 18 stycznia 2010 r.) uzupełnionym w dniu 25 lutego 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2010 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 25 lutego 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 31 marca 2009 r. Spółka zawarła umowę z dużą siecią handlową w sprawie sprzedaży towarów. W umowie tej została zobowiązana do utworzenia funduszu marketingowego w kwocie 74.040 zł netto do wykorzystania na wewnętrzne promocje w sklepach sieci. Utworzenie funduszu zostało udokumentowane fakturami z dnia 31 sierpnia 2009 r. na kwotę 55.530 zł netto otrzymana 30 października 2009 r., zapłacona 23 listopada 2009 r. oraz z dnia 30 października 2009 r. na kwotę 18.510 zł otrzymana 9 listopada 2009 r., zapłacona 13 stycznia 2010 r. Umowa została zawarta na czas określony do kwietnia 2011 r. Z kolei z uzupełnienia wniosku wynika, że Spółka prowadzi hurtową sprzedaż artykułów spożywczych. Mocą zawartej umowy Spółka zobowiązuje się dostarczać do sklepów sieci określone kategorie towarów, które dopuszczone są do obrotu na rynku polskim, wolne od wad prawnych i technicznych i odpowiadające wszelkim wymogom prawnym, sanitarnym, higienicznym i epidemiologicznym, natomiast sieć zobowiązuje się do ich sprzedaży w aktualnie działających sklepach sieci oraz w sklepach sieci, które zostaną uruchomione w trakcie trwania umowy, a także podejmowania działań marketingowych mających na celu utrzymanie odpowiedniego poziomu obrotów towarami Spółki. Sformułowanie „utworzenie funduszu” oznacza zabezpieczenie środków finansowych umożliwiających sfinansowanie różnych akcji promocyjnych podejmowanych przez sieć w celu aktywizacji sprzedaży towarów dostarczanych przez Spółkę, co w warunkach konkurencji i rynku kupieckiego jest niezbędne. Uiszczona przez Spółkę kwota 74.400 zł przeznaczona jest na pokrycie kosztów działań promocyjno-reklamowych wykonywanych przez sieć dotyczących towarów z hurtowni Spółki w okresie dwóch lat. Działania te dotyczą zamieszczania i rozpowszechniania w sklepach sieci materiałów reklamowych informujących klientów sieci o aktualnych promocjach i cenach towarów Spółki oraz organizowania w sklepach sieci specjalnych ekspozycji promocyjnych z towarami Spółki, jak również wykonywania innych podobnych działań aktywizujących sprzedaż w zależności od potrzeb. Otrzymane faktury z dnia 31 sierpnia i 30 października 2009 r. dotyczą przyszłych usług marketingowo-promocyjnych, które będą wykonywane sukcesywnie, w okresie trwania umowy. Faktury te nie dokumentują wpłaty zaliczki, ponieważ zostały zapłacone odpowiednio w dniu 23 listopada 2009 r. i 13 stycznia 2010 r., czyli dużo wcześniej zostały wystawione niż kontrahent otrzymał pieniądze. Poniesione wydatki związane są z wykonywaniem przez Spółkę czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zadano następujące pytania:

Czy prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z ww. faktur przysługuje Spółce już w miesiącu otrzymania faktury lub dwóch kolejnych miesiącach, czy dopiero po wykonaniu usługi, tj. w miesiącu kwietniu 2011 r.? Jeżeli prawo do odliczenia, zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje dopiero po wykonaniu usługi to w jaki sposób należy rozliczyć naliczony podatek od towarów i usług, czy w deklaracji za miesiąc kwiecień 2011 r., czy poprzez korektę deklaracji za miesiąc otrzymania faktury, tj. październik i listopad 2009 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty usług marketingowych rozliczane będą poprzez kolejne 25 miesięcy, do kwietnia 2011 r. za pośrednictwem rozliczeń międzyokresowych kosztów, naliczony podatek od towarów i usług zostanie odliczony przez Spółkę w całości po wykonaniu usługi, tj. w miesiącu kwietniu 2011 r. Spółka wskazuje, że podatek naliczony z faktur otrzymanych w 2009 r. zamierza rozliczyć w deklaracji za miesiąc wykona...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »