INDEKS TEMATYCZNY » darowizna

  • 19-12-2022
    Zwolnienie tylko dla darowizn bezgotówkowych
    W przypadku chęci dokonania darowizny pewnej sumy pieniędzy na rzecz swojej najbliższej rodziny, osoby te nie mają one możliwości dokonania tego w formie bezgotówkowej. Jedynym dostępnym dla tej grupy rozwiązaniem jest przekazanie tej kwoty w formie gotówkowej, do czego - znów - mają prawo. Niestety konsekwencją takiej sytuacji jest obciążenie darowizny dokonanej w sposób gotówkowy podatkiem od spadków i darowizn. Analogiczny ciężar nie ma miejsca, jeśli darowizna jest dokonywana przelewem bankowym, czyli w formie bezgotówkowej. więcej »
  • 02-12-2022
    Darowizna pieniędzy w obrębie wspólnego konta bankowego
    Czy jeśli darczyńca i obdarowany (matka, córka) posiadają to samo konto bankowe, to czy darowizna, która nie była przelana na konto obdarowanego (na podstawie umowy darowizny) nie podlega opodatkowaniu?  Umowa darowizny została zgłoszona na druku SD-Z2 do właściwego urzędu skarbowego w ustawowym terminie 6 miesięcy od otrzymania darowizny. więcej »
  • 17-11-2022
    Darowizna w rodzinie. Przelew musi trafić na właściwe konto
    W przypadku darowizny środków pieniężnych, dla zastosowania zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, środki pieniężne muszą zostać przekazane na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Nie można skorzystać z tego zwolnienia w przypadku wpłaty na rzecz osoby trzeciej, gdyż nabycie nie jest udokumentowane tak, jak wskazuje przepis art. 4a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. więcej »
  • 05-10-2022
    Darowizna przedsiębiorstwa w rodzinie a VAT
    Darowizna stanowi jeden z najczęstszych sposobów przekazania przedsiębiorstwa w rodzinie. Z reguły stanowi ono dorobek życia i stąd trudno się dziwić dążeniu do pozostawienia go w rodzinie. Intencją darczyńcy jest przekazanie firmy najbliższym w sytuacji gdy sam nie jest w stanie nią efektywnie zarządzać np. z racji podeszłego wieku. więcej »
  • 22-07-2022
    Spłata wspólnego kredytu a podatek od darowizny
      Podatnik wraz z drugą osobą spłacają wspólnie kredyt hipoteczny na zakup mieszkania nie będąc w związku małżeńskim. Prawa do spłacanego mieszkania są równe dla obu osób i wynoszą 50%. Ta druga osoba ma otrzymać (wyłącznie ona) darowiznę od swojego ojca, a pieniądze z tej darowizny ma przeznaczyć na spłatę kredytu. Czy w tym przypadku powstanie obowiązek uiszczenia podatku dla któregokolwiek z kredytobiorców?   więcej »
  • 01-06-2022
    Nieodpłatne przekazanie czy darowizna a VAT
    Zasadą podstawową VAT jest podleganie temu podatkowi odpłatnych dostaw. Wyklucza to z kręgu przedmiotowego tego podatku czynności dokonane pod tytułem darmym. Istnieją jednak przypadki, gdy ustawodawca za czynności objęte podatkiem (przedmiot opodatkowania) uznaje czynności, w których towar nabywca otrzymuje bez żadnego ekwiwalentu. więcej »
  • 29-04-2022
    Pieniądze od ojczyma na utrzymanie bez podatku
    Otrzymywanych od ojczyma środków pieniężnych w formie przelewów przeznaczonych na spłaty rachunków oraz zwroty za wydatki rodzinne i wydatki ojczyma, nie można zaliczyć do darowizny lub spadku, wobec czego nie będą podlegać zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego. Oznacza to, że powyższe przelewy nie będą skutkować powstaniem obowiązku podatkowego określonego w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 25-04-2022
    Darowizna pieniężna musi wpłynąć na konto obdarowanego
    Jeżeli przedmiot darowizny zostanie przekazany bezpośrednio przez darczyńcę na rachunek wierzyciela osoby obdarowanej, zwolnienie określone w art. 4a ustawy od spadków i darowizn nie będzie miało zastosowania. Co prawda, zgodnie z utartą linią interpretacyjną i orzeczniczą, warunek określony we wskazanym przepisie uważa się za spełniony również wtedy, gdy wpłata dokonywana jest na rachunek bankowy osoby trzeciej ale na subkonto wyodrębnione w ramach tego rachunku dla osoby obdarowanej. więcej »
  • 14-04-2022
    Rozszerzenie majątku małżeńskiego o darowaną nieruchomość bez podatku
    Brat podatniczki zamierza przekazać jej nieruchomość, jako darowiznę. Żona brata upoważni go do tej czynności, ale darczyńcą będzie wyłącznie brat. Podatniczka pozostaje w związku małżeńskim i po otrzymaniu darowizny zawrze umowę majątkową małżeńską, która rozszerzy wspólność majątkową o nieruchomość (mieszkanie) otrzymane od brata. Czy opisane czynności będą skutkowały powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie podatku od spadków i darowizn? więcej »
  • 12-04-2022
    Pomoc świadczona przez fundację a podatek od darowizny
    Rodzic dwójki niepełnoletnich dzieci, które potrzebują regularnego leczenia i rehabilitacji, otrzymał od Fundacji (organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego) darowiznę pieniężną w wysokości 12 tys. złotych. Darowizna została wykonana na podstawie umowy darowizny, która została zawarta pomiędzy rodzicem a Fundacją. Czy pomoc otrzymana od Fundacji podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

24.06.2024

Szkolenie online: Akademia HR Business Partnera

cena: 1690.00 zł netto

organizator: ADN Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
24.06.2024

Szkolenie on-line: Jak ustalić koszt wyrobu gotowego? Zasady ewidencji kosztów, ustalenie...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
25.06.2024

Szkolenie on-line: Tworzenie oraz opodatkowanie fundacji rodzinnej

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
26.06.2024

Szkolenie on-line: Estoński CIT - zasady, korzyści oraz pułapki

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
27.06.2024

Szkolenie on-line: Środki trwałe w ujęciu bilansowym i podatkowym (KSR 11)

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY