Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

kasa fiskalna obowiązek wprowadzenia

  • 04.12.2019Podatki 2020: Dwa miejsca wykonywania działalności a obowiązek wymiany kasy
    Pytanie: Wnioskodawca wykonuje działalność w dwóch różnych lokalizacjach: siedziba firmy - demontaż, naprawy, sprzedaż pozyskanych części i akcesoriów oraz dodatkowe miejsce - filia - tylko sprzedaż wymontowanych części i akcesoriów. Czy Wnioskodawca w dodatkowym miejscu prowadzenia działalności w którym prowadzi tylko ww. sprzedaż, musi z dniem 1 stycznia 2020 roku sprzedaż ewidencjonować na kasie online czy może nadal stosować dotychczasową kasę z elektroniczną kopią zapasową zgodnie z terminem zapisanym w ustawie art. 145a ust. 7 ustawy o VAT - do 31 grudnia 2022?
    • 15.11.2019Przy dobrowolnej wymianie kasy starszego typu na kasę on-line z ulgi nie skorzystasz
      W dzisiejszej interpretacji wyjaśnione zostały wątpliwości przedsiębiorcy, który prowadząc zróżnicowaną działalność w części punktów będzie zobowiązany wkrótce do zainstalowania kas on-line, a w drugiej części będzie mógł używać kas starszego typu - z papierowym i elektronicznym zapisem kopii. Zastanawia się on nad wymianą kas na kasy on-line również w tej drugiej części, formułując tezę, że i w tym przypadku będzie mógł skorzystać z ulgi przy zakupie kas.
      • 09.10.2019Zwrot za zakup kasy: Stara ulga nie wyklucza nowej
        Pytanie: Czy Wnoskodawca ma prawo skorzystać ponownie z odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących w wysokości 90% jej ceny zakupu, nie więcej niż 700 zł w przypadku, gdy: już skorzystał z odliczenia na zakup kas w maju 2011 r., zakupił obecne kasy online (3 sztuki) teraz czyli w czerwcu 2019 r. mimo, że obowiązek prowadzenia sprzedaży za pomocą kas rejestrujących online dotyczy go od stycznia 2021 r.?
        • 27.09.2019Brak litery E w kasie fiskalnej nie oznacza konieczności jej wymiany
          Podatnik ma obowiązek zaprogramować tylko te stawki VAT, które są przez niego używane - nie ma obowiązku programowania wszystkich oznaczeń. Jeżeli podatnika nie występuje dany rodzaj sprzedaży, np. nie występują usługi zwolnione z VAT, wówczas podatnik ten nie ma obowiązku programować na kasie litery „E”.
          • 02.09.2019Ulga na zakup kas rejestrujących online
            Pytanie: W związku z obowiązkiem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kas/drukarek fiskalnych „online” od 1 stycznia 2020 r. Spółka jeszcze w 2019 r. planuje wymienić wszystkie pracujące na stacjach kasy/drukarki fiskalne na drukarki „online” i prowadzić ewidencję sprzedaży przy ich użyciu. Instalacje drukarek będą dokonywane sukcesywnie w zależności od możliwości instalacyjnych. W związku z tym może się zdarzyć tak, że określona partia drukarek zostanie zakupiona np. w maju 2019 r., kolejna w lipcu 2019 r., a następna w grudniu 2019 r. W jakim terminie Spółka ma prawo skorzystania z ulgi na zakup kas rejestrujących online? Od jakiego momentu należy liczyć 6-miesięczny termin?
            • 09.04.2019Możliwość użytkowania kas po ich ponownej fiskalizacji
              Pytanie: Czy Wnioskodawca będzie uprawniony na podstawie art. 111 ust. 3c ustawy VAT do użytkowania przejętych kas fiskalnych po ich ponownej fiskalizacji mimo nie posiadania przez część kas na dzień łączenia ze Spółką Przejmowaną odpowiedniego ważnego potwierdzenia procesu wydawania potwierdzenia spełnienia przez dany typ kasy rejestrującej funkcji, kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące ze względu na upływ czasu (potocznie zwanego homologacją kas)?
              • 21.11.2018Ulga na zakup kas: Uwaga na terminy
                Pytanie: 19 czerwca 2018 r. Wnioskodawca wysłał do US zawiadomienie o rozpoczęciu 21 czerwca br. ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych: 2 sztuki, w tym 1 sztuka jako kasa rezerwowa. Zakup pierwszej kasy nastąpił 21 czerwca i w tym dniu została dokonana fiskalizacja. Zakup kasy rezerwowej nastąpił w lipcu. Fiskalizacja tej kasy została dokonana 27 lipca, przy czym kasa ta jest nieużytkowana. Czy w stosunku do kasy rezerwowej, na której rozpoczęto ewidencję, będzie przysługiwało dofinansowanie do zakupu w wysokości 90% kwoty. lecz nie więcej niż 700 zł? 
                • 18.10.2017Prawo do wydawania paragonów niezawierających NIP
                  Czy z uwagi na to, że program aplikacyjny wykorzystywany przez spółkę nie będzie posiadał funkcjonalności umożliwiającej wydruk paragonów fiskalnych ze wskazanym numerem NIP nabywcy, i w związku z czym spółka nie będzie miała technicznych możliwości na wystawienie takiego paragonu, spółka może wydawać paragony niezawierające danych wskazanych w § 8 ust. 1 pkt 17 rozporządzenia Ministra Finansów?
                  • 17.10.2017Prawo do wydawania paragonów niezawierających NIP
                    Czy z uwagi na to, że program aplikacyjny wykorzystywany przez spółkę nie będzie posiadał funkcjonalności umożliwiającej wydruk paragonów fiskalnych ze wskazanym numerem NIP nabywcy, i w związku z czym spółka nie będzie miała technicznych możliwości na wystawienie takiego paragonu, spółka może wydawać paragony niezawierające danych wskazanych w § 8 ust. 1 pkt 17 rozporządzenia Ministra Finansów?
                    • 14.10.2016Kasy rejestrujące przejęte w ramach darowanego przedsiębiorstwa
                      Pytanie podatnika: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o przedsiębiorstwo, które zostało przeniesione w drodze darowizny. W skład majątku przedsiębiorstwa na moment darowizny wchodziły m.in. kasy rejestrujące. Czy Wnioskodawca może ponownie ufiskalnić te kasy rejestrujące i używać do ewidencji sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej po dacie wygaśnięcia homologacji?
                      • 30.12.2015Prywatne korzystanie z samochodów służbowych a kasa fiskalna u pracodawcy
                        Pytanie podatnika: Czy Spółka świadczyć będzie na rzecz pracowników nieodpłatną usługę polegającą na użyciu pojazdów samochodowych do celów osobistych pracowników, która to usługa, zgodnie z art. 8 ust. 5 ustawy o VAT, nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT? Czy Spółka zobowiązana będzie zaewidencjonować świadczenie usługi, o której mowa w Pytaniu nr 1, na kasie rejestrującej?
                        • 14.11.2014Kasa fiskalna przy sprzedaży przez Internet
                          Pytanie podatnika: Czy ewidencjonowanie za pośrednictwem kas fiskalnych jest konieczne w sytuacji, gdy cała sprzedaż opiera się na przelewach bankowych a dostawa towarów następuje w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) dodatkowo z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres) i Spółka nie dokonuje dostaw towarów usług określonych w § 4 rozporządzenia? Czy ewentualne zmiany systemu rejestracji są możliwe w trakcie roku podatkowego?
                          • 26.08.2013Rozliczenia VAT. Problemy ze stosowaniem kas fiskalnych
                            Interpelacja nr 18537 w sprawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących
                            • 30.07.2013Kasy fiskalne: Jednoznaczna nazwa, czyli jak zlikwidować drobny handel
                              Interpelacja nr 18537 do ministra finansów w sprawie rozporządzenia ministra finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących
                              • 28.06.2013MF o zmianach w kasach rejestrujących
                                Interpelacja nr 17312 do ministra finansów w sprawie nowych obowiązków związanych z kasami fiskalnymi
                                • 10.08.2012Kasy fiskalne: Sprzedaż usług dodatkowych i towarów w taksówce
                                  Pytanie podatnika: Czy można ewidencjonować na kasie fiskalnej dedykowanej (podłączenie taksometru) do sprzedaży usług taxi dodatkowe usługi związane z przewozem tj. podstawienie samochodu typu VAN lub przewóz dziecka do szkoły, a także sprzedaż towarów w taxi np. woda mineralna, słodycze, bilety do kin?
                                  • 22.04.2011Kasa fiskalna u prawnika
                                    Usługi prawnicze świadczone przez podatnika na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych korzystać będą ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot należnego podatku za pośrednictwem kas rejestrujących do 31 grudnia 2012 r., pod warunkiem, że w ciągu roku podatkowego tj. 2011 nie nastąpi przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000 zł z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT (dot. świadczenia usług na rzecz ww. osób) - wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z interpretacji z dnia 22.02.2011 r., sygn. IBPP4/443-1756/10/EJ.
                                    • 04.02.2010Ustawa o transporcie drogowym komplikuje działania fiskusa
                                      Interpelacja nr 13349 do ministra finansów w sprawie wadliwych przepisów ustawy o transporcie drogowym
                                      • 02.06.2009Co zrobić z pamięcią fiskalną po zakończeniu pracy kasy
                                        Z uzasadnienia: W konsekwencji, po zakończeniu pracy przez kasę rejestrującą w trybie fiskalnym i po przeprowadzeniu czynności opisanych w załączniku nr 4 do powołanego rozporządzenia, przy jednoczesnym obowiązku przestrzegania pozostałych przepisów rozporządzenia w tym dotyczących przechowywania wydruków z kasy rejestrującej nie zachodzi w ocenie sądu konieczność dalszej ochrony pamięci fiskalnej kasy rejestrującej, która zakończyła pracę w trybie fiskalnym.
                                        • 14.01.2008Orzecznictwo podatkowe: Nieodpłatne przekazanie towarów i kasa fiskalna
                                          Wnioskiem z 15 stycznia 2007 r. Skarżąca – P. Sp. z o.o. w Warszawie zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Przedstawiając stan faktyczny skarżąca wskazała, iż dokonuje nieodpłatnie dostaw towarów w ramach prowadzonych działań promocyjnych. Skarżąca prowadziła programy lojalnościowe dla podmiotów korzystających z jej usług i w ramach tych programów przekazywała nieodpłatnie swoim klientom prezenty. Korzystając z prawa wynikającego z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.; dalej ( „u.p.t.u.”) Skarżąca obniżała kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania, gdyż przekazanie miało na celu zwiększenie wartości obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.