Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

jeden paragon dwie faktury

  • 04.02.2019Wynajem przez małżonków mieszkania z garażem - VAT i kasa fiskalna
    Pytanie: Małżonkowie nabyli do współwłasności majątkowej lokal mieszkalny z garażem w stanie deweloperskim. Lokal i garaż zostaną wynajęte w ramach najmu prywatnego. Lokal mieszkalny zostanie wynajęty zgodnie z jego przeznaczeniem na cele mieszkalne, a garaż jako pomieszczenie użytkowe. Czy podatnik może sam bez żony rozliczać należny podatek VAT? Czy podatnikowi przysługuje prawo odliczenia VAT od zakupu garażu? Czy podatnikowi przysługuje prawo do korzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowania kasy rejestrującej?
    • 20.12.2018Jedna faktura do kilku transakcji na podstawie paragonu?
      Sytuacje gdy klient na podstawie wcześniej otrzymanego paragonu żąda wystawienia faktury VAT nie należą do rzadkich. Regułę stanowi, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mają obowiązek na podstawie art.111 ust.1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 53 poz.353 z późń.zm.) ewidencjonować w kasach rejestrujących tego rodzaju zdarzenia. Żądanie wystawienia faktury jest więc wyjątkowym, choć jak wspomniałem zdarzającym się zjawiskiem. Zgodnie z art.106i ust.3 pkt1 w/w ustawy nabywca ma prawo żądać wystawienia faktury do posiadanego paragonu w terminie trzymiesięcznym od końca, miesiąca, w którym towar mu dostarczono, wykonano usługę, dokonał całości lub części zapłaty. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej IBPP2/443-681/08 z 13 października 2008 r. uznał, że wobec braku sprecyzowania w przepisach czy owo żądanie przybrać ma formę pisemną czy ustną obie formy są akceptowalne. Sprzedawca jest nim związany, co oznacza że musi uczynić mu zadość o ile zostanie wniesione w terminie. Po jego przekroczeniu przez nabywcę wystawienie faktury jest możliwe lecz uzależnione od dobrej woli sprzedawcy.
      • 24.10.2018VAT: Sprzedaż kart podarunkowych bez rejestracji na kasie
        Pytanie: Czy w momencie sprzedaży karty podarunkowej nie powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sprzedaży karty lub też zapłaty zaliczki za przyszłe, nieokreślone dostawy towarów lub świadczenie usług, lecz obowiązek podatkowy powstaje w momencie realizacji karty, tzn. w momencie zapłaty kartą za dostawę towarów lub świadczenie usług? Czy w momencie sprzedaży karty nie ma obowiązku dokumentowania sprzedaży za pomocą faktury lub zaewidencjonowania sprzedaży na kasie, lecz należy wystawić fakturę lub zaewidencjonować transakcję na kasie w chwili wyświadczenia usługi lub wydania towaru?
        • 12.09.2018WSA. Późniejsza zapłata za towar a moment ewidencji na kasie
          Z uzasadnienia: Z żadnego przepisu nie wynika, że podatnik nie może zarejestrować w kasie rejestrującej i rozliczyć sprzedaży, choć jeszcze nie otrzymał od nabywcy należności za towar. (...) w interesie sprzedawcy leży dopilnowanie, aby z chwilą wydania paragonu otrzymać od nabywcy należność pieniężną, bowiem w razie braku jej rzeczywistego otrzymania sprzedawca bierze na siebie ryzyko wykazania rzeczywistego braku zapłaty. Jednocześnie w takiej sytuacji podatnik musi liczyć się z koniecznością wykazania, że później dokonywane przez nabywców towarów wpłaty są powiązane ze sprzedażą już rozliczoną w kasie rejestrującej.
          • 17.05.2018Dwie faktury do jednego paragonu
            Spółka świadczy usługi przewozu osób TAXI. Cena za usługę przewozu wynosi 100 zł. Z usługi korzystały dwie osoby. Kierowca rejestruje na kasie fiskalnej sprzedaż na kwotę 100 zł i wystawia na tę kwotę paragon fiskalny. Po dokonaniu zapłaty klienci informują, że życzą sobie wystawienia dwóch faktur do jednego paragonu dla dwóch osób. Czy można wystawić dwie faktury do jednego paragonu, każda po 50 zł i w uwagach na fakturze bez paragonu wpisać tylko jego numer?
            • 16.05.2018Dwie faktury do jednego paragonu
              Spółka świadczy usługi przewozu osób TAXI. Cena za usługę przewozu wynosi 100 zł. Z usługi korzystały dwie osoby. Kierowca rejestruje na kasie fiskalnej sprzedaż na kwotę 100 zł i wystawia na tę kwotę paragon fiskalny. Po dokonaniu zapłaty klienci informują, że życzą sobie wystawienia dwóch faktur do jednego paragonu dla dwóch osób. Czy można wystawić dwie faktury do jednego paragonu, każda po 50 zł i w uwagach na fakturze bez paragonu wpisać tylko jego numer?
              • 27.12.2017Podatki 2018. MF o JPK dla mikroprzedsiębiorców - pytania i odpowiedzi
                Jednolity Plik Kontrolny (JPK) jest zestawem informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie. Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT wysyłają JPK_VAT, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT, z kolei od 1 lipca 2018 r. – wszyscy podatnicy VAT, którzy prowadzą księgowość w formie elektronicznej, przekazują inne struktury JPK na żądanie organów podatkowych.
                • 07.03.2013Kasy rejestrujące: Dokumentowanie wielu transakcji sprzedaży na rzecz tego samego klienta
                  Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach działalności gospodarczej sprzedaje zestawy produktów na rzecz m.in. osób fizycznych nieprowadzących działalności. Czy Wnioskodawczyni może sprzedawać jednemu klientowi 10 takich zestawów i nabijać na jeden paragon? Czy musi sprzedać tylko jeden zestaw na jeden paragon?
                  • 12.09.2012Jedna kasa fiskalna dla sklepu i kawiarni
                    Pytanie: W ramach działalności gospodarczej prowadzę sklep i kawiarnię, które znajdują się pod tym samym adresem. Mam zainstalowane dwie kasy fiskalne - jedna jest w kawiarni, a druga w sklepie. Aktualnie kończy się pamięć kasy zainstalowanej w kawiarni. Serwisant obsługujący kasy zasugerował możliwość dalszego ewidencjonowania sprzedaży wspólnie na jednej kasie. Od strony praktycznej stosowanie jednej kasy będzie polegało na fizycznym przeniesieniu kasy po zamknięciu sklepu do kawiarni, a po zamknięciu kawiarni i wykonaniu raportu dobowego przeniesieniu z powrotem do pomieszczenia sklepowego. Taki sposób użytkowania kasy nie koliduje, ze względu na różne godziny otwarcia sklepu i kawiarni. Czy mogę ewidencjonować sprzedaż na jednej wspólnej kasie?
                    • 11.07.2012Zmiany w VAT 2013: Faktury
                      Duża część zmian w ustawie o VAT, które planuje resort finansów dotyczy faktur. W ustawie proponuje się uchylenie art. 106 i jednoczesne wprowadzenie bloku przepisów dotyczących fakturowania (art. 106a-106r). Propozycje zmian mają przede wszystkim na celu dostosowanie przepisów do zmian wprowadzonych dyrektywą 2010/45/UE oraz szerokie uregulowanie zagadnień dotyczących obowiązków związanych z fakturowaniem w ustawie. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie instytucji faktury uproszczonej, którą przedsiębiorcy będą mogli stosować do kwoty 450 zł. Taka faktura nie będzie musiała zawierać części elementów, które dziś są wymagane. Ponadto, zgodnie z projektowanymi przepisami faktura elektroniczna ma być tak samo traktowana, jak faktura papierowa.
                      • 07.11.2011Dwie faktury do jednego paragonu
                        Pytanie podatnika: Czy Spółka może wystawić dwie faktury na różnych nabywców (osobę fizyczną i firmę) do jednego paragonu dokumentującego sprzedaż okularów? Faktury łącznie będą zgodne z paragonem w zakresie podstawy stawki podatku kwoty podatku oraz kwoty brutto do zapłaty. Ponadto na każdej fakturze będzie widoczny numer paragonu i numer zlecenia, na podstawie którego wykonano okulary i kopie obu faktur będą podpięte do paragonu. Jeśli tak, to czy może wystawiać faktury wychodząc od kwoty brutto żądanej przez klienta w związku z wysokością refundacji przez jego pracodawcę?
                        • 16.12.2008Ewidencjonowanie w PKPiR transakcji w ramach autohandlu
                          Pytanie: Zamierzam poszerzyć działalność gospodarczą o handel samochodami nabytymi w kraju. Proszę o informacje, jakie są zasady ewidencjonowania tego typu transakcji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
                          • 16.07.2008Rozpoczęcie ewidencji przy pomocy kasy fiskalnej
                            Podatnik, który ma zamiar rozpocząć ewidencję kwot osiąganych przychodów oraz kwot należnego podatku od towarów i usług za pomocą kasy rejestrującej powinien mieć na uwadze konieczność powiadomienia o tym fakcie Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Powinien go także zawiadomić o fiskalizacji kasy. Są to także warunki konieczne do uzyskania ulgi wynikającej z zakupu kasy.