Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Pytania i odpowiedzi: Podatki, ZUS, działalność gospodarcza

W dziale Pytania i odpowiedzi: Podatki, ZUS, działalność gospodarcza znajduje się 805 artykuły spośród 40256 dostęnych w podatki.biz. Spis artykułów prezentowany jest w układzie chronologicznym - od najnowszego do najstarszego. Wybierz żądany artykuł lub przejdź na kolejną stroną aby wyświetlić listę z poprzedniego okresu. Zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki, przejść do spisu tematycznego artykułów, wyświetlić wykaz wszystkich artykułów opublikowanych w podatki.biz.

  • 18-12-2018Okulary/soczewki korekcyjne dla przedsiębiorcy w kosztach podatkowych
    Czy osoba wykonująca pozarolniczą działalność gospodarczą i wykonująca w jej ramach czynności, przy których narażona jest na czynniki szkodliwe w środowisku swojej pracy, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup środków ochrony osobistej przewidzianych w przepisach BHP, w szczególności wydatki na zakup zaleconych przez lekarza-okulistę okularów ochronnych? więcej »
  • 17-12-2018Wyposażenie budynku jako element wartości początkowej
    W związku z inwestycjami dot. nabycia/wytworzenia określonego środka trwałego spółka dokonuje zakupu tzw. składników niskocennych (o wartości nie przekraczającej 10 000 zł), które w związku z wymogami prawa co do określonych rodzajów obiektów (np. prawa budowlanego, górniczego, prawa pracy) warunkują uzyskanie decyzji odpowiednich organów o dopuszczeniu danego środka do użytkowania (m.in. gaśnice, koce gaśnicze czy ubrania ochronne BHP). W którym momencie spółka ma prawo zaliczyć do kosztów wydatki na zakup ww. składników? więcej »
  • 12-12-2018Wystawianie faktury bez żądania konsumenta
    Czy możliwe jest na gruncie ustawy o VAT dokonywanie wydruku faktury z każdej sprzedaży dokonanej na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej oraz wydawanie takiemu nabywcy jedynie faktury VAT bez uzyskania żądania, o którym mowa w art. 106b ust. 3 ww. ustawy, przy jednoczesnym pozostawieniu wydrukowanego paragonu fiskalnego wraz z drugim egzemplarzem faktury u sprzedawcy? więcej »
  • 11-12-2018Faktura bez polskich znaków diakrytycznych bez wpływu na rozliczenia VAT
    Spółka kapitałowa prawa niemieckiego z siedzibą w Niemczech jest zarejestrowana w Polsce do celów podatku od towarów i usług. Spółka wystawia faktury VAT RR. System finansowo-księgowy spółki nie jest w stanie wystawiać faktur przy użyciu polskich znaków diakrytycznych: „ą, ę, ł, ó, ż, ź, ś, ć, ń”. Czy spółka będzie uprawniona do rozliczenia jako podatek naliczony zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych, jeśli będzie on wystawiać faktury VAT RR bez polskich znaków diakrytycznych? więcej »
  • 10-12-2018Dokumentowanie kosztów w przypadku działalności nierejestrowej
    Po zakończeniu obecnej pracy na etat zamierzam świadczyć usługi kosmetyczne jako osoba fizyczna wykonująca działalność nierejestrową. Czy mogę w zeznaniu rocznym PIT-36 przy obliczaniu dochodu odliczyć koszty, które poniosłam ściśle w związku z wykonywaną działalnością nierejestrową (np. zakup szminek, lakierów do paznokci, rzęs)? Skoro będę miała kasę fiskalną i NIP (będę zwolniona z VAT) - to czy aby udokumentować te koszty muszę od sprzedawcy koniecznie żądać faktur ze swoim NIP, czy mogę je dokumentować również paragonami, dokumentami wewnętrznymi? więcej »
  • 07-12-2018Najem prywatny - obowiązek zapłaty podatku mimo zaległości czynszowych?
    Mąż zajmuje się w ramach swojej działalności gospodarczej między innymi wynajmem nieruchomości. Ja z kolei chcę w przyszłości wynajmować swoje mieszkanie, pochodzące z majątku odrębnego, w ramach tzw. najmu prywatnego. Mam w związku z tym wątpliwość - czy podobnie jak mąż, będę musiała płacić zaliczki na podatek dochodowy bez względu na to, czy najemca mieszkania zapłaci czynsz w terminie wynikającym z umowy? więcej »
  • 26-11-2018Prawo do amortyzacji lokalu przy przerwie w najmie
    Nabyłam razem z mężem na zasadzie wspólności majątkowej lokal mieszkalny i zamierzam od 2018 r. wynajmować go w ramach działalności gospodarczej osobom do celów mieszkalnych. Jako formę opodatkowania przyjęłam zasady ogólne (książka przychodów i rozchodów). Do kosztów uzyskania przychodów chciałabym zaliczać odpisy amortyzacyjne. Czy odpisy te stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącach, w których nie będę uzyskiwać przychodów z najmu? więcej »
  • 15-11-2018Zbycie praw do ogródka działkowego - czy trzeba płacić podatek dochodowy?
    Użytkujemy z żoną działkę należącą do jednego ze stowarzyszeń ogrodowych. Ze względu na przeprowadzkę chcielibyśmy przekazać prawa do działki innej osobie, i odzyskać od tej osoby przynajmniej część nakładów, które ponieśliśmy na jej ulepszenie i wyposażenie. Mamy już chętnego, który zgodzi się zapłacić nam żądaną kwotę. Mamy jednak wątpliwość, czy będziemy musieli zapłacić w związku przekazaniem praw do działki jakiś podatek? więcej »
  • 09-11-2018Elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA - wszystko, co powinni wiedzieć płatnicy
    Od 1 grudnia 2018 r. obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej staje się powszechny. Dla płatników i pracodawców oznacza to kilka nowych obowiązków, ale również duże ułatwienia dotyczące spraw kadrowo-płacowych związanych z chorobowymi absencjami pracowników. Publikujemy odpowiedzi na kilkadziesiąt najczęściej zadawanych pytań, związanych z pojawieniem się e-ZLA, opracowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. więcej »
  • 05-11-2018Opodatkowanie umowy zlecenia zawartej na rok
    W 2017 r. zawarto umowy zlecenia, w których określono miesięczną kwotę wynagrodzenia poniżej 200 zł. Umowy te były zawarte z osobami niebędącymi pracownikami na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. Płatność z tych umów następowała co miesiąc. Od wypłat tych pobierano podatek zryczałtowany. W terminie do 31 stycznia 2018 r. złożono PIT-8AR za 2017 r. Czy z tytułu tych umów zleceń należy pobierać podatek zryczałtowany czy zgodnie z art. 41 ustawy o PIT? więcej »
  • 29-10-2018PIT: Darowizna samochodu po wykupieniu z leasingu
    Przedsiębiorca w sierpniu 2015 r zawarł umowę leasingu operacyjnego - samochód osobowy. W okresie leasingu odliczał 50% VAT z każdej faktury otrzymanej od leasingodawcy oraz z faktur dot. wydatków eksploatacyjnych i serwisowych. Pozostała kwota każdej faktury stanowiła podatkowe koszty w PKPiR. Zakończenie umowy leasingu i wykup samochodu nastąpiło w lipcu 2018 r. Czy sprzedaż samochodu z majątku prywatnego po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym? Czy zbycie samochodu w formie darowizny, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym? więcej »
  • 24-10-2018Zwrot VAT przy braku sprzedaży opodatkowanej
    Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W roku podatkowym nie wykazał sprzedaży opodatkowanej, w związku z czym wystąpił o zwrot nadwyżki podatku. Czy w przypadku niewykazania sprzedaży opodatkowanej przysługuje prawo do skutecznego wnioskowania o zwrot podatku VAT bezpośrednio na rachunek bankowy w terminie 180 dni? więcej »
  • 23-10-2018Skrócona nazwa na fakturze także uprawnia do odliczenia VAT
    Ze względu na długą nazwę Spółki, nie wszyscy kontrahenci oraz instytucje mają praktyczną możliwość jej stosowania w pełnej czy skróconej formie, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych. Ograniczenia w tym zakresie wynikają przede wszystkim z funkcjonalności wykorzystywanego oprogramowania i limitu znaków przeznaczonych na wpisanie nazwy. Czy Spółce przysługuje prawo do odliczania VAT z faktur wystawionych przez jej kontrahentów, zawierających skróconą nazwę, nie będąc jednocześnie zobowiązana do wystawiania not korygujących do tych faktur? więcej »
  • 22-10-2018Samochód w firmie: Prawo odliczenia 100-proc. VAT przed dniem złożenia VAT-26
    Kiedy powstaje prawo do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi wyłącznie do działalności gospodarczej, które zostały poniesione przed dniem złożenia z opóźnieniem informacji VAT-26, stwierdzającej wykorzystanie danego samochodu osobowego wyłącznie do działalności gospodarczej (tj. po upływie 7 dniowego terminu wskazanego w art. 86a ust. 12 ustawy o VAT)? więcej »
  • 12-10-2018Samochód otrzymany w spadku - wprowadzenie do działalności gospodarczej
    Pytanie: Zmarł mój ojciec. W spadku pozostawił używany samochód dostawczy, który chciałbym wykorzystywać w działalności gospodarczej. Czy mogę go wprowadzić do ewidencji i amortyzować? Jestem opodatkowany na zasadach ogólnych i prowadzę PKPiR. Czy odpisy amortyzacyjne będą kosztami uzyskania przychodów - i w jakiej wysokości? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »