Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » grunt

  • 06-12-2017Sprzedaż lokalu użytkowego z gruntem a zwolnienie z VAT
    Pytanie: Czy Wnioskodawca może dokonać sprzedaży lokalu niemieszkalnego wraz z częścią współwłasności działki gruntu nabytego na podstawie umowy - aktu notarialnego (sprzedaży lokalu niemieszkalnego) przy zastosowaniu zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT? więcej »
  • 19-06-2017Podatki 2018: Kolejne kłopoty z definicją nieruchomości
    Zaproponowane w projekcie nowej ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości rozwiązania będą skutkować dalszym skomplikowaniem zasad opodatkowania – oceniają eksperci podatkowi Konfederacji Lewiatan. Wątpliwości budzi przewidziane w projekcie ograniczenie definicji nieruchomości. Nowa ustawa ma wejść w życie z początkiem 2018 r. więcej »
  • 08-09-2016Opłata za użytkowanie wieczyste jako koszt uzyskania przychodów
    Opłata za wieczyste użytkowanie gruntu stanowi koszt uzyskania przychodów potrącany w dacie poniesienia. Tezę tę potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 24 sierpnia 2016 r., nr IBPB-1-1/4510-157/16-1/DW. więcej »
  • 03-08-2016Grunty pod liniami energetycznymi z podatkiem od nieruchomości
    Teza: Prawidłowe odczytanie normy prawnej zawartej w art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych pozwala na stwierdzenie, że grunty znajdujące się pod pasami technicznymi, usytuowane pod napowietrznymi liniami energetycznymi, są gruntami zajętymi na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przesyłu przez przedsiębiorstwo energetyczne energii elektrycznej, a tym samym grunty te stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podlegają opodatkowaniu najwyższymi stawkami podatku od nieruchomości. więcej »
  • 21-07-2016Sprzedaż gruntu a opodatkowanie VAT
    Teza: Nie ma podstaw do objęcia opodatkowaniem (poprzez korektę) całości lub części należności, otrzymanej przez dostawcę na poczet dostawy gruntu, korzystającej w momencie jej otrzymania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.) ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy następnie dostawa tego gruntu, w skutek wystąpienia okoliczności zmieniających jego charakter na teren budowlany, podlega opodatkowaniu. więcej »
  • 25-04-2016Darowizna gruntu na rzecz rodziny. Z VAT czy bez?
    Pytanie podatnika: Czy przekazanie w drodze darowizny na współwłasność gruntu zabudowanego żonie i synom będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT? więcej »
  • 18-01-2016Sprzedaż nieruchomości a opodatkowanie VAT
    Pytanie podatnika: Czy sprzedaży działki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? więcej »
  • 28-09-2015Odszkodowanie za służebność a PIT
    Teza: Przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. a/ ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) zwolnienie podatkowe z tytułu odszkodowania wypłaconego, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu ustanowienia służebności gruntów, przysługuje także z tytułu ustanowienia służebności przesyłu jako odmiany służebności gruntowej. więcej »
  • 07-09-2015Ewidencjowanie gruntów przekazanych w użytkowanie wieczyste
    Własność i inne prawa rzeczowe, w tym użytkowanie wieczyste, uregulowane zostały w przepisach Księgi Drugiej, Tytule I „Własność i inne prawa rzeczowe" ustawy z 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014r. poz. 121). Jak wynika z regulacji określonych w art. 140 tej ustawy w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. więcej »
  • 03-04-2015Sprzedaż gospodarstwa rolnego a zwolnienie z PIT
    Z uzasadnienia: Reasumując, dla zwolnienia przychodu od podatku niezbędne jest spełnienie przesłanki pozytywnej, jaką jest sprzedaż całości lub części gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego oraz niewystąpienie przesłanki negatywnej, przez którą należy rozumieć utratę charakteru rolnego lub leśnego tych gruntów w związku z ich sprzedażą. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »