Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Czynsz

  • 16-04-2015Dokumentowanie usług najmu przez współwłaściciela nieruchomości
    Wykonując czynności zarządzania nieruchomością, zarządca nie będzie uprawniony do wystawiania faktur/rachunków we własnym imieniu i na własny rachunek, bowiem podatnikami VAT z tytułu najmu lokali będą poszczególni współwłaściciele nieruchomości. Powołany przez współwłaścicieli zarządca nieruchomości zostanie przez nich upoważniony do wystawiania w ich imieniu i na ich rzecz dokumentów sprzedaży na świadczenie usług najmu. W związku z tym zarządca może być wystawcą faktury/rachunku, ale sprzedawcą i podatnikiem podatku VAT pozostaje każdy współwłaściciel odrębnie. więcej »
  • 13-03-2015Moment powstania przychodu z najmu
    Pytanie: Zawarłem umowę najmu nieruchomości, będącą moją własnością, ze spółką z o.o. W umowie najemca zobowiązał się do zapłaty czynszu, który będzie płatny z góry w terminie do 5-tego każdego miesiąca. Rozpocząłem osiąganie przychodów z najmu w trakcie roku. Czy osiągnięcie przychodu z art. 9 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oznacza rzeczywiste otrzymanie pierwszego czynszu, czy wymagalność pierwszego czynszu? więcej »
  • 11-03-2015Stawka VAT dla świadczonych usług refakturowania mediów
    Pytanie podatnika: Jaką stawką VAT opodatkowane są media (dostawa wody, energii, odbiór ścieków, wywóz nieczystości) w umowach najmu, gdzie widnieje zapis oddzielający pozostałe koszty eksploatacyjne od ścisłego czynszu? więcej »
  • 30-01-2015NSA: Czynsz za dzierżawę samochodu poza limitem kilometrówki
    Ponoszone przez podatnika koszty czynszu z tytułu dzierżawy samochodu osobowego, jako niemieszczące się w pojęciu "kosztów używania", o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powinny być kwalifikowane na zasadach ogólnych określonych w art. 15 ust. 1 tej ustawy, z wyłączeniem limitu określonego w art. 16 ust. 1 pkt 51 – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 16-01-2015Koszty działalności: Najem środków trwałych należących do firmy małżonka
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą i pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje wspólność majątkowa. Mąż Wnioskodawczyni, który prowadzi odrębną działalność, wynajął Wnioskodawczyni dwa ciągniki siodłowe, dwie naczepy oraz notebook. Czy Wnioskodawczyni w odniesieniu do wynajętych przez męża środków trwałych oraz notebooka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z umową najmu (czynsz) i czy powinna dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej ustalonej zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 w związku z art. 22g ust. 12 ustawy o PIT? więcej »
  • 19-12-2014Koszty prowadzenia działalności w mieszkaniu
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Firma jest zarejestrowana i prowadzona w prywatnym mieszkaniu Wnioskodawcy, które zostało zakupione wraz z jego żoną ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego. Czy czynsz, opłaty za media (prąd), podatek od nieruchomości, opłata za wieczyste użytkowanie gruntów, zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w proporcji w jakiej lokal mieszkalny wykorzystywany jest w prowadzonej działalności gospodarczej? więcej »
  • 18-12-2014Zwolnienie lub ulga w czynszu a przychód w PIT
    Pytanie podatnika: Czy podjęcie uchwały zwalniającej mieszkańców zajmujących lokale na parterze budynku z opłaty za używanie windy i rozłożenie kosztów z tym związanych na użytkowników lokali położonych na wyższych piętrach będzie skutkować obciążeniem mieszkańców parterów podatkiem dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 09-12-2014Co stanowi przychód z najmu prywatnego?
    Pytanie podatnika: W umowie najmu jest zapisane, że najemca jest zobowiązany do zapłaty wynajmującemu miesięcznego czynszu najmu oraz że będzie opłacać czynsz na rzecz wspólnoty mieszkaniowej i koszty eksploatacji lokalu. Strony umowy uzgodniły, że zapłata następować będzie z góry, do dziesiątego dnia każdego miesiąca obowiązywania umowy, na konto bankowe wynajmującej. Od jakiej kwoty Wnioskodawca powinien odprowadzić podatek: od wszystkich otrzymanych pieniędzy, czy tylko od czynszu? więcej »
  • 04-11-2014Moment powstania przychodu z dzierżawy
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca prawidłowo przyjmuje, że poza pierwszym rokiem obowiązywania umowy okresem rozliczeniowym dla przychodu uzyskiwanego z tytułu czynszu za dzierżawę w przypadku, gdy umowa obowiązuje przez pełny rok kalendarzowy jest okres 1 roku kalendarzowego, a tym samym za datę powstania przychodu podatkowego uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeń przyjętego przez strony w umowie, bez względu na dzień wystawienia faktury i datę zapłaty czynszu przez najemcę, tj. 31 grudnia danego roku obowiązywania umowy? więcej »
  • 21-08-2014Opodatkowanie czynszu dzierżawnego
    Pytanie podatnika: Czy wynagrodzenie uzyskiwane tytułem czynszu dzierżawnego jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Jeżeli wynagrodzenie to nie podlega opodatkowaniu, to w której pozycji rocznego zeznania podatkowego PIT należy wpisać dochód z tego tytułu? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ]następna »