Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » odliczenie VAT od samochodu

  • 29-07-2019Dodatkowe badanie samochodu decyduje o odliczeniu VAT
    Pytanie: Czy w sytuacji, w której Spółka uzyskała dodatkowe badanie techniczne i zaświadczenie VAT-1 dopiero w dniu 4 marca 2019 r., Spółce przysługiwało prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy paliwa i opłat leasingowych dotyczących samochodu ciężarowego marki Peugeot Boxer przed dniem 4 marca 2019 r.? więcej »
  • 24-07-2019Odliczenie VAT od samochodów używanych przez pracowników na własne potrzeby
    Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zasadą jest, że w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z takich zakupów. Ograniczenie to nie ma – na podstawie ust. 3 pkt 1 lit. a wyżej powołanego przepisu – zastosowania w przypadku wykorzystywania takich pojazdów wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Oznacza to, że samochód oddany do prywatnego użytku pracownikowi powinien nadal u pracodawcy stanowić przedmiot działalności gospodarczej. Będzie można uznać, że sytuacja taka ma miejsce, gdy pracownicy będą płacili pracodawcy - podatnikowi VAT wynagrodzenie z tego tytułu. więcej »
  • 09-07-2019Skutki w VAT przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego pojazdu z opóźnieniem
    Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zasadę stanowi prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika a dotyczącej wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. To ograniczenie prawa do odliczenia nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy samochodowe wykorzystywane są wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jak wynika z art. 86a ust 3 pkt 1 lit. a powołanej ustawy. W myśl art. 86a ust. 4 ustawy o VAT pojazdy uznawane są za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika gdy: więcej »
  • 03-07-2019Wynajem samochodu nie zawsze z pełnym odliczeniem VAT
    Pytanie: Wnioskodawca planuje zakup /lub leasing operacyjny /lub najem długoterminowy samochodów osobowych, które będą wykorzystywane tylko i wyłącznie w zakresie najmu (jako auta zastępcze dla klientów warsztatu lub bezpośredni najem krótkoterminowy/długoterminowy w ramach usług wypożyczalni). Przedmiotowe pojazdy nie będą służyć innym celom firmowym niż najmem. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia 100% podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z eksploatacją oraz użytkowaniem ww. pojazdów bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz zgłaszania samochodu do US? więcej »
  • 11-03-2019Odliczenie VAT z faktury za opłatę wstępną przy braku złożenia VAT-26
    Pytanie: Umowę leasingową Wnioskodawca podpisał 29 października 2018. 30 października Wnioskodawca przelał na konto leasingodawcy środki pieniężne na poczet czynszu inicjalnego (wpłata wstępna). Natomiast faktyczny odbiór samochodu, jak również jego rejestracja nastąpiły 6 listopada. Wnioskodawca nie przypuszczał, że zgłoszenia do urzędu skarbowego musi dokonać przed datą faktycznego odbioru pojazdu. Czy w związku z brakiem poinformowania Naczelnika US w ustawowym terminie 7 dni od podpisania umowy leasingowej Wnioskodawca może odliczyć 100% VAT wynikającego z faktury za opłatę wstępną? więcej »
  • 06-02-2019Firmowy samochód używany tylko prywatnie. Czy można odliczyć VAT?
    Pytanie: W 2014 r. Wnioskodawca kupił samochód ciężarowy X. Od zakupu został odliczony VAT. W 2014 r. auto zostało przerobione i zarejestrowane jako auto osobowe. X pozostał na stanie firmy Wnioskodawcy. Obecnie samochód używany jest do celów prywatnych, to jest w promieniu kilkunastu kilometrów. Czy można odliczyć podatek VAT od kosztów eksploatacji auta używanego wyłącznie dla celów prywatnych - nie związanych z działalnością gospodarczą? więcej »
  • 05-11-2018NSA. Parkowanie pod domem pracownika z pełnym odliczeniem VAT
    Z uzasadnienia: Samochód powierzony tzw. pracownikowi mobilnemu (np. przedstawicielowi handlowemu) w celu realizacji zadań służbowych, w tym przejazdów do klientów oraz powrotu do miejsca zamieszkania, należy uznać za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika o ile określone przez podatnika zasady jego używania, dodatkowo potwierdzone prowadzoną przez podatnika dla tego pojazdu ewidencją przebiegu pojazdu, wykluczają jego użycie do innych celów, niezwiązanych z działalnością gospodarczą. więcej »
  • 23-10-2018Błąd w numerze rejestracyjnym samochodu na fakturze a prawo do odliczenia VAT za paliwo
    Regulacje ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) w aktualnym brzmieniu nie nakładają już obowiązku umieszczania numeru rejestracyjnego samochodu na fakturze dokumentującej zakup paliwa. Z przepisów ustawy nie wynika konieczność zamieszczania numeru rejestracyjnego pojazdu na fakturze stwierdzającej usługi naprawy, konserwacji oraz zakupy towarów i usług związanych z eksploatacją bądź używaniem pojazdów przez podatnika VAT. więcej »
  • 22-10-2018Samochód w firmie: Prawo odliczenia 100-proc. VAT przed dniem złożenia VAT-26
    Kiedy powstaje prawo do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi wyłącznie do działalności gospodarczej, które zostały poniesione przed dniem złożenia z opóźnieniem informacji VAT-26, stwierdzającej wykorzystanie danego samochodu osobowego wyłącznie do działalności gospodarczej (tj. po upływie 7 dniowego terminu wskazanego w art. 86a ust. 12 ustawy o VAT)? więcej »
  • 03-10-2018Faktura bez NIP nabywcy nie pozbawia prawa do odliczenia VAT
    Pytanie: Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W marcu kupiła samochód osobowy, który wykorzystuje w swojej działalności. Faktura nie zawiera numeru NIP nabywcy. Czy Wnioskodawczyni może odliczyć 50% podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie samochodu, na której nie ma numeru NIP firmy na podstawie wystawienia noty korygującej zamiast faktury korygującej? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]następna »