INDEKS TEMATYCZNY » Następstwo prawne

  • 23-07-2014
    Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową na gruncie VAT
    Przekształcenie spółek nie może zostać na gruncie VAT zakwalifikowane ani jako odpłatna dostawa towarów, ani jako odpłatne świadczenie usług. Tym samym czynność tego typu nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Jednocześnie podkreślenia wymaga, że spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia jest następcą i niejako kontynuatorem działalności przekształconej spółki osobowej. W takim przypadku nie ma miejsca likwidacja spółki osobowej, a jedynie zmiana jej formy organizacyjno-prawnej. więcej »
  • 19-12-2012
    Prawo do odliczenia VAT z faktur wystawionych na spadkodawcę
    Pytanie podatnika: Osoba fizyczna prowadząca działalność zmarła w maju 2012 r. zostawiając w notarialnie spisanym testamencie firmę swoim prawnym spadkobiercom (córkom), którzy kontynuują działalność w formie spółki cywilnej. Jednakże od zgonu do momentu zarejestrowania przez córki spółki cywilnej, upłynęły dwa tygodnie. Przez cały czas spływają faktury wystawione jeszcze na firmę zmarłego. Są to faktury ściśle związane z kontynuowaną działalnością. Czy prawidłowe jest odliczanie podatku VAT z faktur, które zostały wystawione na firmę zmarłego po jego śmierci, przez nowoutworzoną spółkę, która jeszcze nie była zarejestrowana? Czy od faktur, które do chwili obecnej spływają na firmę zmarłego, można odliczyć podatek VAT? więcej »
  • 06-12-2012
    Ulga na złe długi przy nieodpłatnym nabyciu przedsiębiorstwa
    Pytanie: Ja i moja żona prowadziliśmy działalność gospodarczą w dziedzinie transportu jako oddzielne podmioty. Między nami nie ma rozdzielności majątkowej, a zyski z obu firm stanowiły nasz wspólny dochód. W lipcu tego roku żona zakończyła działalność, a firmę wraz z jednym samochodem i zobowiązaniami przekazała mi nieodpłatnie. Niedawno minął termin 180 dni od niezapłaconej faktury VAT przez kontrahenta w firmie żony. Czy mogę skorzystać z ulgi podatkowej na „złe długi” w stosunku do dłużnika żony? więcej »
  • 04-09-2012
    Skutki przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę z o.o.
    Pytanie podatnika: Czy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powstałej z przekształcenia spółdzielni pracy nadany zostanie nowy numer identyfikacji podatkowej NIP? więcej »
  • 15-07-2011
    Kasy fiskalne w spadku
    W przypadku przejęcia prowadzenia działalności gospodarczej przez jednego ze spadkobierców po zmarłym podatniku nie jest konieczna wymiana kas rejestrujących. Kontynuowanie działalności gospodarczej wymaga natomiast dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego przed dniem dokonania sprzedaży we własnym imieniu i na własny rachunek. Z tym też dniem powinna nastąpić wymiana pamięci fiskalnych kas rejestrujących używanych do prowadzenia ewidencji sprzedaży. więcej »
  • 13-10-2008
    Następstwo prawnopodatkowe
    Pytania podatnika: 1. Czy nowo powstała spółka będzie następcą prawnopodatkowym osoby fizycznej, której całe przedsiębiorstwo zostało wniesione jako aport do spółki z o.o.? 2. Czy nowo powstała spółka będzie miała prawo do rozliczenia nadwyżki podatku VAT naliczonego z ostatniej deklaracji VAT-7 złożonej przez osobę fizyczną oraz do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych na podatnika – osobę fizyczną? 3. Czy dla faktur wystawionych po dacie przekazania aportem całego przedsiębiorstwa prawo to zachowa osoba fizyczna? więcej »
  • 21-08-2008
    Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki jawnej
    Problematykę sukcesji praw i obowiązków następców prawnych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. nr 8, poz.60 z 2005r. – wraz z późniejszymi zmianami, dalej: Ordynacja). Stosownie do postanowień art. 93a § 1 Ordynacji osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej lub przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. więcej »
  • 25-04-2008
    Obowiązek ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej przez następcę prawnego
    Pytanie podatnika: Czy z dniem połączenia jednostka przejmująca, niezobowiązana dotychczas do instalacji kas rejestrujących ze względu na zwolnienie przedmiotowe z uwagi na strukturę obrotów, zobowiązana będzie do jej instalacji z powodu włączenia do niej innej jednostki, która w przeszłości utraciła prawo do takiego zwolnienia ze względu na swoją strukturę obrotów? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

08.02.2023

Szkolenie on-line: Praktyczne aspekty rozliczania PIT osób osiągających dochody z zagranicy

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
14.02.2023

Szkolenie on-line: Typowanie podatników do kontroli - czyli co administracja skarbowa wie o...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
15.02.2023

Szkolenie on-line: Rachunkowość fundacji i stowarzyszeń

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
16.02.2023

Szkolenie online: Rozliczanie transakcji trójstronnych oraz łańcuchowych na gruncie podatku VAT

cena: 690.00 zł netto

organizator: ADN Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
21.02.2023

Szkolenie on-line: Praktyczne aspekty sporządzania rachunku przepływów pieniężnych (Cash-flow)

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY