Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

kasa fiskalna rzetelne

  • 02.10.2019Błędnie zaprogramowana stawka VAT w kasie fiskalnej
    Pytanie: Wnioskodawca prowadzi sklep internetowy i korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W wyniku pomyłki serwisanta cała sprzedaż zwolniona z VAT opodatkowana była 23% stawką. W czerwcu br. pracownik US poinformował Wnioskodawcę, że kasa jest błędnie ustawiona i nie powinna wykazywać podatku VAT za towary. W tym samym dniu zgłosił się do serwisu który ustawiał na początku kasę, aby ją przefiskalizowano prawidłowo. W jaki sposób należy dokonać sprostowania zaistniałej pomyłki? Czy Wnioskodawca musi rozliczyć omyłkowo naliczony podatek?
    • 04.06.2019Dokumentowanie zwrotu towaru z faktury wystawionej do paragonu
      W myśl art. 106b ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług sprzedawca nie ma obowiązku dokumentowania fakturą VAT sprzedaży dokonanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wyjątkiem są przypadki sprzedaży wysyłkowej na rzecz takich nabywców na obszarze Polski a także w razie wewnątrzwspólnotowej tego rodzaju sprzedaży. Z kolei na żądanie nabywcy, zgodnie z art. 106b ust. 2 tejże ustawy, sprzedawca towaru lub usługi ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą taką transakcję na żądanie nabywcy, pod warunkiem że kupujący zgłosi je w terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym miała miejsce dostawa towaru lub wykonano usługę bądź też sprzedawca otrzymał całość lub część zapłaty. Wystawienie faktury do paragonu po tym terminie jest co prawda dopuszczalne jednak uzależnione wyłącznie od woli sprzedawcy.
      • 03.06.2019Dokumentowanie zwrotu towaru z faktury wystawionej do paragonu
        W myśl art. 106b ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług sprzedawca nie ma obowiązku dokumentowania fakturą VAT sprzedaży dokonanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wyjątkiem są przypadki sprzedaży wysyłkowej na rzecz takich nabywców na obszarze Polski a także w razie wewnątrzwspólnotowej tego rodzaju sprzedaży. Z kolei na żądanie nabywcy, zgodnie z art. 106b ust. 2 tejże ustawy, sprzedawca towaru lub usługi ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą taką transakcję na żądanie nabywcy, pod warunkiem że kupujący zgłosi je w terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym miała miejsce dostawa towaru lub wykonano usługę bądź też sprzedawca otrzymał całość lub część zapłaty. Wystawienie faktury do paragonu po tym terminie jest co prawda dopuszczalne jednak uzależnione wyłącznie od woli sprzedawcy.
        • 11.04.2018Kasa fiskalna w działalności sezonowej
          Prowadzę działalność gospodarczą od 1 maja 2011 r. i dokonuję rejestracji obrotu przy pomocy kasy rejestrującej. Działalność ma charakter sezonowy, od maja do października. Po zakończeniu sezonu likwiduję (wyrejestrowuję) działalność, rejestruję się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i w okresie pomiędzy sezonami pobieram zasiłek dla bezrobotnych. Czy przy kolejnej rejestracji działalności gospodarczej, muszę kupować nową kasę?
          • 10.04.2018Kasa fiskalna w działalności sezonowej
            Prowadzę działalność gospodarczą od 1 maja 2011 r. i dokonuję rejestracji obrotu przy pomocy kasy rejestrującej. Działalność ma charakter sezonowy, od maja do października. Po zakończeniu sezonu likwiduję (wyrejestrowuję) działalność, rejestruję się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i w okresie pomiędzy sezonami pobieram zasiłek dla bezrobotnych. Czy przy kolejnej rejestracji działalności gospodarczej, muszę kupować nową kasę?
            • 26.05.2017Kasy rejestrujące: Ewidencjonowanie sprzedaży przy wpłacie po godzinach pracy
              Pytanie podatnika: Data wpływu zapłaty, a rejestracja na kasie - czy jeśli płatność zostanie dokonana np. w dniu 28 listopada 2016 r., a z racji pracy w godzinach 8.30-16.30 odnotowana przez kasjera zostanie w dniu następnym 29 listopada 2016 r., to czy możemy taki fakt odnotować dopiero w dniu odczytu płatności w banku?
              • 09.02.2017Ewidencjonowanie sprzedaży. Kasa fiskalna to nie zabawka
                Z uzasadnienia: Przy tak znacznej ilości ich dodatkowych otwarć nie sposób dać wiary wyjaśnieniom skarżącej, że ich otwieranie było podyktowane wyłącznie koniecznością rozmieniania gotówki, jej pobrania lub zwrotu. Za całkowicie nieprzekonywujące należy uznać zawarte w skardze wyjaśnienia, że znaczne ilości dodatkowych otwarć szuflad mogły być spowodowane "zabawą znudzonego kasjera". Znaczna ilość dodatkowych otwarć szuflad kas w połączeniu z przeprowadzonymi przez organ wyliczeniami średniej marży ważonej potwierdza, że skarżąca nie zaewidencjonowała w swoich księgach całości przychodu z tytułu sprzedaży towarów.
                • 23.01.2017Owoc zatrutego drzewa. Skutki podatkowe
                  Teza: Należy przyjąć, że „owoc zatrutego drzewa” jakim są decyzje o rozłożeniu na raty zaległości podatkowej, określonej uprzednio w decyzji o zaległości podatkowej, która następnie została wyeliminowana z obrotu prawnego, co do zasady nie może wywoływać skutku prawnego w postaci zawieszenia terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
                  • 13.01.2017Moment ewidencjonowania obrotu przy sprzedaży wysyłkowej na kasie rejestrującej
                    Pytanie podatnika: Czy w przypadku sprzedaży przez platformę allegro w momencie otrzymania przelewu na konto firmowe przed wysyłką towaru prawidłowe jest fiskalizowanie tej sprzedaży w momencie otrzymania pieniędzy, czy fiskalizacja winna być dokonana w momencie wysyłki towaru? Czy w przypadku sprzedaży za pobraniem prawidłowe jest fiskalizowanie sprzedaży towaru na rzecz osób fizycznych w momencie wydania towaru kurierowi, czy może w momencie otrzymania zapłaty za towar? W którym momencie powinna być zafiskalizowana sprzedaż, jeżeli przelew firma otrzyma w piątek o godz. 18 lub w sobotę, w którym to czasie firma nie pracuje, czy prawidłowym będzie fiskalizacja w momencie wysyłki towaru do klienta czy też może w dacie otrzymania przelewu?
                    • 12.04.2016Sprzedaż udokumentowana jednocześnie paragonem fiskalnym i fakturą VAT w VAT-7
                      Pytanie podatnika: Zdarza się, że klient po skorzystaniu z usługi, na drugi dzień (do 3 miesięcy po sprzedaży) zgłasza się do Wnioskodawcy w celu uzyskania faktury. Wnioskodawca wystawia fakturę zarówno w sytuacji gdy klient zwraca oryginał paragonu jak również w przypadku braku zwrotu paragonu. Czy spółka postępuje prawidłowo, że rozlicza VAT należny w deklaracji VAT-7 tylko według raportu fiskalnego z pominięciem faktur wystawionych na życzenie klienta?
                      • 10.12.2015Pomyłki na paragonie i korekta ewidencji na kasie
                        Pytanie: Prowadzę działalność polegającą na m.in. organizacji turnusów rehabilitacyjnych/rehabilitacyjno-wypoczynkowych. Czasami dochodzi do pomyłek związanych z błędnie wskazanym na paragonie miejscem i terminem turnusu wpływającym na kwotę należną od nabywcy na skutek samokontroli ewidencji na kasie dokonanej przeze mnie. Czy mam obowiązek ująć w odrębnej ewidencji kasy rejestrującej ww. pomyłki? Czy mam obowiązek podłączyć oryginał paragonu wydanego klientowi czy wystarczającym jest oryginał paragonu będący w moim posiadaniu (zapisany w pamięci systemu rejestracyjnego kasy rejestrującej lub na rolce kasy rejestrującej)?
                        • 09.12.2015Pomyłki na paragonie i korekta ewidencji na kasie
                          Pytanie: Prowadzę działalność polegającą na m.in. organizacji turnusów rehabilitacyjnych/rehabilitacyjno-wypoczynkowych. Czasami dochodzi do pomyłek związanych z błędnie wskazanym na paragonie miejscem i terminem turnusu wpływającym na kwotę należną od nabywcy na skutek samokontroli ewidencji na kasie dokonanej przeze mnie. Czy mam obowiązek ująć w odrębnej ewidencji kasy rejestrującej ww. pomyłki? Czy mam obowiązek podłączyć oryginał paragonu wydanego klientowi czy wystarczającym jest oryginał paragonu będący w moim posiadaniu (zapisany w pamięci systemu rejestracyjnego kasy rejestrującej lub na rolce kasy rejestrującej)?
                          • 08.09.2015Stara kasa fiskalna w nowej działalności
                            Pytanie podatnika: Czy w przypadku ponownego rozpoczęcia tego samego typu działalności gospodarczej i w tym samym miejscu Wnioskodawca może używać tej samej kasy fiskalnej, o tym samym numerze unikatowym?
                            • 16.10.2013Kasy fiskalne: Różnice pomiędzy raportem dobowym a sumą pojedynczych paragonów
                              Pytanie podatnika: Jak w przypadku, gdy raport dobowy różni się od sumy pojedynczych paragonów prawidłowo ewidencjonować sprzedaż w rejestrze VAT? Czy różnica między miesięcznym podsumowaniem sprzedaży w kasie fiskalnej, a zaewidencjonowaną w rejestrze sprzedaży VAT sprzedażą na podstawie pojedynczych dokumentów jest nadpłatą lub niedopłatą podatku VAT? Czy należy wyliczać i rozliczać różnice pomiędzy pojedynczymi dokumentami, a miesięcznym podsumowaniem sprzedaży na przykład w zeszycie korekt dołączonym do kasy fiskalnej?