INDEKS TEMATYCZNY » lokal mieszkalny (mieszkanie)

  • 06-10-2016
    Działalność w mieszkaniu. Odliczenie VAT od wydatków na remont
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca obecnie prowadzi działalność gospodarczą polegającą na pracy biurowej w jednym z pomieszczeń zajmowanego mieszkania. Wnioskodawca planuje remont pomieszczenie wykorzystywanego do prowadzenia działalności polegający na wymianie drzwi wejściowych do pomieszczenia, nałożenie gładzi na ściany oraz sufit, malowanie ścian i sufitu. Czy podatek VAT za materiały oraz robociznę związane z remontem ww. pomieszczenia mogą zostać odliczone? więcej »
  • 27-07-2016
    Indywidualna stawka amortyzacyjna w prywatnym najmie
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca wraz z żoną wynajmuje nabyte w maju 2008 r. mieszkanie. Czy Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z najmu połowę miesięcznych odpisów amortyzacyjnych mieszkania wyliczonych według 10% stawki amortyzacyjnej, gdzie za wartość początkową mieszkania, stanowiącą podstawę odpisów amortyzacyjnych, przyjęto cenę nabycia mieszkania powiększoną o koszty notarialne i opłaty sądowe związane z wpisami do księgi wieczystej? więcej »
  • 28-06-2016
    Wydatki na remont lokalu jako koszt uzyskania przychodów
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni założyła działalność gospodarczą w lokalu, który dostała aktem darowizny, jako lokal użytkowy i mieszkalny. W lokalu konieczne było przeprowadzenie remontu. Wymieniono okna i podłogi na piętrze oraz podłogi w sanitariacie na parterze, pomalowano ściany oraz położono nową warstwę papy na dachu. Przeprowadzone roboty budowlane miały charakter remontu w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane. Czy wydatki poniesione na remont lokalu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? więcej »
  • 03-06-2016
    NSA. Podatek od nieruchomości: Garaż jako lokal mieszkalny
    Z uzasadnienia: Ustalenie w toku postępowania właściwego przedmiotu opodatkowania jest obowiązkiem wynikającym z treści art. 2 ust. 1 pkt 1-3 ustawy . o podatkach i opłatach lokalnych. Charakter lokalu (mieszkalny lub użytkowy) ma znaczenie dla ustalenia stawki podatku od nieruchomości (art. 5 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy). Dlatego zupełnie niezrozumiała jawi się wypowiedź WSA, że "o charakterze danego lokalu nie decyduje jego faktyczne wykorzystanie w danym przypadku, lecz przeznaczenie przypisane lokalowi na etapie architektonicznego projektowania oraz realizowania procesu budowlanego". więcej »
  • 26-04-2016
    Czynsz za mieszkanie jako koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy
    Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą w mieszkaniu, w którym mieszka, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów część wydatków związanych z wyposażeniem oraz używaniem tego mieszkania. więcej »
  • 06-04-2016
    Ulga mieszkaniowa w PIT. Remont mieszkania użytkowanego na podstawie nieodpłatnej służebności
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca chciałby skorzystać z możliwości przeznaczenia pieniędzy ze sprzedaży działek na własne cele mieszkaniowe. Chce je wykorzystać na remont i modernizację domu, w którym mieszka i jest zameldowany od blisko 40 lat. Właścicielem domu jest syn Wnioskodawcy, ale w akcie notarialnym jest zapis o nieodpłatnej służebności dożywotniej wobec Wnioskodawcy. Czy Wnioskodawca może ww. wydatki znać za wydatkowanie pieniędzy na własne cele mieszkaniowe i skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od uzyskanego przychodu ze sprzedaży nieruchomości? więcej »
  • 29-03-2016
    Darowizna mieszkania obciążonego hipoteką osobie niespokrewnionej
    Pytanie podatnika: Darczyńca zamierza darować Wnioskodawczyni lokal mieszkalny (stanowiący odrębną nieruchomość), którego wartość rynkowa wynosi około 98.000 euro. Lokal jest obciążony hipoteką umowną na sumę 150.045 euro na rzecz Banku. Obdarowana (Wnioskodawczyni) jest osobą zaliczaną do III grupy podatkowej. Czy wystąpi obowiązek podatkowy na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn dla darowizny między osobami niespokrewnionymi? więcej »
  • 11-03-2016
    WSA. Indywidualna stawka amortyzacyjna dla lokalu mieszkalnego przekształconego w użytkowy
    Z uzasadnienia: Nakłady, które zostały poniesione w celu przekształcenia lokalu mieszkalnego na użytkowy nie mogą być kwalifikowane jako ulepszenie środka trwałego, lecz jako wytworzenie nowego środka trwałego - lokalu użytkowego. Przed przystąpieniem do prac remontowych po zakupie lokalu mieszkalnego, nie istniał lokal użytkowy. Wobec powyższego nie jest możliwe uznanie lokalu użytkowego (niemieszkalnego) za używany środek trwały oraz ustalenie indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla lokalu użytkowego, jeżeli przed ulepszeniem był to lokal mieszkalny, a powstały na jego bazie lokal użytkowy, jako środek trwały, przyjęty został do używania dopiero po przeprowadzeniu niezbędnych prac adaptacyjnych. więcej »
  • 19-02-2016
    Sprzedaż nieruchomości a PIT. Spłata kredytu jako wydatek na cele mieszkaniowe
    Pytanie podatnika: Czy spłata kredytu hipotecznego na zakup lokalu mieszkalnego jest równoznaczna z przeznaczeniem uzyskanego przychodu na cele mieszkaniowe, a tym samym zwalnia Wnioskodawcę z zapłaty podatku dochodowego? więcej »
  • 12-02-2016
    Najem w ramach działalności gospodarczej. Co można wrzucić w koszty podatkowe?
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest właścicielem, wraz z małżonką, kilku nabytych lokali mieszkalnych. Z dniem 1 stycznia 2016 r. ma zamiar prowadzić działalność gospodarczą w przedmiocie ich najmu. Tym samym Wnioskodawca wniesie wskazane lokale oświadczeniem do tej działalności i ujmie je w rejestrze środków trwałych. Czy amortyzacja będzie kosztem podatkowym? Czy wyposażenie mieszkań w niezbędny sprzęt będzie kosztem podatkowym? Czy opłata czynszu i poniesienie innych opłat np. za prąd, będzie kosztem podatkowym w przypadku braku najemcy? więcej »
« poprzednia[ 7 ] . [ 8 ] . [ 9 ] . [ 10 ] . [ 11 ] . [ 12 ] . [ 13 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

20.05.2024

Szkolenie online: Akademia kadr 2024. Nowelizacja kodeksu pracy oraz dyrektywa Work Life Balance -...

cena: 1600.00 zł netto

organizator: ADN Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
20.05.2024

Szkolenie online: Akademia HR Business Partnera

cena: 1690.00 zł netto

organizator: ADN Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
20.05.2024

Szkolenie on-line: Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce w 2024 roku

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
21.05.2024

Szkolenie on-line: Jak ustalić koszt wyrobu gotowego? Zasady ewidencji kosztów, ustalenie...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
21.05.2024

Szkolenie online: Pomoc de minimis na nowych zasadach

cena: 190.00 zł netto

organizator: ADN Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY