Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

podatek vat garaże

  • 04.02.2019Wynajem przez małżonków mieszkania z garażem - VAT i kasa fiskalna
    Pytanie: Małżonkowie nabyli do współwłasności majątkowej lokal mieszkalny z garażem w stanie deweloperskim. Lokal i garaż zostaną wynajęte w ramach najmu prywatnego. Lokal mieszkalny zostanie wynajęty zgodnie z jego przeznaczeniem na cele mieszkalne, a garaż jako pomieszczenie użytkowe. Czy podatnik może sam bez żony rozliczać należny podatek VAT? Czy podatnikowi przysługuje prawo odliczenia VAT od zakupu garażu? Czy podatnikowi przysługuje prawo do korzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowania kasy rejestrującej?
    • 11.04.2018NSA. Ulga mieszkaniowa również przy zakupie mieszkania od dewelopera
      Kwoty płacone deweloperowi na podstawie umowy deweloperskiej stanowią wydatki na budowę własnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
      • 30.05.2017Rozliczenie kosztów z tytułu najmu prywatnego
        Pytanie podatnika: Jaką stawkę odpisu amortyzacyjnego zastosować w przypadku mieszkania zakupionego z rynku wtórnego? Czy koszty uzyskania przychodu obejmują: opłaty związane z podpisaniem aktu notarialnego w celu nabycia mieszkania, tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, opłatę sądową oraz taksę notarialną; opłaty związane z podpisaniem aktu notarialnego w związku z umową najmu (oświadczenie o poddaniu się rygorowi egzekucyjnemu, tzw. najem okazjonalny); koszty pośrednictwa w wynajmie lokalu (tzw. prowizja pośrednika), udokumentowane fakturą; koszty sprzątania lokalu (zgodnie z umową najmu dwa razy w miesiącu), udokumentowane paragonem fiskalnym?
        • 02.09.2016VAT. Sprzedaż firmowego garażu
          Pytanie podatnika: Przedmiotem dostawy jest garaż. Jest to osobny budynek przylegający do ściany domu. Może być przedmiotem samodzielnej dostawy. Razem z budynkiem magazynowym posiada oddzielną księgę wieczystą. Garaż został wprowadzony do księgi środków trwałych protokołem ujawnienia i nie podlegał odliczeniu VAT. Magazyn natomiast został dobudowany do ściany garażu - odliczony został VAT. Budynek garaż i budynek magazyn są ze sobą połączone i stanowią jedną nieruchomość (wspólna księga wieczysta). Jaką należy określić stawkę podatku z tytułu dostawy ww. budynków?
          • 15.06.2016NSA. Stawka VAT dla dostawy pomieszczeń gospodarczych
            „Lokalem użytkowym” w rozumieniu art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług wyłączonym z pojęcia budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w ujęciu tego przepisu, są lokale niebędące samodzielnymi lokalami mieszkalnymi w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali, które funkcjonalnie nie są przeznaczone do bezpośredniego zaspokajania „mieszkaniowych” potrzeb ludzi, w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, gdy nie są przynależne do lokalu mieszkalnego, jako jego części składowe.
            • 01.12.2015VAT. Podstawa opodatkowania przy przekazaniu lokalu na cele osobiste
              Pytanie podatnika: Wnioskodawca nabył nieruchomość stanowiącą działkę terenów mieszkaniowych. Na tej działce Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wybudował budynek mieszkalny wolnostojący jednorodzinny dwulokalowy. Wnioskodawca podjął decyzję o przekazaniu jednego z lokali na cele prywatne. Jak prawidłowo powinna być ustalona podstawa opodatkowania na fakturze wewnętrznej?
              • 28.10.2015Ulga mieszkaniowa w PIT. Operat szacunkowy zamiast faktury
                Z uzasadnienia: Organ podatkowy ma prawo żądania od podatnika przedłożenia dokumentów, świadczących o poniesieniu wydatków na cele mieszkaniowe. Przedłożony przez skarżącego operat szacunkowy nie może zastąpić głównych dowodów w sprawie takich jak faktury, rachunki czy umowy. Do skorzystania z ulgi konieczne jest ustalenie faktycznej kwoty wydatkowanej na cele mieszkaniowe i oznaczenie dokładnego momentu poniesienia wydatków.
                • 25.08.2015Skutki w PIT otrzymania spłaty z tytułu zniesienia współwłasności
                  Pytanie podatnika: Wnioskodawca nabył wspólnie z osobą niespokrewnioną lokal mieszkalny wraz z garażem. W 2014 r. został podpisany akt notarialny, który znosił przysługującą współwłasność lokalu mieszkalnego i garażu w ten sposób, że prawo własności przysługiwało wyłącznie osobie, z którą lokal nabył Wnioskodawca. Na rzecz Wnioskodawcy została dokonana spłata. Czy w związku z odpłatnym zniesieniem współwłasności Wnioskodawca powinien rozliczyć ww. kwotę jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych korzystając z formularza PIT-39?
                  • 15.06.2015Sprzedaż mieszkania a PIT. Czym jest cel mieszkaniowy?
                    Pytanie podatnika: W jaki sposób Wnioskodawca powinien rozliczyć podatek? Czy w sytuacji, gdy całość ze sprzedaży mieszkania Wnioskodawca przeznaczył na częściową spłatę kredytu, może uznać, że całość czyli 145 000,00 zł zostało przeznaczone na cele mieszkaniowe?
                    • 27.05.2015Pierwsze zasiedlenie jako przesłanka zwolnienia z VAT
                      Z uzasadnienia: Ustawodawca definiując co należy rozumieć przez pierwsze zasiedlenie, nie posłużył się stwierdzeniem, że pierwsze zasiedlenie budynku stanowi oddanie części budynku do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. Należy w związku z tym wyraźnie wskazać, że aby uznać budynek za zasiedlony w całości musi być on wydany w całości, w wykonaniu czynności opodatkowanych, tj. czynności wymienionych w art. 5 ust.1 ustawy o VAT, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. Tylko w takiej sytuacji cały budynek spełni definicję pierwszego zasiedlenia.
                      • 18.07.2013Wspólnoty mieszkaniowe: Dochody opodatkowane i zwolnione
                        Pytanie podatnika: Czy przychód z dzierżawy części parkingu i trawnika będącego w zasobach mieszkaniowych Wspólnoty jest przychodem zwolnionym z podatku dochodowym od osób prawnych?
                        • 04.07.2013Budownictwo mieszkaniowe: Stawka VAT a powierzchnia użytkowa
                          Przy obliczaniu powierzchni użytkowej lokalu i budynku na potrzeby ustalania limitów, o których mowa w art. 41 ust. 12b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług, celem skorzystania z obniżonej stawki podatku od towarów i usług, podatnicy są uprawnieni do wyliczenia „powierzchni użytkowych” w oparciu o jedną z normatywnych definicji, która umożliwi obliczenie powierzchni użytkowej zarówno budynków mieszkalnych jak i lokali mieszkalnych. Wyliczenia „powierzchni użytkowych” można dokonać również w oparciu o normy stosowane w budownictwie, nawet jeżeli nie są one obligatoryjne - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                          • 27.08.2012Budynek mieszkalny wykorzystywany w działalności gospodarczej a koszty uzyskania przychodów
                            Pytanie podatnika: W jaki sposób rozliczać w kosztach uzyskania przychodów wydatki związane z nieruchomością, która częściowo wykorzystywana jest w prowadzonej działalności gospodarczej?
                            • 14.03.2012Podatek od nieruchomości za garaż z osobną księgą wieczystą
                              W świetle art. 2 ust. 1 pkt 2 i art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności, usytuowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki podatku przewidzianej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e) tej ustawy, tj. według stawki podatku dla pozostałych budynków. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, w uchwale z dnia 27 lutego 2012 r., sygn. akt II FPS 4/11.
                              • 20.07.2010Opodatkowanie sprzedaży firmowej nieruchomości
                                Pytanie podatnika: Wnioskodawca od kilku lat prowadzi działalność gospodarczą. W marcu 2008 r., jako osoba prywatna wraz z żoną nabył (nie na firmę) w drodze aktu notarialnego dom mieszkalny z garażem wolnostojącym, położonymi na kilkuarowej działce. Zakup sfinansowany został prywatnym kredytem bankowym. Następnie Wnioskodawca rozpoczął z żoną jego przebudowę prywatnymi środkami finansowymi - pochodzącymi również z kredytu bankowego. Obecnie budynek jest w trakcie odbioru. Po jego odbiorze Wnioskodawca zamierza wprowadzić go do ewidencji środków trwałych jego firmy i amortyzować. Przy czym do ustalenia jego wartości początkowej zamierza skorzystać z wyceny dokonanej przez biegłego. Czy kosztem uzyskania przychodów w momencie opodatkowania sprzedaży będzie wartość początkowa wpisana do ewidencji środków trwałych, ustalona zgodnie z art. 22g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz pomniejszona o ewentualnie dokonane odpisy amortyzacyjne?
                                • 12.01.2010Orzecznictwo: Udział w spółce handlowej bez osobowości prawnej i status prowadzącego działalność gospodarczą

                                  Teza: Stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych fakt udziału osoby fizycznej w handlowej spółce niemającej osobowości prawnej (n. w spółce jawnej) nie powoduje automatycznie, że osobę taką można traktować jako podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 67b par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Przychody wspólnika z udziału w spółce handlowej niemającej osobowości prawnej uznaje się jedynie za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, co nie znaczy, że on sam taką dzialalność prowadzi.