Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Moment zaliczenia do kosztów

  • 19-11-2018Duplikaty faktur a rozliczenie podatków
    Duplikat faktury to, posługując się definicją z ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), faktura wystawiona ponownie, która powinna zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia. Zwykle wystawiany jest on na wniosek nabywcy, w sytuacji tzw. samofakturowania – na wniosek podatnika. więcej »
  • 21-08-2018Nieistotne koszty pośrednie w kosztach podatkowych
    Spółka zamierza korzystać w ramach przyjętej polityki rachunkowości z możliwości stosowania uproszczeń zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości i jednorazowo ujmować w księgach danego okresu nieistotne koszty jeśli z uwagi na ich wysokość brak jest uzasadnienia do rozliczania ich w czasie. Czy jest możliwe jednorazowe ujęcie w koszty podatkowe kosztów pośrednich nieistotnych, które dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, bez konieczności rozliczania ich w czasie? więcej »
  • 20-02-2018Remont kapitalny środków trwałych w kosztach podatkowych
    Pytanie: Czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na remonty kapitalne (zakwalifikowane w myśl przyjętej polityki rachunkowości Spółki jako remonty cykliczne począwszy od dnia 1 stycznia 2018 roku tj. zgodnie ze standardami „MSSF”) poprzez odpisy amortyzacyjne środków trwałych a nie jednorazowo? więcej »
  • 21-11-2017NSA. Prowizje i premie akwizytorów są odliczane od razu
    Zgodnie z art. 15 ust. 4e w związku z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT wydatki na prowizje i premie za pozyskanie abonentów, jako koszty o charakterze pośrednim mogą być jednorazowo zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodów, w dacie ich poniesienia. Jednocześnie, dla takiej kwalifikacji potrącalności powyższych kosztów bez znaczenia będzie pozostawać stosowane przez spółkę bilansowe ich ujmowanie i rozliczanie. Niezależnie zatem, czy z perspektywy bilansowej przedmiotowe koszty byłyby rozliczane przez spółkę w czasie poprzez czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów (tak jak spółka planuje), czy też byłyby jednorazowo aktywowane (odniesione) w koszty, to z perspektywy podatkowej możliwe jest, na gruncie i na zasadach określonych w art. 15 ust. 4e w związku z art. 15 ust. 4d ww. ustawy, jednorazowe zaliczenie tych kosztów do kosztów uzyskania przychodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 20-07-2017Podatki 2018: Rozliczanie kosztów pośrednich do zmiany?
    Przepisy dotyczące rozliczania kosztów pośrednich zostaną znowelizowane i doprecyzowane – zapowiada Ministerstwo Finansów. Propozycje zmian przedstawiono w nowym projekcie tzw. dużej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych. Większość nowych regulacji ma wejść w życie z początkiem 2018 r. więcej »
  • 05-10-2016W którym momencie zaliczać w koszty wynagrodzenia?
    Pytanie podatnika: Czy koszty poniesione przez spółkę w związku z tworzeniem we własnym zakresie programu komputerowego powinny być potrącane w tym roku, w którym zostały poniesione, tj. w przypadku zakupu prac programistycznych od podmiotów zewnętrznych - zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, a w przypadku kosztów wynagrodzeń pracowników spółki zaangażowanych w prace nad tworzeniem programu komputerowego - zgodnie z art. 15 ust. 4g ww. ustawy? więcej »
  • 31-08-2016Podatki 2016: Moment ujęcia w kosztach faktur korygujących dotyczących bonusów
    Pytanie podatnika: Czy w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2016 r. Wnioskodawca otrzymując faktury korygujące z tytułu przyznanych mu bonusów powinien dokonać zmniejszenia kosztów na bieżąco w 2016 r., tj. w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca, czy też powinien dokonać korekty kosztów roku 2015, tj. okresu, którego koszty dotyczą? więcej »
  • 26-08-2016Niewykorzystany abonament w kosztach działalności
    Pytanie podatnika: Czy wartość niewykorzystanego abonamentu może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu w dacie ujęcia tego kosztu w księgach rachunkowych, tj. na koniec okresu obowiązywania umowy, czyli w grudniu 2015 r. więcej »
  • 19-08-2016NSA. Faktury otrzymane po zakończeniu roku w kosztach podatkowych
    Z uzasadnienia: Poniesienie kosztu wiążącego się bezpośrednio z przychodem uzyskanym w danym roku, po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego za ten rok, skutkuje tym, że koszty te można rozliczyć wyłącznie w trybie art. 15 ust. 4c ustawy o CIT, tj. w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku, którego dotyczy przychód powiązany z tym wydatkiem. więcej »
  • 24-06-2016Moment ujęcia w kosztach podatkowych rat leasingowych składnika majątku amortyzowanego bilansowo
    Podatnik, który zawarł umowę leasingu operacyjnego sprzętu potrzebnego w prowadzonej działalności gospodarczej, może natrafić na pewne wątpliwości interpretacyjne w razie uznania takiej umowy za leasing finansowy na gruncie przepisów o rachunkowości i dokonywania amortyzacji rachunkowej tego składnika majątku. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ]następna »