Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » następca prawny

  • 04-09-2018WSA. Kiedy następca skorzysta z ulgi na zakup kas?
    Z uzasadnienia: W wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową, spółka ta nie przejmuje (kontynuuje) obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Brak jest zatem podstaw prawnych dla odmowy przyznania spółce ulgi przy zakupie kas, bowiem jest ona podatnikiem, który rozpoczyna ewidencjonowanie zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. więcej »
  • 09-03-2017Nowy NIP dla następcy prawnego?
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca, w przypadku złożenia w jego imieniu przez matkę, oświadczenia o wstąpieniu do spółek cywilnych, w miejsce zmarłego ojca stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, a jeżeli tak, to w jaki sposób powinien otrzymać numer identyfikacji podatkowej NIP? więcej »
  • 24-01-2017Ochrona z interpretacji dla utworzonej spółki
    Pytanie podatnika: Czy zgodnie z art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej w przypadku zastosowania się przez Spółkę do indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wydanej w odpowiedzi na niniejszy wniosek złożony przez Wnioskodawcę, jako osobę planującą utworzenie Spółki, spółce tej przysługiwać będzie ochrona wynikająca z art. 14k i 14m Ordynacji podatkowej? więcej »
  • 13-12-2016Ochrona z wydanej interpretacji także dla utworzonej spółki?
    Pytanie podatnika: Czy zgodnie z art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej w przypadku zastosowania się przez Spółkę do indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wydanej w odpowiedzi na niniejszy wniosek złożony przez Wnioskodawcę, jako osobę planującą utworzenie Spółki, spółce tej przysługiwać będzie ochrona wynikająca z art. 14k i 14m Ordynacji podatkowej? więcej »
  • 07-11-2016NSA. Interpretacja indywidualna chroni także następcę prawnego
    Z uzasadnienia: Jeżeli jeden z podmiotów wskazanych w art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej (spółka przyjmująca) zastosował się do uzyskanej interpretacji indywidualnej wydanej wobec innego podmiotu (spółki przejmowanej), w sytuacji zaistnienia takiego samego stanu faktycznego, jakkolwiek w odniesieniu już do innego podmiotu (spółki przejmującej) wywoła to ochronę prawną na wypadek jej zmiany, nieuwzględnienia w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej lub uchylenia prawomocnym wyrokiem sądu administracyjnego. To samo dotyczy sytuacji, w której stan faktyczny wskazany we wniosku interpretacyjnym i wydanej na jego tle interpretacji dotyczy zdarzenia przyszłego, które ziści się dopiero po połączeniu podmiotów. więcej »
  • 24-10-2016Przekształcenia. Czy kaucja gwarancyjna przechodzi na następcę prawnego?
    Pytanie podatnika: Czy w sytuacji przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową na podstawie art. 551 § 1 i nast. oraz art. 575 ksh, gdy przekształcenie łączyć się będzie z sukcesją uniwersalną, kaucja gwarancyjna złożona przez Wnioskodawcę przejdzie z mocy prawa na powstałą w wyniku przekształcenia spółkę komandytową? więcej »
  • 15-09-2016Prawo sukcesji w VAT. Rozliczenie podatku po zmarłym mężu 
    Czy osoba kontynuująca działalność po zmarłym przedsiębiorcy ma prawo do rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym? Czy spadkobierczyni, która przejęła firmę po zmarłym mężu może wnioskować o rozliczenie nadpłaty VAT po spadkodawcy w formie bezpośredniego zwrotu nadwyżki?  więcej »
  • 08-09-2016Łączenie spółek. Obowiązki następcy prawnego
    Pytanie podatnika: Czy w sytuacji zamknięcia ksiąg rachunkowych Wnioskodawcy jako spółki przejmowanej zasadne jest twierdzenie, że w świetle przepisu art. 8 ust. 6 ustawy CIT rok podatkowy Wnioskodawcy zakończy się w dniu połączenia i czy Spółka przejmująca, jako następna prawny Wnioskodawcy, będzie zobowiązany złożyć za Wnioskodawcę zeznanie roczne? Czy w związku z zamknięciem roku podatkowego Wnioskodawcy, Spółka przejmująca, jako następca prawny, będzie miała obowiązek wykazania oraz rozliczenia osiągniętego przez Wnioskodawcę dochodu za okres ostatniego roku podatkowego (kończącego się w dniu wpisu połączenia w KRS) oraz możliwość rozliczenia straty Wnioskodawcy z lat ubiegłych z dochodem Wnioskodawcy osiągniętym w trakcie roku 2016, zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy CIT? więcej »
  • 28-06-2016Uregulowane zaległe należności w kosztach następcy prawnego
    Pytanie podatnika: W 2015 r. zgodnie z zapisami art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zakład budżetowy dokonywał zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów z powodu nieuregulowania w terminie kwot wynikających z wystawionych faktur, bądź innych dokumentów. 31 grudnia 2015 r. zakład budżetowy został przekształcony w spółkę z o.o.. W 2016 r. spółka uregulowała zaległe zobowiązania. Czy spółka ma prawo do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów ww. kwoty? więcej »
  • 12-05-2016Odliczenie przez spadkobiercę wydatków poniesionych przez spadkodawcę na cele mieszkaniowe
    Pytanie podatkowe: Czy w świetle przedstawionych faktów Wnioskodawczyni może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego i dokonać odliczenia wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »