Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

administrowanie budynku mieszkalnego

  • 16.08.2019Spółka jawna: wycofanie składników majątku z jednej spółki w celu wniesienia ich do innej
    Aporty wnoszone do spółek osobowych, niezależnie od tego jaką mają postać (jednego składnika majątku, zespołu składników majątkowych itp.) zwolnione są z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nieodpłatne przekazanie uprzednio wniesionego aportu do majątku osobistego wspólnika również jest neutralne w kontekście podatku dochodowego od osób fizycznych.
  • 02.03.2018Ważne dla wspólnot mieszkaniowych - co dokładnie obejmuje zwolnienie z CIT?
    Jedna ze wspólnot mieszkaniowych postanowiła wydzielić ze strychu przestrzeń, którą oddała do adaptacji osobie trzeciej - w celu jej przystosowania do zamieszkania przez adaptującego. Po zakończeniu prac, których koszt ponosi w całości przyszły lokator, wspólnota zacznie otrzymywać czynsz, który przeznaczy na cele mieszkaniowe wspólnoty. Powstało pytanie - czy przychód uzyskany od nowego lokatora będzie opodatkowany podatkiem CIT, czy też będzie korzystał ze zwolnienia?
  • 20.02.2017Dochody spółdzielni i wspólnoty z wynajmu a CIT
    Pytanie podatnika: Czy Spółdzielnia powinna nadal opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych dochód z wynajmowania na cele mieszkaniowe pomieszczeń po zsypach, pralniach, suszarniach, piwnic oraz części klatek schodowych i części korytarzy?
  • 09.01.2017Zaświadczenie o samodzielności lokalu bez opłaty skarbowej
    Tezy: Zaświadczenie o samodzielności lokalu, o którym mowa w art. 2 ust. 2 i 3 u.w.l. nie podlega opłacie skarbowej, z uwagi na wyłączenie zawarte w art. 2 ust. 1 pkt 2 u.o.s..
  • 07.12.2016Wspólnoty mieszkaniowe. Zwolnienie z CIT dochodu z najmu dachu pod antenę
    Pytanie podatnika: Czy przychód uzyskany z najmu części powierzchni dachu pod antenę stanowi dla Wspólnoty Mieszkaniowej przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i jednocześnie czy dochód z tego tytułu podlega zwolnieniu z art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy, jeżeli zostanie wydatkowany na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi?
  • 28.12.2015Podatek od nieruchomości płacony przez spółdzielnie mieszkaniowe
    Teza: Ustawodawca nie przewidział w art. 1a ust. 1 pkt 3) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w ogóle wyłączenia dla części budynków (lokali) służących obsłudze administracyjnej działalności gospodarczej polegającej na zarządzaniu nieruchomościami mieszkalnymi, w tym stanowiącymi mienie spółdzielni mieszkaniowych lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków.
  • 18.07.2014Spółdzielnie mieszkaniowe: Do kosztów można zaliczyć cały odpis na fundusz remontowy
    W świetle art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 6 ust. 3 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych tworzony przez spółdzielnie mieszkaniowe, jako obciążający koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi, do których należą lokale mieszkaniowe oraz lokale użytkowe, stanowi koszt uzyskania przychodów spółdzielni mieszkaniowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 21.02.2014NSA: Spółdzielnia mieszkaniowa odliczy pełny odpis na fundusz remontowy
    Na podstawie odwołania się w treści art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do postanowień odrębnych ustaw, do których zaliczyć należy art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, oba wymienione przepisy tworzą normę prawa podatkowego, z której wynika, że odpisy na fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych w spółdzielniach mieszkaniowych stanowią koszt uzyskania przychodu spółdzielni.
  • 31.10.2013Dochody wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych a prawo do zwolnienia z CIT
    Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Dochody, jakie otrzymują, mogą być zwolnione z opodatkowania. Zwolnienie jest jednak możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków.
  • 18.07.2013Wspólnoty mieszkaniowe: Dochody opodatkowane i zwolnione
    Pytanie podatnika: Czy przychód z dzierżawy części parkingu i trawnika będącego w zasobach mieszkaniowych Wspólnoty jest przychodem zwolnionym z podatku dochodowym od osób prawnych?
  • 15.04.2013Wspólnoty mieszkaniowe: Rozliczenie odsetek od nieterminowych wpłat czynszu
    Pytanie podatnika: Czy przychód wspólnoty mieszkaniowej z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat właścicieli lokali jest dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
  • 22.02.2013Dochody wspólnot mieszkaniowych – opodatkowanie i zwolnienie z CIT
    Wolne od podatku są dochody spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Ustawy podatkowe nie precyzują jednak, czym są wspomniane zasoby ani cele mieszkaniowe.
  • 22.05.2012Opodatkowanie dochodu z wynajmu miejsc parkingowych
    Pytanie podatnika: Czy dochód uzyskany z tytułu wynajmu miejsc parkingowych osobom zamieszkującym w zasobach spółdzielczych, posiadającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu, podlega zwolnieniu z CIT czy też powinien zostać opodatkowany jako dochód z innych źródeł?
  • 21.02.2012Opodatkowanie dochodów wspólnot mieszkaniowych
    Pytanie podatnika: Czy dochód uzyskany przez Wspólnotę Mieszkaniowa z najmu lokalu mieszkalnego na cele mieszkalne, przeznaczony na utrzymanie części wspólnej nieruchomości podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych?
  • 17.02.2012Opodatkowanie dochodów spółdzielni mieszkaniowej
    Pytanie podatnika: Czy nadwyżka przychodów nad kosztami uzyskania z wynajmu lokali mieszkalnych uwzględniająca zwrot kapitału i godziwy zysk będzie zaliczona do działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy też będzie zaliczana do gospodarki zasobami mieszkaniowymi i będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych?
  • 16.11.2011Odpisy na fundusz remontowy a koszty podatkowe
    Z uzasadnienia: Zestawienie obu regulacji, tj. treści art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nie pozostawia wątpliwości, iż fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych, o jakim mowa w treści ww. przepisu, spełnia normatywne kryteria do tego, by móc uznać dokonywane na jego rzecz odpisy i wpłaty za koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o CIT (fundusz ten został wprowadzony ustawą, ma charakter obligatoryjny i zawiera zapis o tym, że dokonywane na fundusz odpisy obciążają koszty gospodarki mieszkaniowej).
  • 20.04.2011Dochód wspólnoty mieszkaniowej z lokali użytkowych podlega CIT
    Interpelacja nr 20655 do ministra finansów w sprawie stosowania i interpretacji art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
  • 05.04.2011NSA: Lokal użytkowy nie jest zasobem mieszkaniowym
    Pojęcie zasobów mieszkaniowych wspólnoty mieszkaniowej, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, nie obejmuje stanowiących własność członków wspólnoty lokali użytkowych. Stwierdzenie, że wpłaty dokonywane na rzecz wspólnoty mieszkaniowej przez właścicieli lokali użytkowych nie są objęte tym zwolnieniem nie oznacza jednak, że wpłaty te nie mogą podlegać podatkowemu rozliczeniu jako przychody i związane z nimi - w rozumieniu zasady art. 15 ust. 1 ustawy o CIT - koszty.
  • 09.09.2010Dochody wspólnoty mieszkaniowej: Wynajęcie ściany budynku na cele reklamowe
    Do „zasobów mieszkaniowych”, o jakich mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, nie można zaliczyć ścian budynku, w którym znajdują się lokale mieszkalne – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 15.06.2009Wspólnoty mieszkaniowe: Sprzedaż strychu na cele mieszkaniowe
    Pytanie podatnika: Czy dochód uzyskany ze sprzedaży strychu na cele mieszkaniowe, a przeznaczony na remont budynku mieszkalnego wspólnoty mieszkaniowej, jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  • 26.11.2008Zwolnienie od podatku dochodowego dochodów osiągniętych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi
    Odpowiadając na pismo w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów uzyskiwanych przez wspólnoty mieszkaniowe ze sprzedaży lokali (mieszkalnych oraz usługowych), przeznaczanych następnie na finansowanie remontów budynków mieszkalnych, przedstawiam stanowisko w tej kwestii:
  • 16.09.2008Podatek dochodowy wspólnoty mieszkaniowej
    Zapytanie nr 1799 do ministra finansów w sprawie interpretacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
  • 19.08.2008Koszty sądowe to też przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi
    Pytanie podatnika: Czy odzyskane koszty sądowe dotyczące spraw członków i właścicieli lokali mieszkalnych oraz odsetki od dłużników za nieterminowe płatności czynszów od lokali mieszkalnych są przychodami osiągniętymi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi?
  • 18.08.2008Odsetki od nieterminowych wpłat są przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi
    Pytanie podatnika: Czy od przychodu z tytułu otrzymanych odsetek od nieterminowych wpłat właścicieli lokali, przeznaczonych na utrzymanie zasobu mieszkaniowego Wspólnota powinna zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych?
  • 10.03.2008Podatek od dochodów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – interpretacja MF
    Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację dotyczącą opodatkowania dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Zgodnie z nią opodatkowaniu podlegają jedynie te dochody, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Resort określił tez zakres pojęć „zasoby mieszkaniowe” oraz „gospodarka zasobami mieszkaniowymi”, użytych w art.17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
  • 10.03.2008Interpretacja ogólna prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od dochodów spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych
    Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. przepisem art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
  • 04.07.2007Gospodarka zasobami mieszkaniowymi – co to właściwie jest?
    Interpelacja nr 7405 do ministra finansów w sprawie interpretacji wyrażenia „gospodarka zasobami mieszkaniowymi”, ujętego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych