Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

25.07.2016

Zakupy na aukcji internetowej a obowiązek zapłacenia PCC

Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca dokonując nabycia paczki z klockami (o wadze kilka-kilkanaście kilogramów zawierającą kilka-kilkaset klocków) na aukcjach internetowych prowadzonych w Polsce, od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i tam je wystawiających, będzie zobowiązany do złożenia deklaracji PCC-3 i rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 kwietnia 2016 r. (data wpływu do Biura – 26 kwietnia 2016 r.), uzupełnionym 22 i 28 czerwca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży klocków na krajowych aukcjach internetowych:

  • w części dotyczącej wskazania, iż opisane transakcje podlegają ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych – jest prawidłowe,
  • w pozostałej części – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 26 kwietnia 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży klocków na krajowych aukcjach internetowych.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 14 czerwca 2016 r. znak: IBPP/4512-304/16/IK, IBPB-2-1/4514-256/16/PM, IBPB-2-1/4514-257/16/PM wezwano Wnioskodawcę o jego uzupełnienie.
Wniosek uzupełniono 22 i 28 czerwca 2016 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca – spółka cywilna – jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży klocków do składania. Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Na potrzeby prowadzenia działalności Wnioskodawca często sprowadza towar zza granicy, głównie z Niemiec (około 90% zakupów). W pozostałej części towar nabywany jest także w Polsce i w innych krajach UE oraz spoza UE (import). Klocki są nabywane za pośrednictwem polskich i zagranicznych internetowych portali aukcyjnych lub osobiście u osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprowadzane klocki podatnik sprzedaje w kraju, dokonując ich uprzedniego przepakowania, łączenia w odmienne zestawy, czy też przygotowania do sprzedaży na wagę lub wyodrębnienia szczególnie cennych elementów (np. figurek).

Podsumowując Wnioskodawca nabywa towary – używane klocki do składania:

  • głównie na zagranicznych portalach aukcyjnych (w szczególności w Niemczech) od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej;
  • na polskich portalach aukcyjnych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej;
  • od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w kraju i w UE na podstawie wystawionej przez nich faktury VAT-marża.

Używane klocki nabywane są w różnej formie: jako zestawy (w oryginalnym opakowaniu lub bez), wymieszane w opakowaniach (workach) mierzonych w kilogramach lub jako poszczególne elementy.

W celu dalszej odsprzedaży Wnioskodawca dokonuje ich przeglądu i segregacji oraz konfekcji.

Zdarza się, że z zakupionej paczki np. 5 kg klocków Wnioskodawca wybiera jeden – kilka najbardziej cennych elementów (np. figurki). Elementy te (np. figurki) są następnie sprzedawane jako pojedyncze egzemplarze.
Pozostałą część z zakupionej paczki dzieli np. wg kolorów, rozmiarów, kształtów lub rodzajów. Tak podzielony towar łączy się w paczki w celu ich dalszej odsprzedaży np. wg:

  • danego koloru – np. niebieskich,
  • rozmiaru – np. podstawki duże,
  • kształtu – np. 0,1 kg skosów,
  • rodzajów,
  • pozostała nieposegregowana partia.

Może się również zdarzyć, że ze względu na złą jakość zakupiona paczka w całości zostaje odsprzedana bez dokonania przeglądu i segregacji.

Z uwagi na sposób nabycia (od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej na portalach aukcyjnych) Wnioskodawca nie będzie posiadał ani umowy na zakup używanych klocków ani rachunku (sprzedawcami są głównie osoby z Niemiec). Jedynym potwierdzeniem poniesienia wydatku będzie przelew bankowy (wyciąg z rachunku lub z Pay Pal) oraz otrzymane mailowo potwierdzenia dokonania zakupu, wystawione przez serwis aukcyjny. Wartość poszczególnych transakcji nabycia paczki używanych klocków może być różna i wynosić do 1.000 zł lub powyżej 1.000 zł. Wartość uzależniona jest najczęściej od wagi (podawanej w kilogramach). W skład takiej paczki może wchodzić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy klocków.

Z uzupełnienia wniosku, które wpłynęło do Biura 28 czerwca 2016 r. wynika m.in., że:

  • Zawarcie transakcji to jedna umowa sprzedaży.
  • W zależności od transakcji jej wartość może przekraczać 1.000 zł lub może być mniejsza od tej kwoty.
  • Opisane we wniosku transakcje nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Towary nabywane są od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
  • Z informacji dostępnych Wnioskodawcy wynika, że sprzedawcy zagraniczni są osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:
Czy Wnioskodawca dokonując nabycia paczki z klockami (o wadze kilka-kilkanaście kilogramów zawierającej kilka-kilkaset klocków) na aukcjach internetowych prowadzonych w Polsce, od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i tam je wystawiających, będzie zobowiązany do złożenia deklaracji PCC-3 i rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych? (Pytanie oznaczone we wniosku n...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »