INDEKS TEMATYCZNY » Moment zaliczenia do kosztów

  • 26-06-2013
    PKPiR: Moment zaliczenia do kosztów wydatków z tytułu podatku od nieruchomości
    Przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, wydatki z tytułu podatku od nieruchomości, o ile stanowią one koszt uzyskania przychodów prowadzonej przez niego działalności, powinien zaliczyć do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia, a więc w dacie wydania decyzji wymiarowej ustalającej wysokość podatku od nieruchomości. Nie jest przy tym istotne, czy wydatek ten został w danym momencie rzeczywiście (faktycznie) zapłacony. więcej »
  • 18-06-2013
    Moment ujęcia w kosztach polisy ubezpieczeniowej
    Pytanie podatnika: Czy podatnik na prawo pod datą zapłacenia składki na ubezpieczenie gwarancji zaliczyć w całości niniejszy wydatek pod datą jego poniesienia do kosztów uzyskania przychodu, czy też spoczywa na nim obowiązek zaliczania przedmiotowego wydatku do kosztów uzyskania przychodu proporcjonalnie do okresu na jaki została zawarta umowa ubezpieczenia gwarancji? więcej »
  • 27-03-2013
    Moment ujęcia w kosztach podatkowych diet z tytułu podróży służbowych
    Pytanie podatnika: Czy w świetle obowiązujących przepisów art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, firma ma prawo zaliczyć koszt diet do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu ich naliczenia mimo że wypłata zgodnie z zapisami Regulaminu wynagrodzeń następuje w kolejnym miesiącu? więcej »
  • 18-03-2013
    Ubezpieczenia komunikacyjne i majątkowe w kosztach firmy
    Pytanie podatnika: Czy w związku z niewielkim zakresem istotności wysokości kosztów ubezpieczeń, firma może uznawać koszty z tytułu ubezpieczeń majątkowych oraz komunikacyjnych jednorazowo w koszty w momencie zapłaty składki ubezpieczeniowej (metoda kasowa uproszczona) do kwoty stanowiącej 1% przychodów, tj. do kwoty 3 750,00 zł za jedno ubezpieczenie? więcej »
  • 06-03-2013
    Koszty uzyskania przychodów: Dokumentowanie wydatku zastępczym dowodem księgowym
    Pytanie podatnika: Czy wydatek udokumentowany sporządzonym zastępczym dowodem księgowym o nazwie dowód zakupu programów używanych można uznać za prawidłowo udokumentowany w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i zaliczyć do kosztów bezpośrednich? Czy w sytuacjach, kiedy Wnioskodawca nie może pozyskać danych kontrahenta (osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej) strona sprzedająca w dowodzie zakupu programów używanych może być określona jako „klient detaliczny”, a wydatek udokumentowany takim dowodem może być uznany za prawidłowo udokumentowany bezpośredni koszt uzyskania przychodu? więcej »
  • 28-02-2013
    Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej
    Z uzasadnienia: Wstępna opłata leasingowa, którą podatnik poniesie w związku z zawarciem w przyszłości umowy leasingu operacyjnego, będzie stanowić samodzielny wydatek mający pośredni związek z uzyskaniem przychodów, podlegający zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów jednorazowo, w dacie poniesienia. Opłaty wstępnej nie można bowiem powiązać bezpośrednio z określonymi przychodami, ani też uznać, że dotyczy ona całego, przekraczającego rok podatkowy, okresu, na jaki umowa leasingu została zawarta, gdyż w istocie nie odnosi się ona do samego wykonywania umowy leasingu, ale warunkuje jej zawarcie i wydanie przedmiotu leasingu. więcej »
  • 06-02-2013
    Moment zaliczenia kosztów pośrednich do kosztów uzyskania przychodów
    Pytanie podatnika: Czy koszty uzyskania przychodów o charakterze pośrednim, udokumentowane fakturami, które wpłynęły do Spółki po wstępnym zamknięciu ksiąg, a przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za dany rok, ujęte jako koszty bilansowe roku następnego, stanowią jednocześnie koszty podatkowe roku następnego? więcej »
  • 05-02-2013
    Zapis księgowy a moment zaliczenia wydatku do kosztów
    Z uzasadnienia: Faktyczna data dokonania zapisu w księgach rachunkowych nie może zmieniać kwalifikacji danego wydatku i wpływać na moment zaliczenia go jako kosztu w rozumieniu art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie jest ona bowiem datą ujęcia kosztu, a jedynie datą technicznego wprowadzenia informacji do systemu. Brak jest wobec tego uzasadnienia dla poglądu, że zgodnie z przyjętą "polityką rachunkowości" spółka, dla celów bilansowych wydatki stanowiące pośrednie koszty uzyskania przychodu będzie rozliczała w czasie, to powinna je w tym samym czasie zaliczać do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych, bowiem co do zasady, stanowi o tym art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. więcej »
  • 23-01-2013
    Odsetki jako koszt uzyskania przychodów
    Coraz częściej przedsiębiorcy, chcąc sfinansować inwestycję, zmuszeni są zaciągać zobowiązania finansowe, np. kredyty lub pożyczki. Spłacając takie pożyczki, należy jednak pamiętać o przepisach podatkowych dotyczących możliwości zaliczenia wydatku na spłatę odsetek do kosztów uzyskania przychodów. więcej »
  • 13-12-2012
    Organizacja i prowadzenie praktyk zawodowych w kosztach działalności
    Pytanie podatnika: W związku z trudnościami z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy, spółka w ramach prowadzonej działalności zawarła z pobliskim technikum umowę o organizację praktycznej nauki zawodu poza szkołą (praktyk zawodowych). Celem głównym spółki jest przygotowanie podczas praktyk zawodowych uczniów gotowych - po zakończeniu edukacji szkolnej - do podjęcia pracy w spółce. Czy koszty poniesione na organizację i prowadzenie praktyk zawodowych dla uczniów technikum są dla spółki kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

21.05.2024

Szkolenie on-line: Jak ustalić koszt wyrobu gotowego? Zasady ewidencji kosztów, ustalenie...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
21.05.2024

Szkolenie online: Pomoc de minimis na nowych zasadach

cena: 190.00 zł netto

organizator: ADN Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
22.05.2024

Szkolenie on-line: Środki trwałe w ujęciu bilansowym i podatkowym (KSR 11)

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
23.05.2024

Szkolenie on-line: Obowiązek raportowania schematów podatkowych: zasady identyfikacji, procedura...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
24.05.2024

Szkolenie on-line: Ceny transferowe i dokumentacja podatkowa w 2024 roku

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY