Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » darowizna

  • 27-11-2018Amortyzacja środka trwałego otrzymanego w darowiźnie
    Pytanie: Wnioskodawca otrzymał od żony w formie darowizny przedsiębiorstwo. Wnioskodawca z żoną posiadają wspólność majątkową. Żona Wnioskodawcy po przekazaniu przedsiębiorstwa zlikwidowała działalność. Czy otrzymane w darowiźnie środki trwałe mogą być wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy dokonywane w firmie żony? Czy dokonane odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę? więcej »
  • 31-10-2018Darowizna od brata na konto żony przy rozdzielności majątkowej bez podatku
    Pytanie: Wnioskodawca otrzymał od brata darowizny pieniężne. Zgodnie z umową pieniądze zostały przelane na konto żony Wnioskodawcy. Małżonkowie mają rozdzielność majątkową z powodu uzależnienia Wnioskodawcy od hazardu. Zgodnie z wolą darczyńcy – brata Wnioskodawcy pieniądze z darowizny zostały przeznaczone na spłatę kredytów zaciągniętych przez obdarowanego (Wnioskodawcę). Czy Wnioskodawca musi zapłacić podatek od darowizn otrzymanych od brata, jeśli tak, to w jakiej wysokości? więcej »
  • 29-10-2018PIT: Darowizna samochodu po wykupieniu z leasingu
    Przedsiębiorca w sierpniu 2015 r zawarł umowę leasingu operacyjnego - samochód osobowy. W okresie leasingu odliczał 50% VAT z każdej faktury otrzymanej od leasingodawcy oraz z faktur dot. wydatków eksploatacyjnych i serwisowych. Pozostała kwota każdej faktury stanowiła podatkowe koszty w PKPiR. Zakończenie umowy leasingu i wykup samochodu nastąpiło w lipcu 2018 r. Czy sprzedaż samochodu z majątku prywatnego po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym? Czy zbycie samochodu w formie darowizny, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym? więcej »
  • 24-10-2018NSA. Darowizna przelana na konto dewelopera również bez podatku
    Gwarancyjny charakter udokumentowania przelania środków pieniężnych, stanowiących przedmiot darowizny, na rachunek bankowy obdarowanego (art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn) powoduje, że warunek ten można uznać za spełniony także wtedy, gdy środki te zostaną przelane na wskazany przez obdarowanego rachunek bankowy innego podmiotu w wykonaniu zobowiązania ciążącego na obdarowanym - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 16-10-2018PIT: Darowizna firmowych składników majątku najbliższej rodzinie
    Pytanie: Wnioskodawca zamierza nieruchomość (grunt + budynek + winda oraz wyposażenie) wycofać z działalności gospodarczej i przekazać na potrzeby osobiste, a następnie wraz z małżonką, darowizną przekazać przedmiotową nieruchomość córce do jej majątku osobistego. Czy darowizna budynku wycofanego z działalności gospodarczej, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy? więcej »
  • 05-10-2018Prawidłowe dokumentowanie darowizny pieniężnej w obrębie rodziny
    Chcemy przekazać córce darowiznę w gotówce (ok. 40 000 zł) - w intencji sfinansowania przez nią pierwszej wpłaty na mieszkanie. Czy od takiej darowizny zapłacimy podatek od czynności cywilno-prawnych? Jak dokumentować taką darowiznę, abyśmy ani my (ani córka) nie musieli płacić podatku od spadków i darowizn?  więcej »
  • 27-09-2018Włączenie nieruchomości stanowiącej majątek osobisty do majątku wspólnego małżonków
    Włączenie do majątku wspólnego nieruchomości wchodzącej uprzednio w skład majątku osobistego jednego z małżonków nie stanowi nabycia tego prawa w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Datą nabycia nieruchomości przez każdego z małżonków jest data nabycia przez tego małżonka, który nieruchomość włączył do majątku wspólnego. więcej »
  • 12-09-2018Darowizna w księgach rachunkowych
    Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do nieodpłatnego przekazania różnego rodzaju aktywów na rzecz obdarowanego. Ujęcie rachunkowe darowizny dokładnie reguluje art. 3. ust. 1. pkt 32 lit. h. ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor), w którym ustawodawca określił rodzaj kosztu darczyńcy lub też przychodu obdarowywanego w przypadku przekazania darowizny. Nieodpłatne przekazanie aktywów, którymi mogą być zarówno środki trwałe jak i środki pieniężne czy też towary lub materiały ewidencjonujemy w księgach rachunkowych jako pozostałe koszty lub przychody operacyjne, czyli koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki. więcej »
  • 10-09-2018Darowizna między małżonkami w separacji bez podatku
    Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie zawierają odrębnych, szczególnych postanowień o zakresie praw małżonków w separacji. Tym samym nie różnicują ich od praw przysługujących małżonkom. Dlatego orzeczenie separacji małżonków pozostaje okolicznością obojętną dla możliwości skorzystania przez nich ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn - wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie. więcej »
  • 28-06-2018Separacja nie wpływa na podatek od darowizny mieszkania
    W odniesieniu do przepisów podatkowych nie ma podstaw odmiennego rozumienia małżeństwa, niż to które zostało ukształtowane w prawie rodzinnym, co oznacza, że należy stosować przepisy prawa rodzinnego przy wykładni przepisów prawa podatkowego. Wobec tego skoro w ustawie o podatku od spadku i darowizn brak jest odmiennych uregulowań dla małżonków w trakcie separacji, to należy przyjąć, że małżonkowie ci nadal pozostają zakwalifikowani do I grupy podatkowej - wyjaśnił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »