Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Cesja

  • 19-07-2017Skutki podatkowe zawarcia umowy cesji książeczki mieszkaniowej
    Pytanie: Czy fakt otrzymania oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej w drodze nieodpłatnej cesji i późniejsza jej likwidacja (realizacja),w następstwie której bank wypłaca określoną (wynikającą z odrębnych przepisów) kwotę pieniędzy (znaną dopiero po jej wyliczeniu przez bank), podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? więcej »
  • 02-09-2016Cesja umowy leasingu - skutki w PIT
    Przystąpienie do umowy leasingu nowego korzystającego oznacza, iż należy badać, czy na dzień cesji umowa ta stanowi dla tego podmiotu podatkową umowę leasingową spełniającą warunki określone w ustawie PIT. więcej »
  • 13-11-2014Podatkowe skutki nabycia wierzytelności
    Samo nabycie wierzytelności od dłużnika nie stanowi operacji gospodarczej, w wyniku której nabywca otrzyma pieniądze bądź prawo majątkowe w sposób nieodpłatny. Nie powstanie też obowiązek wykazania przychodów. Potwierdzają to stanowiska organów podatkowych. więcej »
  • 30-09-2014NSA: Cesja umowy przedwstępnej nie jest powodem korekty
    § 13 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68 poz. 360) należy interpretować w ten sposób, że dostawca towarów i usług nie jest zobowiązany dokonywać korekty faktury wystawionej w związku z uiszczeniem zaliczki, w sytuacji gdy w wyniku zawarcia umowy cesji zmienią się strony umowy po stronie wierzyciela, a zmianie nie ulegnie treść samego zobowiązania umownego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 09-09-2014Koszty uzyskania przychodów z tytułu zawarcia umowy cesji
    Pytanie podatnika: Czy kwota wynagrodzenia zapłacona cedentowi, w związku z umową cesji na podstawie umowy cesji zawartej w formie aktu notarialnego i potwierdzona wystawioną przez cedenta fakturą VAT, może zostać przez Wnioskodawczynię zaliczona jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w dacie jej poniesienia, czy proporcjonalnie, ewentualnie musi być ujęta w wartości początkowej lokali użytkowych i podlegać rozliczeniu w ramach amortyzacji? więcej »
  • 11-07-2013Nabycie wierzytelności a VAT
    Pytanie podatnika: Czy wstąpienie w stosunek subrogacji i wejście przez Spółkę w prawa wierzyciela na podstawie art. 518 § 1 pkt 3 Kodeksu cywilnego, nie jest usługą, a tym samym pozostaje czynnością poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług? więcej »
  • 04-02-2013Opodatkowanie cesji książeczki mieszkaniowej
    Pytanie podatnika: Matka Wnioskodawczyni dokonała cesji książeczki mieszkaniowej na rzecz Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni zakupiła wraz z mężem, z którym posiada ustawową wspólność majątkową, mieszkanie. Po dokonaniu zakupu Wnioskodawczyni zrealizowała książeczkę w oddziale Banku. Czy fakt otrzymania 36 053,32 zł z tytułu zrealizowania książeczki mieszkaniowej o wartości nominalnej 8,90 zł Wnioskodawczyni powinna zgłosić na formularzu SD-Z2 we właściwym urzędzie skarbowym? więcej »
  • 30-10-2012Opodatkowanie PCC cesji wierzytelności
    Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., nr 101, poz. 649, z późn. zm., dalej: ustawa o PCC) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Opodatkowaniu PCC podlegają między innymi umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. więcej »
  • 21-08-2012Koszty uzyskania przychodu przy nabyciu wierzytelności
    Pytanie podatnika: Czy prawidłowym, w świetle art. 15 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest rozpoznanie kosztu w wysokości kwoty wydatkowanej na nabycie wierzytelności oraz zaliczenie tego wydatku w koszty podatkowe w dacie otrzymania faktycznej spłaty? więcej »
  • 20-03-2012Sprzedaż wierzytelności własnych – skutki w zakresie VAT
    Podatnicy, uczestniczący w transakcjach sprzedaży wierzytelności własnych, mają liczne wątpliwości w zakresie skutków podatkowych z nimi związanych. Wierzytelność to prawo majątkowe, wyrażające się tym, że jeden podmiot (wierzyciel) może żądać od innego podmiotu (dłużnika) pewnego zachowania – spełnienia określonego świadczenia. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »