Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Samochód w firmie

31.07.2019

Wydatki na samochód w kosztach: Nievatowiec nie musi prowadzić ewidencji

Pytanie: Czy Wnioskodawca może uznać wydatki związane z użytkowaniem samochodu osobowego w 100% jako koszt uzyskania przychodu, używając go wyłącznie do działalności gospodarczej bez prowadzenia dodatkowej ewidencji przebiegu pojazdu (która ma zastosowanie wyłącznie dla podatników podatku VAT)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2019 r. (data wpływu 17 maja 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 lipca 2019 r. (data wpływu 18 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego jako koszty uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego jako koszty uzyskania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 10 lipca 2019 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.320.2019.1.RR, Organ podatkowy na podstawie art. 13 § 2a i art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 11 lipca 2019 r. (skutecznie doręczono w dniu 15 lipca 2019 r.), zaś w dniu 18 lipca 2019 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 17 lipca 2019 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (po uzupełnieniu wniosku):

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą „Ośrodek Szkolenia Kierowców”. W podatku dochodowym jest opodatkowany na zasadach ogólnych, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Nie jest podatnikiem podatku VAT. Składnikiem majątku w Jego firmie jest samochód osobowy marki Renault (…), objęty ewidencją środków trwałych. Samochód jest przystosowany do przeprowadzania egzaminów, ma zamontowany zestaw do rejestracji przebiegu egzaminu, na samochodzie jest przyklejona naklejka, na której jest napisane, że jest to samochód do nauki jazdy oraz dane firmy. Ponieważ Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku VAT, nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu na podstawie art. 86 ust. 5 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.). Tak więc nie prowadzi On do tego samochodu ewidencji przebiegu pojazdu. Samochód ten służy wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej (nauki jazdy z kursantami, podstawienia go na egzamin dla kursanta, gdy ma takie życzenie), nie używa go na cele prywatne. Do końca 2018 r. koszty związane z użytkowaniem tego auta takie jak: paliwo, zakup części, naprawy, badania techniczne Wnioskodawca wpisywał w 100% w koszty w kwotach brutto.

W związku ze zmianą przepisów od dnia 1 stycznia 2019 r. w podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz.1509, z późn. zm.) art. 23 ust. 1 pkt 46a stanowi, że 25% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego nie jest kosztem uzyskania przychodu, jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (po uzupełnieniu wniosku):

Czy Wnioskodawca może uznać wydatki związane z użytkowaniem samochodu osobowego opisanego we wniosku w 100% jako koszt uzyskania przychodu, używając go wyłącznie do działalności gospodarczej bez prowadzenia dodatkowej ewidencji przebiegu pojazdu (która ma zastosowanie wyłącznie dla podatników podatku VAT)?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu wniosku), może On uznać w 100% jako koszt uzyskania przychodu wszystkie wydatki związane z użytkowaniem i eksploatacją samochodu osobowego Renault (…), będącego składnikiem Jego majątku. Wnioskodawca nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu, bo nie jest do tego zobowiązany na podstawie art. 86 ust. 5 pkt 2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm).

Poza tym ograniczenie zawarte w art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.) odnosi się do podatników którzy użytkują samochody ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »