Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Nakłady inwestycyjne

  • 21-09-2016Termin korekty VAT od wydatków na inwestycje w obcym środku trwałym
    Pytanie podatnika: Ile lat wynosi okres korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku poszczególnych nakładów na cudzą nieruchomość (lokal), stanowiących po stronie spółki inwestycje w obcym środku trwałym? więcej »
  • 26-04-20165-letni okres korekty VAT od inwestycji w obcym środku trwałym
    Pytanie podatnika: Spółka wynajmuje powierzchnie biurowe. Przed wprowadzeniem się do nowych pomieszczeń Spółka poniosła nakłady. Od wydatków związanych z modernizacją biur Spółka odliczała VAT zgodnie z proporcją ustaloną na podstawie roku poprzedniego jako wydatki związane z działalnością mieszaną. W styczniu Spółka całą wartość poniesionych nakładów, która przekroczyła 15.000 zł przyjęła na środki trwałe jako inwestycję w obcym środku trwałym - roboty budowlane. Czy Spółka postąpi prawidłowo dokonując korekty VAT, przyjmując 5-letni okres korekty dla wydatków poniesionych na przystosowanie dla swoich potrzeb wynajmowanych powierzchni biurowych? więcej »
  • 11-12-2015Okres korekty VAT dla inwestycji w obcych środkach trwałych
    Pytanie podatnika: Bank prowadzi działalność poprzez sieć placówek zlokalizowanych na terenie całej Polski. Część z nich stanowi nieruchomości budynkowe należące do osób trzecich (placówki). Nakłady poniesione w stosunku do najmowanej bądź dzierżawionej placówki mogą przekraczać w niektórych przypadkach 15 000 zł. Czy na podstawie art. 91 ust. 2 ustawy o VAT - Bank powinien przyjąć 5-letni czy 10-letni okres korekty podatku naliczonego, dokonywanej w odniesieniu do towarów i usług, składających się na ww. inwestycje w obcych środkach trwałych? więcej »
  • 18-06-2014VAT od sprzedaży nakładów poniesionych na obce środki trwałe
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca rozwiązał umowy najmu lokali. Jednocześnie dokonał zbycia inwestycji w obce środki trwałe na rzecz innych podmiotów, które zamierzają otworzyć działalność w tychże zaadoptowanych lokalach. Sprzedaż tę opodatkował podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23% i zaliczył przychody ze sprzedaży nakładów jako przychody z prowadzonej działalności gospodarczej. Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo? więcej »
  • 03-04-2014Polityka podatkowa rządu to "fiskalny obłęd"?
    Rząd Donalda Tuska podnosi podatki, a wpływy podatkowe spadają. Taka zależność nie jest widoczna tylko w tych podatkach, które nie są podnoszone – wynika z raportu pn. „Fiskalny Obłęd. Punkt krytyczny krzywej Laffera przekroczony”, przygotowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. więcej »
  • 21-12-2012Opodatkowanie VAT sprzedaży nakładów inwestycyjnych
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca poniósł nakłady w obcym środku trwałym stanowiącym nieruchomość zabudowaną obiektem biurowo-magazynowym. Nieruchomość była dzierżawiona na podstawie umowy dzierżawy zawartej na czas nieokreślony, a nakłady poniósł za zgodą właściciela nieruchomości. W umowie przewidziano sposób rozliczenia nakładów tj. w oparciu o wycenę rzeczoznawcy na dzień jej zakończenia (operat szacunkowy). Czy podstawą opodatkowania sprzedaży nakładów inwestycyjnych po zakończeniu umowy dzierżawy stanowić będzie wartość netto określona w operacie szacunkowym? więcej »
  • 23-10-2012Nakłady inwestycyjne w deklaracji VAT-7
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zamierza rozpocząć adaptację istniejących budynków gospodarczych na przebudowę własnego warsztatu samochodowego. Po ukończeniu inwestycji, będzie ona zaewidencjonowana w ewidencji środków trwałych, amortyzowana i będzie służyć wyłącznie czynnością opodatkowanym. Wnioskodawca nie planuje wykonywania usług zwolnionych z VAT. W jaki sposób prawidłowo rozliczyć koszty w podatku od towarów i usług - czy na bieżąco Wnioskodawca rozlicza faktury dotyczące inwestycji w deklaracji VAT-7 w kolumnie „nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych”? więcej »
  • 20-08-2012Nakłady inwestycyjne na modernizację części wspólnych budynku
    Skoro udziały w częściach wspólnych budynku oraz udziały w gruncie są ściśle związane z lokalem, przez co stanowią części składowe lokalu będącego odrębną własnością, to ich wartość wraz z wartością lokalu stanowi zgodnie z art. 16g ust. 1 ustawy o p.d.o.p. wartość początkową środka trwałego. W takim przypadku po myśli art. 16g ust. 13 ustawy o p.d.o.p. nakłady inwestycyjne poniesione na modernizację części wspólnych (ocieplenie ścian), podnoszą według wielkości udziału wartość początkową środków trwałych w postaci wyodrębnionych lokali. więcej »
  • 27-07-2012Nakłady poniesione przez najemcę a przychód właściciela nieruchomości
    Interpelacja nr 5880 do ministra finansów w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu nakładów finansowych na rzecz innych podmiotów więcej »
  • 25-03-2011Jak udokumentować sprzedaż na raty nakładów inwestycyjnych
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zrezygnował z dalszego użytkowania dzierżawionego budynku. Poniesione nakłady inwestycyjne wraz z wyposażeniem figurującym w ewidencji środków trwałych firmy zostały wycenione i sprzedane innemu podmiotowi gospodarczemu. W umowie kupna-sprzedaży zawarto zapis, że kupujący dokona zapłaty jednorazowej za wyposażenie, natomiast za nakłady inwestycyjne w 96 ratach miesięcznych na podstawie wystawianych co miesiąc faktur częściowych. Czy sprzedaż nakładów inwestycyjnych może zostać dokumentowana częściowymi fakturami - zgodnie z harmonogramem płatności wpisanym do umowy? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »