Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Lokal mieszkalny

  • 21-02-2019Najem prywatny: Amortyzacja odziedziczonego mieszkania
    Odziedziczyłem mieszkanie, które chciałbym wynajmować. Zastanawiam się nad wyborem sposobu opodatkowania przychodów z wynajmu - i okazuje się, że znaczenie będzie miało to, czy będę mógł to mieszkanie amortyzować, i jaka będzie wysokość odpisu amortyzacyjnego (im większy, tym korzystniejsza sytuacja przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych). Czy w przypadku mieszkań otrzymanych w spadku amortyzacja wchodzi w grę? Jak ustalić wartość takiego mieszkania, a jak wysokość odpisu, który będę mógł odliczyć od przychodów? więcej »
  • 20-02-2019Wynajem mieszkania firmie dla pracowników z VAT
    Pytanie: Wnioskodawca jest osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej. Wnioskodawca podpisał umowę z firmą X. na wynajem lokalu dla celów mieszkaniowych. Firma ta udostępnia te mieszkania swoim pracownikom. Czy usługa wynajmu lokalu mieszkalnego będzie zwolniona od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36? Jeśli nie, to jaką stawką VAT należy ją opodatkować? więcej »
  • 11-02-2019Zakup mieszkania na firmę od osoby prywatnej a PCC
    Pytanie: Wnioskodawca zamierza rozszerzyć zakres prowadzonej działalności poprzez nabywanie nieruchomości (mieszkań) na rynku wtórnym, ich remont, a następnie sprzedaż z zyskiem Czy zakup mieszkań od osób fizycznych na poczet prowadzonej działalności będzie podlegał podatkowi od czynności cywilnoprawnych? więcej »
  • 15-01-2019Odliczenie VAT od zakupu i przystosowania mieszkania do działalności
    Pytanie: Wnioskodawcy zamierza nabyć własnościowy lokal mieszkalny na rynku pierwotnym (od dewelopera), który ma być w całości przeznaczony do wykonywania w nim działalności. Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup lokalu przeznaczonego do działalności opodatkowanej podatkiem VAT oraz z faktur dokumentujących zakup materiałów budowlanych, wyposażenia, usług wykonawców robót budowlanych, przeznaczonych do przystosowania ww. lokalu do prowadzenia działalności? więcej »
  • 02-01-2019Wynajem kilku mieszkań nie wyklucza ryczałtu
    Pytanie: Wnioskodawca jest osobą fizyczną zatrudnioną w firmie budowlanej w Norwegii i nie prowadzi działalności gospodarczej. Niedawno sprzedał dom w Norwegii, a uzyskany kapitał zainwestował w lokale mieszkalne, które następnie ma zamiar oddać w najem. Obecnie zakupił pięć mieszkań. Czy najem tych mieszkań można traktować jako najem prywatny i opodatkować jak dotychczas 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? więcej »
  • 05-12-2018Wydatki na mieszkanie w PKPiR
    Pytanie: Wnioskodawca prowadzi działalność, która obejmuje handel nieruchomościami na własny rachunek. Wnioskodawca nabył z rynku wtórnego od osób fizycznych nieprowadzących działalności mieszkanie w celu jego dalszej odsprzedaży (lokal stanowi towar handlowy). Lokal ten wymaga ponoszenia nakładów budowlano-remontowych. Czy koszty związane z usługami remontowymi powinny być klasyfikowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 13 - jako pozostałe wydatki, czy też w kolumnie 10 - jako zakup towarów handlowych i materiałów? więcej »
  • 03-12-2018Działalność w mieszkaniu: Wydatki na lokal w kosztach - fiskus zmienia zdanie
    Przepisy ustawy PIT nie uzależniają możliwości zaliczenia wydatków związanych z utrzymaniem lokalu mieszkalnego (tj. na czynsz, energię elektryczną, wodę, ogrzewanie) do kosztów uzyskania przychodów od wyodrębnienia – w dosłownym (fizycznym) sensie – pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Podatnik powinien określić, jaka część nieruchomości faktycznie służy prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, i wówczas może w odpowiedniej proporcji zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych - wyjaśnił Szef Krajowej Administracji Skarbowej. więcej »
  • 27-11-2018Ewidencjonowanie kosztów ogrzewania przy prowadzeniu działalności w mieszkaniu
    Wydatki poniesione na ogrzewanie firmy prowadzonej we własnym mieszkaniu mogą być zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Wydatek musi być jednak prawidłowo udokumentowany oraz rozliczony w wysokości adekwatnej do powierzchni, jaka jest przeznaczona na prowadzenie firmy. więcej »
  • 19-11-2018Odliczenie VAT z tytułu zakupu mieszkania pod krótkoterminowy najem
    Pytanie: Wnioskodawczyni wspólnie z mężem nabyła lokal mieszkalny, który jest (będzie) przeznaczony pod wynajem krótkoterminowy dla turystów. Dla potrzeb podatku od towarów i usług zarejestrowała działalność składając druk VAT-R. Czy dla potrzeb najmu krótkoterminowego Wnioskodawczyni ma prawo do odliczenia podatku związanego z nabyciem ww. lokalu? więcej »
  • 13-11-2018Odliczenie VAT z faktury za najem mieszkań dla pracowników
    Pytanie: Czy w sytuacji, gdy Wnioskodawca nabywa usługi wynajmu lokali mieszkalnych na rzecz swoich pracowników, to przedmiotowa transakcja korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, co wynika z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym Spółka na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy Spółka nie posiada prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem usługi od podmiotu trzeciego? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »