Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Nadpłata

  • 11-04-2018Jak złożyć korektę rocznego PIT?
    W przypadku gdy podatnik stwierdzi, że w zeznaniu podatkowym popełnił błąd lub też nie skorzystał z przysługujących mu ulg, ewentualnie nie wskazał organizacji pożytku publicznego, której chciałby przekazać 1% swojego podatku, co do zasady może złożyć stosowną korektę. więcej »
  • 13-03-2018Podatki 2018: MF doprecyzuje przepisy ws. nadpłaty
    Ordynacja podatkowa zostanie znowelizowana, a przepisy dotyczące nadpłaty będą w efekcie bardziej precyzyjne – wynika z projektu przygotowanego w Ministerstwie Finansów. Zmiana ma być zgodna z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego i orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. więcej »
  • 16-01-2018NSA: Tylko podatnik może złożyć wniosek o zwrot nadpłaty
    Również nienależnie zapłacony podatek, o którym stanowi art. art. 72 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej wiązać należy z wpłatą dokonaną przez podatnika w rozumieniu art. 7 § 1 tej ustawy, a nie przez osobę pozostającą poza węzłem wynikającym z obowiązku podatkowego. Organ podatkowy stwierdzając u osoby składającej wniosek o stwierdzenie nadpłaty brak statusu podatnika, czego wymagał art. 75 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, zobligowany jest do odmowy wszczęcia postępowania podatkowego na podstawie art. 165a § 1 tej ustawy, który expressis verbis mówi o żądaniu wniesionym przez osobę niebędącą stroną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 20-12-2017NSA. Zwrot nadpłaconych składek z ZUS z PIT
    Z uzasadnienia: Skoro o kwotę nadpłaconych składek obniżone zostało wynagrodzenie pracowników, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zwrot tej kwoty obligował do doliczenia jej do przychodu pracowników ze stosunku pracy. więcej »
  • 18-12-2017Podatki 2017: Co zmieni wyrok TK ws. budynków i podatku od nieruchomości?
    W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym za niekonstytucyjne uznano stanowisko mówiące, że obiekt spełniający definicję budynku może być budowlą. Jak tłumaczą eksperci Business Centre Club, orzeczenie otwiera niektórym podatnikom drogę do dochodzenia nienależnie pobranego podatku od nieruchomości. więcej »
  • 15-11-2017NSA. Spadkobierca może wystąpić o stwierdzenie nadpłaty w PIT
    Żądanie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty podatku jest elementem prawa do nadpłaty (prawa majątkowego) i podlega sukcesji na podstawie art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej. Spadkobierca podatnika jest uprawniony do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku w trybie art. 75 § 1 w zw. z art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 23-10-2017NSA. Wspólną nadpłatę można zaliczyć na zaległość małżonka w VAT
    W świetle art. 92 § 3 i art. 76 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa nadpłata wynikająca ze wspólnego opodatkowania małżonków może być zaliczona z urzędu na poczet zaległości podatkowej jednego z małżonków wynikającej z zobowiązania w podatku od towarów i usług - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 30-06-2017Czy nadpłata podatku podlega egzekucji?
    Interpelacja nr 12854 do ministra finansów w sprawie zajmowania nadpłaty z rozliczenia deklaracji podatkowej więcej »
  • 10-04-2017Zwrot i oprocentowanie nadpłaty. Ważny wyrok NSA
    Tezy: Przepisy regulujące zasady stwierdzania, zwrotu i oprocentowania nadpłat, powstałych w wyniku orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, należy odpowiednio stosować także do nadpłat, powstałych wskutek sprzeczności prawa krajowego z prawem wspólnotowym (unijnym), która nie została wprawdzie stwierdzona takim orzeczeniem, ale jest potwierdzona nowelizacją prawa krajowego, zmierzającą do jej usunięcia. więcej »
  • 04-04-2017Nadpłata w podatku od nieruchomości w kosztach podatkowych
    Pytanie podatnika: W którym momencie należy rozpoznać przychód z tytułu powstałej nadpłaty w podatku od nieruchomości w przypadku jej zwrotu w formie gotówkowej - czy z datą ujęcia jej w księgach rachunkowych, czy w momencie otrzymania zwrotu nadpłaty? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »