Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

24.09.2010

Kwota zwolnienia z długu nie stanowi dla poręczyciela przychodu

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni, jako poręczyciel kredytu na zakup samochodu, zawarła z bankiem ugodę, na podstawie której miała zostać zwolniona z obowiązku spłaty pozostałych należności, jeśli w ciągu 36 miesięcy od dnia podpisania ugody terminowo wpłaci kwotę 52 000,00 zł. W dniu 18 września 2009 r. Zainteresowana podpisała z bankiem umowę o zwolnienie z długu, ponieważ wywiązała się z zobowiązania. Czy Wnioskodawczyni jako poręczyciel będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od kwoty, z której spłaty została zwolniona?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2009 r. (data wpływu 11 stycznia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni, jako poręczyciel kredytu na zakup samochodu, zawarła z bankiem ugodę, na podstawie której miała zostać zwolniona z obowiązku spłaty pozostałych należności, jeśli w ciągu 36 miesięcy od dnia podpisania ugody terminowo wpłaci kwotę 52 000,00 zł (pięćdziesiąt dwa tysiące złotych). W dniu 18 września 2009 r. Zainteresowana podpisała z bankiem umowę o zwolnienie z długu, ponieważ wywiązała się z zobowiązania. W umowie o zwolnienie z długu bank zawarł informację o zamiarze wystawienia PIT-8C o wysokości przychodów traktując kwotę, z której spłaty Wnioskodawczyni została zwolniona, jako Jej przychód. Kredytobiorca jest dla Zainteresowanej osobą obcą, a Ona nigdy nie czerpała żadnych korzyści z tytułu transakcji zakupu samochodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od kwoty 101 339,85 zł, z której spłaty została zwolniona?

Zdaniem Wnioskodawczyni, ponie...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »