Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Rozliczenie roczne PIT

  • 13-09-2021Ulga mieszkaniowa w PIT: W treści umowy kredytu nie musi być zapisany cel
    Gdyby wolą prawodawcy było, aby to w treści umowy kredytu czy pożyczki, o której mowa w art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zapisany był w sposób jednoznaczny cel mieszkaniowy, na jaki został on zaciągnięty lub wydatkowany, zostałoby to ujęte wprost w brzmieniu przepisów ustawy. Wobec braku takiej regulacji podatnik może udowadniać cel zaciągnięcia pożyczki wszelkimi dostępnymi środkami dowodowymi, np.: aktami notarialnymi potwierdzającymi zawarcie umowy sprzedaży i zakupu nieruchomości, dowodami przelewów na konto zainteresowanej, czy na konta stron umów sprzedaży - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 08-09-2021Ulga termomodernizacyjna: Raty leasingowe to nie wydatki na przedsięwzięcie
    W październiku 2020 r. podatniczka zawarła z bankiem umowę leasingu operacyjnego, na mocy której bank nabył i oddał do korzystania instalację fotowoltaiczną o mocy 21 KW. Umowa przewiduje, że przedmiot leasingu zaliczany jest do majątku banku, który dokonuje z tego tytułu odpisów amortyzacyjnych. Czy podatniczka będzie uprawniona do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej z tytułu ww. przedsięwzięcia wydatków związanych z umową leasingu? więcej »
  • 06-09-2021NSA. Rozliczenie PIT z dzieckiem: Samotny rodzic może mieć wsparcie
    Wykładnia literalna art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozwala na ograniczenie statusu osoby samotnie wychowującej dziecko wyłącznie do rodzica, który w trakcie roku podatkowego faktycznie samotnie, tj. bez wsparcia drugiego z rodziców wychowuje dziecko. Ustawodawca nie zastrzegł tego wprost w tym przepisie, wskazując tylko, że rodzic chcący skorzystać z ulgi musi "w roku podatkowym samotnie wychowywać dzieci" - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 03-09-2021Ulga termomodernizacyjna: Wydatki na materiały i usługi związane z zabudową tarasu
    Podatnik w ubiegłym roku dokonał zabudowy tarasu. Wykonano dach ze stolarki aluminiowej, przeszklony oraz ścianki boczne, dzięki czemu docieplono wschodnią stronę budynku obejmującą cztery okna. Inwestycja ta miała na celu termoizolację części domu, gdzie znajdują się największe okna. Wykonane przeszklenia są przezroczyste i nieotwieralne. Zużycie paliwa opałowego tej zimy było znacznie mniejsze niż w ubiegłym roku mimo większych mrozów. Czy dokonana inwestycja podlega odliczeniu od podatku? więcej »
  • 03-09-2021NSA. Remont części i urządzeń wspólnych budynku jako wydatki na własne cele mieszkaniowe
    Nie ma uzasadnionych podstaw, aby uznać, że na gruncie treści samego art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT wydatki na remont lokalu mogłyby być uważane za "wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe", a wydatki na nieruchomość wspólną, już nie. Skoro korzystanie z samych lokali mieszkalnych jest niemożliwe bez korzystania przez właścicieli tych lokali ze stanowiącej ich konieczną współwłasność nieruchomości wspólnej, to podział taki byłby całkowicie sztuczny i nieuzasadniony - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 20-08-2021Wpłaty na IKZE nie da się odliczyć od dochodu małżonka
    Podatnik złożył wspólnie z żoną roczne zeznanie podatkowe za 2020 r. Żona w zeszłym roku nie uzyskała żadnego dochodu objętego opodatkowaniem. Jednocześnie, we wrześniu 2020 r. otworzyła Indywidualne Konto Zabezpieczenie Emerytalnego (IKZE) i ze wspólnych oszczędności dokonała jednorazowej wpłaty w pełnym limicie IKZE, tj. 6272,40 zł. Czy, mimo braku dochodu żony podatnika w 2020 r., w ramach wspólnego rozliczenia podatkowego można dokonać odliczenia od wspólnego dochodu jej kwoty wpłaty na IKZE? więcej »
  • 19-08-2021WSA. Ulga termomodernizacyjna: Audyt energetyczny warunkiem odliczenia wydatków?
    Z niczego nie wynika, że na podatniku ciąży obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego, a ulga termomodernizacyjna może być przyznana warunkowo, to jest pod rygorem jego wykonania. Wymienienie wykonania audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w katalogu wydatków objętych ulgą termomodernizacyjną określonym w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. oznacza tylko tyle, że w razie, gdy podatnik zdecyduje się na przeprowadzenie takiego audytu, wydatek poniesiony z tego tytułu może odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. więcej »
  • 17-08-2021Rozliczenie z małżonkiem a ulga termomodernizacyjna i brak dochodu
    Czy podatnik jako mąż może dokonać odliczenia wydatków termomodernizacyjnych od swoich dochodów w zeznaniu rocznym, jeżeli żona nie ma żadnych dochodów do opodatkowania, a między małżonkami istnieje wspólnota majątkowa? więcej »
  • 12-08-2021Korekta PIT i zwrot ulgi na dzieci a obowiązek zapłaty odsetek
    W 2012 r. podatniczka wstąpiła w związek małżeński. Z tego związku posiada dwójkę dzieci. Małżonkowie posiadają rozdzielność majątkową a odliczeń ulgi prorodzinnej dokonuje podatniczka. Mąż z poprzedniego małżeństwa posiada również dwójkę dzieci, na które odliczenia ulgi prorodzinnej dokonuje jego była żona. Małżonkowie doszli do wniosku, że korzystniej dla ich rodziny będzie, gdy to mąż będzie dokonywał odliczeń ulgi prorodzinnej, wykazując ich wspólne dzieci jako swoje trzecie i czwarte. Podatniczka chce zwrócić pobrane kwoty ulg prorodzinnych. Czy w związku z korektami zeznań i zwrotami ulg prorodzinnych zostaną naliczone odsetki bądź inne opłaty? więcej »
  • 06-08-2021PIT: Wynajem mieszkania nie pozbawia prawa do ulgi
    Podatnik wraz z małżonką w części przeznaczył przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania na zakup, również do małżeńskiego majątku wspólnego, innego mieszkania i związane z tym koszty transakcyjne (wynagrodzenie pośrednika, notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata sądowa). Początkowo mieszkanie będzie wynajmowane. Czy dochód osiągnięty ze sprzedaży mieszkania będzie w części zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »