Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Moment powstania obowiązku podatkowego

  • 08-11-2019Czy wynajem powierzchni reklamowej to dla celów VAT to samo co najem?
    Między wynajmem (dzierżawą) nieruchomości lokalowych lub gruntowych, a wynajmem powierzchni dla celów reklamowych istnieje wiele podobieńst. Chodzi np. o czas, na jaki zawierane są umowy, okresy rozliczeniowe, w jakich następują płatności czy podobny pozornie charakter usługi. Jednak dla celów określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT to dwie zupełnie odrębne czynności. więcej »
  • 08-11-2019Na termin powstania obowiązku podatkowego w VAT mogą wpływać postanowienia umowne
    Publikowane dzisiaj orzeczenie NSA dotyczy rozstrzygnięcia sprawy, w której zapadł wyrok TS UE, stanowiący odpowiedź na zadanie przez NSA pytanie prejudycjalne (sprawa Budimex vs. Ministerstwo Finansów). Kwestia jest istotna, ponieważ dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT i powiązania go z postanowieniami konkretnej umowy, łączącej kontrahentów. więcej »
  • 08-10-2019Skutki błędnego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT
    Moment powstania obowiązku podatkowego określa termin rozliczenia podatków. Wynika z tego, że vatowiec musi dokonać tego rozliczenia w terminie określonym w ustawie o VAT. Zgodnie z zasadą ogólną określoną w art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Od zasady tej istnieje jednak szereg wyjątków określonych w art. 19a (dalszej jego części), a także w art. 20-21 ww. ustawy. Zdarza się, że sięgnięcie do przepisów nie wyjaśnia w sposób dostateczny momentu powstania obowiązku podatkowego. więcej »
  • 22-08-2019Ustalenie momentu zakończenia budowy
    Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Czasami jednak pojawia się problem z ustaleniem momentu, kiedy właściwie budowa została zakończona. Tę kwestię rozstrzygał NSA w postępowaniu apelacyjnym. więcej »
  • 20-08-2019VAT. NSA o zaliczkach w turystyce po wyroku TS UE
    Z uzasadnienia: (...) otrzymanie przez skarżącą od klienta zaliczki na poczet przyszłej usługi turystyki powoduje powstanie obowiązku podatkowego w momencie jej otrzymania, a powstały w związku z tym podatek powinien być rozliczony w oparciu o art. 19a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Ze względu na specyfikę usług turystyki i ewentualny brak wiedzy o faktycznie poniesionych kosztach na moment otrzymania zaliczki, skarżąca jest zobowiązana opodatkować otrzymaną zaliczkę określając marżę w drodze prognozy, tzn. obliczając ją na podstawie wstępnie przewidywanych kosztów, jakie zostaną poniesione z tytułu świadczonych usług. więcej »
  • 13-08-2019Przełomowy wyrok TSUE dot. momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT dla usługi budowlanej
    Na początku maja 2019 r. zapadł korzystny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-224/18 Budimex S.A. przeciwko Ministrowi Finansów, w którym to TSUE stanął po stronie firm budowlanych. Niewątpliwie oznacza to zwrot w sprawach podatkowych, a także lawinę wniosków o wznowienie postępowań podatkowych. Wygląda na to, że organy podatkowe będą musiały zmienić dotychczasowy sposób postępowania. więcej »
  • 16-07-2019Obowiązek podatkowy w VAT przy dostawie towarów przez kuriera
    Pytanie: W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje sprzedaży towarów, które m.i. dostarczane są do odbiorców za pośrednictwem firm spedycyjnych. Towar odbierany jest przez przewoźnika w miejscu prowadzenia działalności Spółki, następnie dostarczany do kupującego, który jest ostatecznym odbiorcą towaru. W którym momencie powstanie obowiązek podatkowy u sprzedawcy, czy z chwilą wydania towaru przez sprzedającego firmie przewozowej, czy też z chwilą faktycznego odbioru towaru przez klienta, dostarczonego za pośrednictwem spedytora? więcej »
  • 10-07-2019NSA. Dostawca może rozliczyć wiele dostaw na jednej fakturze
    Tezy:  Za dostawę świadczoną w sposób ciągły, o której mowa w art. 19a ust. 4 w zw. z ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, należy uznać ciąg kolejnych świadczeń (dostaw), stanowiących realizację przyjętego zobowiązania do dokonania szeregu dostaw częściowych określonych towarów, objętych jednym stosunkiem zobowiązaniowym, ze z góry założoną powtarzalnością świadczeń (dostaw) i ustalonymi okresami ich rozliczeń lub terminami płatności;  Dostawę świadczoną zgodnie z art. 19a ust. 4 w zw. z ust. 3 ww. ustawy w sposób ciągły, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną (co oznacza moment powstania obowiązku podatkowego) z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej dostawy. więcej »
  • 17-06-2019Czy opłata rezerwacyjna jest zaliczką podlegającą VAT?
    Pytanie: Wnioskodawca w ramach swojej działalności zajmuje się także organizacją imprez okolicznościowych. Spółka pobiera od podmiotów chcących nabyć określone usługi, w szczególności rezerwujących sale konferencyjne, pokoje i różnego rodzaju wydarzenia okolicznościowe, opłatę rezerwacyjną, która nie odnosi się do żadnej konkretnej dostawy towaru/świadczenia usługi. Czy opłata ta stanowi zaliczkę/przedpłatę/zadatek w rozumieniu art. 19a ust. 8 ustawy VAT? Czy spółka ma obowiązek udokumentowania otrzymania opłaty rezerwacyjnej fakturą VAT? więcej »
  • 06-06-2019MF: Komunikat dotyczący wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-224/18 Budimex S.A.
    Informowaliśmy kilkanaście dni temu o ważnym dla branży budowlanej wyroku TS UE, który stwierdził, iż to formalny odbiór usługi budowlanej można dla celów podatku VAT uznać za moment wykonania danej usługi. Warunkiem w takiej sytuacji miałoby być to, że formalność odbioru została uwzględniona w umowie i stanowiła materialne zakończenie usługi. Wyrok ten może oznaczać, że dotychczasowe stanowisko MF w tej sprawie trzeba będzie zmienić. Na razie Ministerstwo Finansów wydało komunikat w sprawie tego orzeczenia, stwierdzając wstępnie, iż interpretacja ogólna PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141 umożliwia realizację wytycznych wynikających z wyroku TSUE w sprawie C-224/18 Budimex S.A. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »