Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

14.04.2010

Ulepszenie środka trwałego: Kiedy skorygować koszty?

Pytanie podatnika: Kiedy ulepszenie powinno zostać rozpoznane jako zwiększające wartość początkową przedmiotowego środka trwałego dla celów podatkowych i związanej z tym korekty kosztów uzyskania przychodów za lata 2007-2009?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 03 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu ulepszenia wartości początkowej środka trwałego dla celów podatkowych i związanej z tym korekty kosztów uzyskania przychodów za lata 2007-2009 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 grudnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu ulepszenia wartości początkowej środka trwałego dla celów podatkowych i związanej z tym korekty kosztów uzyskania przychodów za lata 2007-2009.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Budynek socjalno-administracyjny został wniesiony do Spółki w formie aportu w dniu 8 sierpnia 2005. Wartość budynku wynosiła na moment wniesienia aportu 1.170.000 zł. Budynek jest przez Spółkę wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej - wynajem powierzchni biurowej. Spółka prowadziła prace modernizacyjne budynku i ponosiła istotne nakłady na ulepszenie tej nieruchomości. Spółka rozpoczęła amortyzację podatkową budynku począwszy od września 2005 roku i przyjęła stawkę dla dokonywania podatkowych odpisów amortyzacyjnych w wysokości 10%. Prace modernizacyjne prowadzone były w sposób ciągły w okresie od 08.2005 - 12.2006, ze względu na ograniczone możliwości finansowe ostatni etap modernizacji został wykonany w październiku 2007 roku, w okresie od 01-09.2007 r. prace modernizacyjne nie były prowadzone. Nakłady ulepszające finansowane były ze środków własnych jak również z kredytu bankowego, w trakcie prowadzenia modernizacji naliczone odsetki od kredytu bankowego zwiększały wartość prowadzonej modernizacji. Pełne wynajęcie budynku Spółka osiągnęła na początku 2007 roku. Do dnia dzisiejszego Spółka pomimo zakończonego procesu ulepszenia nie podwyższyła wartości początkowej budynku o sumę wydatków związanych z ich ulepszeniem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Kiedy ulepszenie powinno zostać rozpoznane jako zwiększające wartość początkową przedmiotowego środka trwałego dla celów podatkowych i związanej z tym korekty kosztów uzyskania przychodów za lata 2007-2009?

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy o CIT, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Dodatkowo, przepis ten wskazuje, że środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych w celach wskazanych powyżej w danym roku podatkowym przekracza kwotę 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości, użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji; przepis ten nie określa jednak kiedy dane ulepszenie powinno zostać rozpoznane. W przed...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »