Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Działalność wykonywana osobiście

  • 17-09-2020Umowa zlecenia: Działalność gospodarcza czy działalność wykonywana osobiście?
    Jeżeli podatnik prowadzący pozarolniczą działalności gospodarczą zawiera umowę zlecenia w celu świadczenia określonych usług na rzecz innego podmiotu prawa, której zakres pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, a z treści umowy nie wynika, aby była ona zawarta w ramach prowadzonej działalności, wówczas przychody z tytułu takiej umowy mogą być kwalifikowane jako pochodzące z działalności wykonywanej osobiście. więcej »
  • 16-03-2020Obowiązki płatnika: Drobne zlecenie na czas nieokreślony
    Jestem przedsiębiorcą prowadzącym mały sklep spożywczy. Zawarłem umowę cywilnoprawną z osobą niebędącą moim pracownikiem. Umowa została zawarta na czas nieokreślony, określono w niej należność z tytułu wykonania umowy na kwotę 150 zł miesięcznie. Od wypłacanej należności, co miesiąc, naliczam i odprowadzam zaliczkę na podatek na zasadach ogólnych z zastosowaniem 20% kosztów uzyskania przychodu. Czy prawidłowo obliczam zaliczkę na podatek dochodowy od ww. umowy? więcej »
  • 09-03-2020Prywatne korepetycje nie są działalnością gospodarczą
    Czy po likwidacji prowadzonej przez podatniczkę działalności gospodarczej, przychody uzyskiwane z tytułu okazjonalnego, osobistego, pozbawionego ryzyka gospodarczego udzielania korepetycji z matematyki, z których nie ponosi odpowiedzialności za rezultat, w miejscu wyznaczonym przez zainteresowanego można zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 26-08-2019NSA. Świadczenia dla menedżera z PIT
    Z uzasadnienia: ustawodawca w sposób stosunkowo prosty, jak na standardy polskiej legislacji wyraził wolę, by wszelkie przychody z tytułu umów menedżerskich były kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście (...) Skoro zatem przychodem jest także określona w kontrakcie menedżerskim comiesięczna kwota w wysokości 3 000 euro oraz wykorzystywanie do celów osobistych mieszkań, to kwoty te oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze stanowią przychody podlegające zaliczeniu - na podstawie art. 13 pkt 9 u.p.d.o.f. - do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, a ich wielkość wpływa na kształt podstawy opodatkowania osoby otrzymującej takie świadczenia (menedżera). więcej »
  • 03-06-2019NSA. Sporadyczne korepetycje nie są działalnością gospodarczą
    Z uzasadnienia: Skarżąca wskazała na zamiar sporadycznego udzielania korepetycji, co nie pozwala na uznanie, że tego rodzaju działalności może zostać przypisany zorganizowany i ciągły charakter. Nie bez znaczenia jest też to, że udzielanie korepetycji będzie działalnością prowadzoną jedynie ubocznie, na marginesie zaangażowania naukowo-dydaktycznego w ramach studiów doktoranckich (...) o ile w innym stanie faktycznym, udzielanie korepetycji mogłoby zostać potraktowane jako zorganizowana i ciągła pozarolnicza działalność gospodarcza, o tyle okoliczności zaprezentowane przez skarżącą we wniosku wykluczają taką kwalifikację przychodów. więcej »
  • 30-11-2018Podatek od dochodów z umowy cywilnoprawnej nierezydenta z Ukrainy
    Przychody nierezydentów uzyskane w ramach zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy, dla celów podatku dochodowego do osób fizycznych podlegają kwalifikacji do źródła działalność wykonywana osobiście. Przychody takie, uzyskane przez rezydenta Ukrainy na mocy umowy zlecenia lub umowy o dzieło, podlegają regulacjom art. 14 konwencji, odnoszącym się do opodatkowania działalności o samodzielnym charakterze. Zgodnie z tym przepisem, przychody rezydenta Ukrainy uzyskane na mocy umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia, umowy od dzieło), podlegają opodatkowaniu w Polsce w sytuacji gdy nierezydent prowadzi działalność w Polsce za pomocą stałej placówki. więcej »
  • 15-06-2018Członkowie zarządu z powołania - składki ZUS i podatek dochodowy
    Członkowie zarządów spółek z o.o. mogą wykonywać swoje zadania na podstawie różnych stosunków prawnych. Mogą np. być pracownikami spółki, mieć ze spółką zawarty kontrakt menedżerski albo zostać powołani uchwałą zgromadzenia wspólników. Każdy z tych sposobów nawiązania stosunku prawnego pomiędzy spółką a członkiem zarządu rodzi odmienne skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych i skutki związane z obowiązkami opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. więcej »
  • 16-05-2018Striptiz przed kamerą internetową to działalność artystyczna
    Pytanie: Wnioskodawczyni planuje prowadzić transmisje internetowe za pośrednictwem portalu (pokazy artystyczne, także erotyczne). Nie jest to jej główne zajęcie tylko praca dodatkowa, niemniej jednak, o ile pozwoli jej na to czas, planuje prowadzić transmisje każdego dnia przez kilka godzin. Zarobione na portalu żetony planuje wymieniać raz w miesiącu na gotówkę. Prawdopodobnie Zainteresowana będzie otrzymywała środki pieniężne z portalu regularnie. Trudno na tę chwile określić jakie to będą kwoty. Czy opisana działalność stanowi działalność wykonywaną osobiście? więcej »
  • 13-04-2018Korepetycje - działalność gospodarcza, działalność świadczona osobiście, działalność nieewidencjonowana
    Szczęśliwie dla korepetytorów wkrótce (30.04.2018) wejdą w życie przepisy nowego Prawa Przedsiębiorców, przewidujące możliwość prowadzenia tzw. działalności nieewidencjonowanej - czyli działalności w niewielkim rozmiarze przychodowym. Dlaczego to ma być szczególnie fortunne dla korepetytorów? Ano dlatego, że po pojawieniu się nowych przepisów będą mogli spokojnie zająć się tym, co potrafią najlepiej- czyli nauczaniem, zamiast zgłębiać meandry polskiego prawa. Na razie nie mogą mieć żadnej pewności co do sposobu zakwalifikowania przez administrację podatkową wykonywanego przez nich zajęcia. więcej »
  • 12-12-2017WSA. Nocleg i transport nie jest przychodem zleceniobiorcy
    Z uzasadnienia: Za przychód pracownika (tu: zleceniobiorcy) mogą być uznane tylko takie świadczenia, które zostały spełnione za jego zgodą i w jego interesie (a nie w interesie zleceniodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść, a korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu zleceniobiorcy (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów). więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ]następna »