Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Dostawa nieruchomości

  • 14-10-2019VAT. Rezygnacja ze zwolnienia w akcie notarialnym
    Pytanie: Czy oświadczeniami zawartymi w akcie notarialnym sporządzonym przez notariusza Strony transakcji skorzystały z możliwości zrezygnowania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (VAT) dostawy wskazanego w nim budynku, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług? więcej »
  • 29-05-2019NSA o pierwszym zasiedleniu w VAT po wyroku TS UE
    Z uzasadnienia: Wskazane przepisy tejże dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że nie sprzeciwiają się one, aby takie przepisy krajowe uzależniały owo zwolnienie od warunku, zgodnie z którym w wypadku "ulepszenia" istniejącego budynku poniesione wydatki nie mogą przekroczyć 30% początkowej wartości tego budynku, o ile rzeczone pojęcie "ulepszenia" jest interpretowane w taki sam sposób jak pojęcie "przebudowy" zawarte w art. 12 ust. 2 dyrektywy VAT, to znaczy tak, że odnośny budynek powinien być przedmiotem istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany jego wykorzystania lub w celu znaczącej zmiany warunków jego zasiedlenia. więcej »
  • 06-03-2019Rezygnacja ze zwolnienia VAT także po wpłacie zaliczki
    Pytanie: Czy po dokonaniu wpłat zaliczek na poczet dostawy nieruchomości (do których zastosowano stawkę „VAT - zwolnienie”) oraz podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży, strony będą mogły w przyszłości przed dokonaniem dostawy i podpisaniem umowy ostatecznej, złożyć oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, że wybiorą opodatkowanie dostawy budynku i w jakim terminie takie oświadczenie powinno zostać złożone? więcej »
  • 04-10-2018NSA: Dostawa działki na której stoi fragment budynku należący do działki sąsiedniej
    Z uzasadnienia: Dostawę działki, na której wciąż stoi stary budynek, który ma zostać rozebrany celem wzniesienia na jego miejscu nowej konstrukcji i którego rozbiórkę rozpoczęto przed tą dostawą oraz rozbiórkę tego budynku, uważać należy za transakcję jednolitą mającą na celu jako całość dostawę nie tyle istniejącego budynku, co niezabudowanej działki. więcej »
  • 07-06-2018Zwolnienie z podatku VAT może dotyczyć tylko części sprzedawanego budynku
    Jeśli do pierwszego zasiedlenia doszło wyłącznie w stosunku do części budynku i od tego zasiedlenia minął okres 2 lat, to dostawa wyłącznie tej części budynku będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. więcej »
  • 22-12-2017VAT: Warunki stosowania zwolnienia przy dostawie nieruchomości zabudowanej
    Dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu. więcej »
  • 01-06-2016Zwolnienie z VAT przy sprzedaży lokalu użytkowego wykorzystywanego w działalności
    Pytanie: W 1999 r. wraz z żoną nabyłem, prywatnie z majątku dorobkowego, lokal użytkowy. Przed zakupem w lokalu tym prowadziłem działalność gospodarczą, opodatkowaną ryczałtem. Nigdy nie byłem płatnikiem VAT. Lokal nie był wniesiony do rejestru środków trwałych. Po likwidacji działalności do dnia dzisiejszego lokal jest wynajmowany (ryczałt). W lokalu prowadziłem drobne prace remontowe, rozłożone w długim czasie. Wszystkie wydatki ponoszone były z prywatnych funduszy i nigdy nie stanowiły one kosztów działalności. Prowadzone prace remontowe nigdy nie przekroczyły 30% wartości lokalu. Czy sprzedając ww. lokal mogę korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług? więcej »
  • 17-05-2013VAT: Dostawa nieruchomości niezabudowanych po 1 kwietnia 2013 r.
    Pytanie podatnika: Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że dostawę nieruchomości niezabudowanych po 1 kwietnia 2013 r.‚ jeżeli dla tych nieruchomości nie istnieje aktualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy, należy uznać za dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane, a w konsekwencji za transakcję zwolnioną z opodatkowania, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT? więcej »
  • 26-02-2013VAT od dostawy zabudowanej nieruchomości gminnej
    Nie można uznać, że przedmiotem dostawy, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, będzie budynek nierozerwalnie związany z gruntem, jeżeli budynek został zbudowany przez nabywcę z własnych środków bez udziału właściciela gruntu, a cena zbycia została tak skalkulowana, że nie obejmuje wartości tego budynku - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 25-02-2013Obowiązek podatkowy w VAT przy dostawie budynków i lokali
    Dostawa budynków i lokali podlega opodatkowaniu VAT przy zastosowaniu regulacji prawnych określających tzw. szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania (...). Rozliczenia podatkowe związane z dostawą budynków i lokali zostały uzależnione między innymi od momentu wydania nieruchomości. Tym samym w praktyce bardzo często pojawiają się wątpliwości, czy momentem tym jest postawienie budynku bądź lokalu do dyspozycji nabywcy, czy też może moment podpisania aktu notarialnego. Przepisy ustawy o VAT nie precyzują tego momentu. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »