Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » odliczenie VAT od samochodu

  • 18-09-2017Odliczenie 100% VAT od wydatków na samochód: Ewidencja i GPS to za mało?
    Spółka chce dokonywać najmu aut osobowych na rzecz swoich pracowników po godzinie 16:00 od poniedziałku do piątku oraz weekendy i dni wolne. Najem odbywałby się odpłatnie według stawki za przejechany kilometr - wystawiana będzie faktura VAT w rozliczeniu miesięcznym. Będzie prowadzona szczegółowa ewidencja przebiegu samochodów. Dodatkowo samochody będą wyposażone w urządzenia GPS. Czy spółka będzie miała możliwość dokonać odliczenia 100% wartości podatku VAT według przyjętej stawki? więcej »
  • 18-08-2017Ewidencja przebiegu pojazdu - jedna, dwie czy więcej?
    Samochody osobowe, używane w działalności gospodarczej od zawsze znajdują się pod szczególną pieczą fiskusa. Trudno stwierdzić dlaczego tak jest - czasy, w których samochód był oznaką niebywałego luksusu minęły miejmy nadzieję bezpowrotnie, samochód jest w działalności wykorzystywany powszechnie, jest niezbędny osobom, zajmującym się jakąkolwiek aktywnością gospodarczą, a mimo to w dalszym ciągu na samochód w firmie spogląda się podejrzliwie. I chyba musimy na razie się z tym pogodzić. więcej »
  • 09-08-2017WSA. VAT od samochodu: Potencjalna możliwość nie może ograniczać preferencji
    Warunek przewidziany w treści art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług należy interpretować, stosując wykładnię, zgodną z prawem unijnym, tj. w taki sposób, który nie niweczyłby spełnienia przez podatnika warunku materialnego, tj. faktycznego używania przez niego pojazdów do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tym samym podatnik powinien ustalić takie zasady korzystania z pojazdów samochodowych, które stwarzają okoliczności dla rzeczywistego używania pojazdów samochodowych jedynie do celów działalności gospodarczej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. więcej »
  • 03-08-2017Kontrowersyjny wyrok NSA. Wynajem samochodu pracownikowi wyklucza pełne odliczenie VAT
    W sytuacji gdy w świetle art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie jest działalnością gospodarczą podatnika przekazanie samochodów przedsiębiorstwa do osobistego użytku jego pracowników, takie udostępnienie ich – w tym także odpłatne - wyklucza zastosowanie art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ww. ustawy wymagającego, aby pojazd samochodowy wykorzystywany był wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 07-07-2017Parkowanie pod domem pracownika a 100% odliczenie VAT
    Pytanie podatnika: Czy w związku z garażowaniem samochodów w miejscu zamieszkania pracowników powstaje po stronie pracodawcy obowiązek rozpoznania podatku VAT z tytułu świadczeń nieodpłatnych w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i czy ulega ograniczeniu uprawnienie podatnika do pełnego odliczenia podatku VAT w związku z użytkowaniem tych samochodów? więcej »
  • 21-04-2017NSA. Parkowanie pod domem a prawo do 100-proc. odliczenia VAT
    Jako wyjątek od zasady należy traktować przypadki, gdy wykorzystanie samochodu służbowego na dojazd pracownika z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania pracy będzie uznawane za związane z działalnością gospodarczą podatnika w rozumieniu art. 86a ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, a nie jako wykonywane na osobiste potrzeby pracownika. Odstępstwo to powinno być uzasadnione stanem faktycznym danej sprawy. W takiej sytuacji podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa i ponoszeniem innych wydatków na eksploatację pojazdów samochodowych, z uwzględnieniem spełnienia wymogów wynikających z art. 86a ust. 4 pkt 1 tej ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 21-03-2017WSA. Wynajem samochodu pracownikowi a prawo do pełnego odliczenia VAT
    Z uzasadnienia: Możliwość wykorzystywania samochodów osobowych przez pracowników spółki, na ich potrzeby prywatne, ale na podstawie odpłatnej umowy najmu zawartej ze spółką, nie oznacza, że to spółka będzie wykorzystywać samochody na swoje potrzeby prywatne. Zasadne należy uznać twierdzenie, że samochody osobowe spółka zamierza wykorzystywać wyłącznie do swojej działalności gospodarcze związanej z wynajmowaniem pojazdów samochodowych. więcej »
  • 07-09-2016Dwa samochody w jednoosobowej firmie a prawo do odliczenia 100 proc. VAT
    Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chciałbym w swojej działalności posiadać dwa samochody (osobowe), z których jeden byłby używany tylko do celów związanych z działalnością, natomiast drugi zarówno do działalności jak i dodatkowo do celów prywatnych. Oba auta zamierza Pan nabyć w leasing. Czy auto prywatno-służbowe może być rozliczane w 50% podatku od towarów i usług, a drugie auto, które jest tylko służbowe, może być rozliczane w 100% podatku do towarów i usług? więcej »
  • 27-07-2016Samochód do użytku mieszanego. Czy koszty mają wpływ na wysokość odliczenia VAT?
    Pytanie: Nabyłam samochód osobowy, który wykorzystywany jest głównie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód został wpisany do ewidencji środków trwałych i jest amortyzowany. Ujmuję w kosztach równowartość 7/10 kwoty wydatków związanych z eksploatacją samochodu (np. przeglądy okresowe, parking, wymiana oleju, etc). Czy odliczając podatek naliczony powinnam dodatkowo uwzględnić proporcję, którą przyjęłam na cele odliczenia kosztów w PIT, w związku z określonym zakresem wykorzystywania pojazdu na cele działalności i w życiu prywatnym (tj. 7/10 x 50% VAT)? więcej »
  • 20-07-2016Usługi turystyczne a prawo odliczenia VAT od samochodu
    Pytanie podatnika: Środek transportu, którym Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi transportowe nie jest samochodem osobowym, a dopuszczalna masa całkowita wynosi 4100 kg. Pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej - usługi przewozu osób zarówno do własnych usług turystycznych, jak również do usług wykonywanych na rzecz innych firm lub osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Czy z tytułu wydatków dotyczących eksploatacji ww. samochodu można odliczyć podatek naliczony? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ]następna »