Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » należności licencyjne

  • 25-01-2016Jak opodatkować wynagrodzenie za licencję na program komputerowy?
    Z uzasadnienia: W przywołanym orzecznictwie konsekwentnie prezentowany jest pogląd, pozostający w opozycji do stanowiska przedstawionego przez autora skargi kasacyjnej, że wynagrodzenie z tytułu udzielonej licencji na korzystanie z oprogramowania komputerowego nie stanowi należności licencyjnych i nie podlega opodatkowaniu u źródła (w Polsce) zryczałtowanym podatkiem dochodowym. więcej »
  • 17-07-2015Podatek u źródła od należności licencyjnych za udostępnienie technologii
    Często zdarza się, że polskie spółki uzyskują prawo do użytkowania technologii produkcyjnej od zagranicznych kontrahentów z siedzibą w USA. Następnie za udostępnienie takich technologii na podstawie umowy licencyjnej wypłacane są podmiotom z USA należności licencyjne, które to należności są zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) opodatkowane tzw. podatkiem u źródła. więcej »
  • 28-10-2014Wypożyczenie samochodu za granicą a podatek u źródła
    Jednym z kosztów, jakie mogą pojawić się w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, jest czynsz najmu samochodów wypożyczanych przez podatników za granicą. Zwykle w takiej sytuacji rozpatrywana jest jedynie kwestia ewentualnego obowiązku rozliczenia importu usług na gruncie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054, z późn. zm., dalej: ustawa o VAT). Zgodnie z postanowieniami art. 28j tej ustawy, w przypadku krótkoterminowego wynajmu samochodów, który to okres jest zachowany, jeśli nie przekracza 30 dni, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy. Oznacza to, że jeśli samochód jest wynajmowany za granicą i tam wykorzystywany przez okres nieprzekraczający 30 dni – podatnik, który ten pojazd wypożyczył, nie ma obowiązku rozpoznawania importu usług. więcej »
  • 18-04-2013Podstawa opodatkowania CIT przy wypłatach dla nierezydenta
    Z uzasadnienia: Powstałe w Polsce i wypłacane osobie prawnej mającej siedzibę w Niemczech przychody za użytkowanie środków transportu (należności licencyjne), zgodnie z art. 12 ust. 2 umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, są opodatkowane w Polsce na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatkiem w wysokości 20% przychodów, do których zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 tej ustawy nie zalicza się niemieckiego należnego podatku od wartości dodanej, przy czym kwota podatku nie może przekroczyć 5% należności licencyjnej brutto, czyli przychodu powiększonego o niemiecki podatek od wartości dodanej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 27-11-2012PIT: Skutki udzielenia licencji na używanie oprogramowania
    Pytania podatnika: W jaki sposób Wnioskodawca powinien rozliczyć dochody uzyskane od podmiotu zagranicznego? Czy powinien odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy w każdym miesiącu, czy może rozliczyć podatek dochodowy w rozliczeniu rocznym? W jaki sposób powinien rozliczyć koszty uzyskania przychodów? więcej »
  • 29-10-2012Podatek u źródła od nabycia know-how
    Polscy przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z wiedzy oraz doświadczenia zagranicznych kontrahentów. W większości przypadków wiedza ta udostępniana jest odpłatnie na podstawie różnego rodzaju umów licencyjnych. W razie płatności dokonywanych na rzecz podmiotów zagranicznych z tytułu możliwości korzystania z wiedzy (know-how) kontrahenta zagranicznego może powstać obowiązek poboru podatku u źródła w Polsce. więcej »
  • 12-09-2012Obowiązki polskich banków zdjęć wypłacających należności fotografom z zagranicy
    Użytkownikami stocków mogą być zarówno osoby fizyczne, jak też prawne, z Polski lub też spoza jej terytorium. Osoby odpowiedzialne za wypłaty należności dla fotografów powinny dysponować dokładnymi informacjami w tym zakresie. Wynika to z tego, że jeżeli wypłata należności następuje na rzecz nierezydenta, czyli podmiotu, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby bądź zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wówczas zastosowanie znajdą przepisy o ograniczonym obowiązku podatkowym oraz o konieczności pobierania tzw. podatku u źródła. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »