Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Cele mieszkaniowe

  • 13-11-2018Odliczenie VAT z faktury za najem mieszkań dla pracowników
    Pytanie: Czy w sytuacji, gdy Wnioskodawca nabywa usługi wynajmu lokali mieszkalnych na rzecz swoich pracowników, to przedmiotowa transakcja korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, co wynika z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym Spółka na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy Spółka nie posiada prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem usługi od podmiotu trzeciego? więcej »
  • 26-10-2018Ulgi PIT: Środki po sprzedaży nieruchomości przeznaczone na dom letniskowy do zamieszkania
    O tym, czy dom można uznać za letniskowy czy za budynek mieszkalny, decyduje jego przeznaczenie, a więc funkcja, której ma służyć. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) dom letniskowy należy do klasy budynków mieszkalnych, jednakże dla oceny możliwości skorzystania z ulgi istotne jest ustalenie, czy w danym budynku podatnik będzie realizował swoje cele mieszkaniowe, czy jedynie potrzeby związane z rekreacją i wypoczynkiem. więcej »
  • 10-10-2018Opodatkowanie VAT mieszkania wynajętego na działalność gospodarczą
    Gdy właściciel wynajmuje swoje prywatne mieszkanie, działa jako podatnik VAT. Stan taki wynika z zapisu art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych. W rozumieniu ustawy o VAT działalnością gospodarczą jest zatem także wynajmowanie przez osobę fizyczną składników prywatnego majątku. Tak zagadnienie to przedstawił m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 stycznia 2014 r., nr IPTPP4/443-777/13-2/UNR. Nie ulega więc wątpliwości, że z tytułu prywatnego wynajmu mieszkań ich właściciele są vatowcami. więcej »
  • 20-07-2018NSA: Zwolnienie z podatku VAT wynajmu dotyczy wyłącznie wynajmu na cele mieszkaniowe najmującego
    W orzecznictwie NSA wyrażany jest pogląd, zgodnie z którym zwolnienie najmu lokali mieszkalnych z podatku VAT ma charakter zwolnienia celowego, ukierunkowanego na ochronę, w aspekcie ekonomicznym, najemców lokali mieszkalnych faktycznie zaspokajających potrzeby mieszkaniowe poprzez tenże najem. Preferencją tą nie są natomiast objęte usługi wynajmu lokali mieszkalnych, których bezpośrednim celem nie jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych najemcy, lecz realizacja przez niego celów gospodarczych, w tym zarobkowych. więcej »
  • 18-07-2018NSA. Wydatki na budowę domu męża wykluczają ulgę w PIT
    Z uzasadnienia: W przypadku małżonków każdy z nich jest odrębnym podatnikiem, a jednym z warunków zastosowania zwolnienia jest poniesienie wydatków na budowę własnego budynku mieszkalnego, stanowiącego własność lub współwłasność podatnika. Tym samym niedopuszczalna jest taka wykładnia przepisu dotyczącego zwolnienia z opodatkowania, która pozwalałaby na uznanie, że z samego tylko faktu pozostawania w związku małżeńskim podatnik staje się współwłaścicielem gruntu będącego własnością drugiego z małżonków, na którym wybudowany został budynek mieszkalny, nawet jeżeli oboje będą w nim realizować cele mieszkaniowe. więcej »
  • 06-07-2018NSA. Wynajęcie mieszkania dla pracownika bez zwolnienia
    Z uzasadnienia: Nie można przyjąć, że objęte zwolnieniem z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT jest także wykorzystywanie budynku (lokalu) mieszkalnego "wyłącznie na cele mieszkaniowe", gdy najemca prowadzący działalności gospodarczą nieodpłatnie udostępnia wynajmowany budynek lub poszczególne lokale zatrudnionym przez siebie pracownikom. W tej sytuacji wynajem nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, lecz prowadzeniu działalności gospodarczej z wykorzystaniem wynajmowanych lokali. więcej »
  • 02-07-2018Ulga mieszkaniowa w PIT: Altana na działce ROD nie da prawa do zwolnienia
    Dla oceny, czy wydatek poniesiony na budowę altany na terenie rodzinnych ogrodów działkowych jest wydatkiem na własne cele mieszkaniowe, istotne znaczenie ma okoliczność, że ustawa PIT, za wydatki na własne cele mieszkaniowe, nie uznaje wydatków poniesionych na m.in. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, lub budowę, rozbudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części, przeznaczonych na cele rekreacyjne. Nie budzi wątpliwości, że charakter rekreacyjny ma altana wybudowana na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Dla celów podatku dochodowego, charakteru tego nie zmienia okoliczność, że „altana została przystosowana do zamieszkania całorocznego” - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. więcej »
  • 19-02-2018Sprzedaż mieszkania a ulga w PIT: Cel mieszkaniowy musi być własny
    Pytanie: 5 marca 2015 r. sprzedałam mieszkanie, natomiast 25 marca 2015 r. kupiłam nowe mieszkanie a resztę pieniędzy wydałam na remont mojego domu w którym zamieszkuję. W mieszkaniu nie zamieszkuję, pomieszkuje tam mój tata .Czy zakup mieszkania w którym nie zamieszkuję będzie stanowił wydatek na własny cel mieszkaniowy? więcej »
  • 12-02-2018NSA. Moment poniesienia wydatku a prawo do ulgi mieszkaniowej w PIT
    Kwota zadatku otrzymanego przy zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości i wydatkowana na spłatę kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie budynku mieszkalnego korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli następnie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej przenoszącej własność nieruchomości, a kwota zadatku została zaliczona na poczet ceny sprzedaży nieruchomości - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 13-09-2017NSA. Czy wynajmujący ma prawo do ulgi mieszkaniowej?
    Z uzasadnienia: Czasowe wynajęcie zakupionych lokali mieszkalnych samo w sobie nie może przesądzać o tym, że podatnik nie będzie w nich realizował w tych mieszkaniach własnych celów mieszkaniowych. Ustawodawca nie zastrzegł, że własny cel mieszkaniowy w zakupionym lokalu ma być realizowany nieprzerwanie od daty jego nabycia. Dla uznania spełnienia warunków skorzystania z ulgi nie jest wystarczająca sama deklaracja podatnika, że poprzez wskazane zakupy realizuje swój cel mieszkaniowy. Ustawodawca nie odniósł bowiem skorzystania z prawa do zwolnienia z opodatkowania od werbalnej deklaracji takiego zamiaru w chwili nabycia, lecz wyraźnie wskazał, że nabycie musi być dokonane na własne cele mieszkaniowe. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ]następna »