Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » korekta faktury

  • 10-12-2018Korekta "starej" faktury nie zawsze możliwa
    Pytanie: 28 marca 2012 r. Wnioskodawca wystawił Naczelnikowi US fakturę, która dotyczyła przechowywania pojazdu. W sierpniu 2017 r. Naczelnik US wezwał Wnioskodawcę do zwrotu kwoty ... zł tytułem nienależnego świadczenia. Wnioskodawca nie zgodziła się z tym wezwaniem. W czerwcu br. zapadł wyrok Sądu Rejonowego, w którym Sąd zasądził ... zł tytułem zwrotu wynagrodzenia za przechowywanie pojazdu. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do dokonania korekty faktury z 2012 r.? więcej »
  • 28-11-2018NSA. Korekta błędnie wystawionych faktur także po kontroli
    Z uzasadnienia: Art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług należy stosować po dogłębnej analizie, czy zaistniała sytuacja wytworzona faktem wystawienia faktury niesie za sobą ryzyko jakiegokolwiek obniżenia wpływów z tytułu podatków, zgodnie z zasadą neutralności VAT. Wyeliminowanie takiego zagrożenia przez samego podatnika lub przez organ podatkowy w toku postępowania podatkowego, czyni nieuzasadnionym (niecelowym) jego stosowanie, gdyż naruszałoby to zasadę neutralności VAT i pozostawałoby w sprzeczności z konstytucyjną zasadą proporcjonalności. więcej »
  • 05-11-2018Podatnik wystawił fakturę na niewłaściwego kontrahenta
    Przypadki wystawienia faktury na kontrahenta innego niż faktyczny nabywca nie są odosobnione. Najczęściej przyczyną są ludzkie błędy, ale mogą się też zdarzyć niedomagania systemów komputerowych. Bywa też iż nabywca zorientuje się, że zakup miał być fakturowany na siostrzaną firmę lecz nie podał sprzedawcy precyzyjnych danych skutkiem czego stało się wystawienie dokumentu sprzedażowego na niewłaściwy podmiot. więcej »
  • 20-08-2018Do kiedy podatnik VAT ma możliwość wystawienia korekty faktury?
    Zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), w przypadku gdy po wystawieniu faktury:  udzielono obniżki ceny w formie rabatu,  udzielono obniżek i opustów cen,  dokonano zwrotu towarów i opakowań,  dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty,  podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury  podatnik wystawia fakturę korygującą. więcej »
  • 23-05-2018Zmiana danych nabywcy na fakturze - nota czy faktura korygująca?
    Spółka dokumentuje całość sprzedaży za pomocą faktur. W praktyce zdarzają się przypadki, w których po wystawieniu faktury i jej doręczeniu do kontrahenta, odbiorca zgłasza żądanie zmiany nabywcy, pomimo iż faktura pierwotna została wystawiona zgodnie z otrzymanym zamówieniem. Jak należy prawidłowo zmienić stronę transakcji na fakturze? więcej »
  • 11-12-2017Korygowanie pustej faktury
    Zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy z 11 września 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221), w przypadku, gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Oznacza to, że podatnik który wystawił pustą fakturę ma obowiązek zapłacić VAT wynikający z tego dokumentu. Zatem, przepis ten stanowi zupełnie odrębną od generalnej zasady opodatkowania transakcji podstawę prawną do zapłaty VAT przez podatnika. więcej »
  • 04-10-2017Korekta błędnych danych nabywcy na fakturze
    Każdy kontrahent spółki posiada kartę klienta, która przekazywana jest kasjerowi i na podstawie danych zakodowanych na niej wystawiana jest faktura VAT. Zdarza się, że osoba fizyczna dokonująca zakupów w imieniu i na rzecz kontrahenta posiada kilka kart klienta. W takim przypadku czasami dochodzi do pomyłek przy wystawianiu faktur VAT. Czy zmiana danych nabywcy może nastąpić poprzez wystawienie faktury korygującej? więcej »
  • 08-08-2017Faktura korygująca - co robić, kiedy nie można uzyskać potwierdzenia
    Pytanie: Wystawiliśmy fakturę korygującą, obniżającą podatek do zapłaty (znaczące zmniejszenie ceny sprzedaży). Niestety - kontrahent mimo wielokrotnych prób perswazji nie przesyła potwierdzenia otrzymania tej korekty. Co możemy zrobić w takim przypadku? więcej »
  • 18-05-2016Korekta faktury zaliczkowej. Kiedy potrzebne jest potwierdzenie odbioru?
    Pytanie podatnika: Czy należy posiadać potwierdzenia odbioru faktury korygującej w sytuacji gdy:  faktura korygująca do faktury zaliczkowej wystawiona została przed otrzymaniem zapłaty i w stosunku do faktury pierwotnej nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy?  faktura korygująca do faktury zaliczkowej wystawiona została po otrzymaniu zapłaty i w stosunku do faktury pierwotnej powstał już obowiązek podatkowy?  zarówno faktura pierwotna dotycząca zaliczki, jak i faktura ją korygująca nie zostały wysłane do kontrahenta?  wystawiono fakturę korygującą w związku z faktem nieuiszczenia zaliczki przez kontrahenta w terminie 30 dni od dnia wystawienia pierwotnej faktury zaliczkowej? więcej »
  • 09-06-2015Wystawianie faktur korygujących przez następcę prawnego
    Pytanie podatnika: Czy w przypadku kiedy osoba fizyczna, której działalność została przekształcona w spółkę z o.o. faktycznie już nie istnieje jako podmiot gospodarczy, to czy w jej imieniu faktury korygujące ma prawo wystawić i rozliczyć spółka powstała w wyniku przekształcenia w zakresie podatku VAT poprzez pomniejszenie zgodnie z korektą podatku VAT należnego spółki? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »