Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.05.2014

0 proc. stawka VAT a zaliczka w eksporcie

Pytanie podatnika: Czy zgodnie z art. 41 ust. 9b ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli Spółka otrzyma całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towaru, a wywóz towaru nastąpi w terminie późniejszym niż określony w art. 41 ust. 9a (spowodowane realizacją skomplikowanych i długotrwałych kontraktów zagranicznych, nawet do 12 m-cy) i otrzymania dokumentów potwierdzających wywóz, można zastosować stawkę podatku 0%?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z póżn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2014 r. (data wpływu 14 stycznia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 3 marca 2014 r. (data wpływu 5 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki 0% dla czynności eksportu towarów w związku z otrzymaniem całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 14 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 5 marca 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki 0% dla czynności eksportu towarów w związku z otrzymaniem całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, zajmuje się głównie produkcją konstrukcji metalowych i ich części. Spółka od wielu lat współpracuje z kontrahentami zagranicznymi – procent udziału wytwarzanego przez Spółkę obrotu z nimi wynosi aż 98%.

Jeszcze do 2012 r. Spółka była zakładem, który większość swojej produkcji wytwarzał na podstawie gotowych dostarczonych rysunków technicznych od klienta. Były to w większości tylko części maszyn i urządzeń, które stosownie nie wymagały dłuższego terminu realizacji niż okres do 6 miesięcy od chwili pozyskania zlecenia.
Obecnie, od roku 2013 r., Spółka współpracuje z …, które wykonuje dla Spółki kompletne dokumentacje techniczne, dzięki czemu Spółka stała się producentem własnych kompletnych urządzeń dźwigowych takich jak: wciągarki, hydrauliczne jednostki napędowe HPU czy operacyjnych kontenerów dla przemysłu stoczniowego oraz naftowego. Wszelkie komponenty używane do produkcji ww. produktów wymagają atestów materiałowych, a wyroby gotowe odbioru przez Towarzystwa Klasyfikacyjne.

To właśnie spowodowało, że cykl produkcyjny kompletnych urządzeń wydłużył się zdecydowanie, nawet do 1 roku od chwili pozyskania konkretnego zlecenia od klientów zagranicznych.

W związku z tym, że okres ten uległ takiemu wydłużeniu Spółka stosuje w relacjach kooperacyjnych częściową zapłatę przed dokonaniem dostawy towaru w celu uniknięcia problemów płynności finansowej oraz zabezpieczenia nakładu pracy. Uzyskiwane przez Spółkę przedpłaty to należność netto (ze względu na obowiązujące prawo podatkowe), które obciążone VAT pozbawiałyby Spółkę zdecydowanie środków finansowych na utrzymanie założonej płynności finansowej firmy.
Okresu tego (do 1 roku) nie da się w żaden sposób skrócić lub zmienić Jest to okres niezbędny dla wykonania założonych liczbowo godzin przy oferowaniu, np. prace projektantów mogą trwać od 3 do 4 miesięcy, a cykl produkcyjny od 6 miesięcy do 8 miesięcy. Dodatkowo strony w kontraktach określają czas realizacji i termin wywozu towaru.

Spółka otrzyma i będzie posiadała dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy. Dokumenty jakie Spółka posiada, potwierdzające wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej to: potwierdzenie wywozu (IE599) – dokument otrzymany drogą elektroniczną (e-mailową) z Agencji Celnej. Dokument informuje o dacie zgłoszenia, zwolnienia i wyprowadzenia towaru poza granice Unii Europejskiej oraz wskazuje nadawcę, odbiorcę, pozycje wywożonych towarów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy zgodnie z art. 41 ust. 9b ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli Spółka otrzyma całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towaru, a wywóz towaru nastąpi w terminie późniejszym niż określony w art. 41 ust. 9a (spowodowane realizacją skomplikowanych i długotrwałych kontraktów zagranicznych, nawet do 12 m-cy) i otrzymania dokumentów potwierdzających wywóz, można zastosować stawkę podatku 0%?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 41 ust. 9b ustawy o podatku od towarów i usług, ze względu na skomplikowane i długotrwałe procedury realizacji kontraktów zagranicznych, może On zastosować stawkę 0% do otrzymanych całości lub części zapłaty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym d...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »